Mangalia – politica locală

22 octombrie 2020

Judecătoria Mangalia. Au fost validați consilierii locali pentru municipiul Mangalia

Filed under: Sudul litoralului — lucian visa @ 16:09

Instanța s-a pronunțat în data 20 octombrie 2020, cu privire la cererea făcută de Secretarul General al Municipiului Mangalia privind validarae mandatelor de consilieri locali în dosarul înregistrat pe 8 octombrie 2020 cu numărul 4075/254/2020. Soluția a fost publicată în data de 21 octombrie.

Soluția pe scurt: ”Judecătoria Mangalia Dosar nr. 4075/254/2020 Hot. Admite cererea formulată de Secretarul General al Municipiului Mangalia, judeţul Constanţa. Dispune validarea mandatelor consilierilor locali: Ali Leila, Iorguş Zanfir, Tanasă Neculai, Dumitraşcu Laurenţiu Iulian, Bănceanu Mihail, Menabit Ozghiun, Marinescu Teodor şi Moldovan Dănuţ, declaraţi aleşi în funcţia de consilieri locali ai Municipiului Mangalia, jud. Constanţa conform rezultatului alegerilor locale din data de 27.09.2020. Dispune invalidarea mandatelor consilierilor locali: Radu Cristian, Mihai Sorin, Rugea Ionel, Ungurean Ioan, Condruţ Ion, Popa Edvica, Nicu Iulian, Ilie Ioan, Drăgoi Eliza Nicoleta, Moroianu Nicolae şi Zamosteanu Adrian, declaraţi aleşi conform rezultatului alegerilor locale din data de 27.09.2020 Prezenta încheiere se comunică Prefectului judeţului Constanţa şi Secretarului General al Municipiului Mangalia, jud. Constanţa. Cu drept de apel la Tribunalul Constanţa, pentru cei interesaţi, în termen de 3 zile de la comunicarea încheierii. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 20.10.2020. Președinte,
Document: Hotarâre cameră consiliu  1930/2020  21.10.2020”

Ziua de Constanța 22.10.2020

37 Comments

  1. https://www.ordinea.ro/mangalia-doar-8-consilieri-locali-au-fost-validati-nicu-moroianu-executat-de-psd-isti/

    Comentariu by I.S — 22 octombrie 2020 @ 16:50

  2. Era cineva care sa-l doreasca pe condrut consilier? sau pe ceilalti care „au renuntat” la mandat?
    Adica, sa ramina „nemuritorul” sorn andrei fara mandat, sau ciuraru?
    Asta e pnl la Mangalia.

    Comentariu by pop — 22 octombrie 2020 @ 16:55

  3. Daca cititi articolul de la @1 o sa-i vedeti si pe „nemuritorii” de dincolo de gard si o sa aflati si cateva ” nestiute” ! Astept cu nerabdare sa vad cum vor „conlucra” viceprimarul lui Murad cu Iorgus,sau cu care dintre cei doi o da la pace Ciuraru ! N.Moroianu lasa „nedreptatea” in rezolvarea lui Dumnezeu (pe facebook) însă ,moale pana la capat, nu spune ca pana la Dumnezeu te papa „sfintii” din politichia locala !

    Comentariu by I.S — 22 octombrie 2020 @ 17:28

  4. În articolul din Ordinea autorul greșește cu ceva: nimeni nu mi-a impus nimic, a fost opțiunea mea pentru alianță electorală în sprijinul celui care avea mai multe voturi impotriva lui Radu Cristian.

    Președintele PER Constanța e mai bogat decât Murad, e la alt nivel. Deci nu avea ce interese să aibă cu Murad, prezența lui în Mangalia a fost la solicitarea mea.

    Am afirmat și aici, am afirmat celor cu care am discutat, că dacă nu am îndeajuns voturi să îl bat pe Radu, voi sprijini pe cel care are mai multe voturi.
    Dacă PSD si Iorguș nu trădau, Radu era plecat. Nu voi uita!

    Comentariu by Mentalistul — 22 octombrie 2020 @ 18:32

  5. @4- vad ca ai fost prompt cu raspunsul,deși n-am indicat cui ii era adresată postarea ! Pentru unii dintre noi a fost clar ca ati primit ordin „ocult” ! Găina trebuia să fie Murad iar voi,odată pătrunși în curtea lui trebuia să aflați circuitul banilor care intra in buzunarele lui(banca,legături,s.a) De „miscare” a stiut si Radu,mai ales cand a aflat de candidatura lui Iorgus,adica prin asta Radu castiga sigur!(Avea „experienta” asta!) Acum am sa-ti spun parerea mea…una care nu convine nici talibanilor lui Radu si nici ai lui Iorgus ! Ăștia,cu toții,gandesc gen „ba pe a ma-tii” ! Orașul are de castigat gandindu-ne la cele 2/3 necesare in etapa viitoare ! Deja s-au angajat lucrări prin fonduri europene pentru care buzunarele nadragilor mangaliotii…căci,chiar si pentru contribuția la autoritate ! Si ca sa fie siguri,Iorgus a mai „comis-o” si p’aia cu poziția 5 imbarligata cu 8 ! De fapt nu numai la noi s-a dat „ordin” pentru „pupat in piata independentei( pe ascuns !) 80 de miliarde de euro nu se pot scoate usor de la europeni…fara sa ne scoatem ochii…pentru ei !Si acolo sus Ciolacu si chiar Iordache vor avea „rolul lor ! Si mai important e că va fi nevoie de 2/3 ptr. modificarea constituției!
    u

    Comentariu by I.S — 22 octombrie 2020 @ 19:14

  6. Autofinantare nu autoritate

    Comentariu by I.S — 22 octombrie 2020 @ 19:16

  7. https://m.digi24.ro/alegeri-parlamentare-2020/serban-nicolae-si-liviu-plesoianu-vor-candida-din-partea-per-la-alegerile-parlamentare-dupa-demisia-din-psd-1389039
    cum poți sa fi în partid cu toți acoliții lui Dragnea? ai vreun pic de integritate să îți dai demisia din PER?

    Comentariu by Adrianooo — 23 octombrie 2020 @ 13:55

  8. Care-i faza? Și eu am fost la PSD.
    Măh, tu ai ceva cu mine, nu cu PER!

    Crezi că dacă îmi dau demisia eu din PER, pleacă Pleșoianu din PER? Din cate am vazut, era un rebel in PSD, îi critica pe toți.

    PER nu e la guvernare, nici în parlament, ca să pățești ceva de la PER. Ar trebui să fii mulțumit dacă din cauza lor nu intră în parlament. Dacă intră PER în parlament, înseamnă că nu au greșit și că nu toată lumea gândește ca tine, dar vrei sa impui extremismul.

    Au intrat pesedisti si in PNL, dar nu te vad sa ii ceri lui Radu sau Orban demisia din PNL pe motivul asta.

    Doar USR este partid extremist, care nu primeste prin statut oameni care au mai facut politică. Prin statut au adunat o masă de manevră de nepriceputi, care nu stiu alta litanie decat „Muje PSD!”. Acum că a murit PSD, nu stiu altă politică decat de a condamna pe altii prin asocierea cu altii care au fost in PSD.

    Iar eu sunt un politician care duce politica Mangaliei. Cat de catatonic sa fiu sa ma oprească din politica pentru Mangalia ceea ce se intampla prin capitala sau prin alte judete?
    Nici nu-i cunosc pe respectivii ca să mă pronunt ca sunt oameni răi sau nu.

    Comentariu by Mentalistul — 23 octombrie 2020 @ 21:34

  9. @2 și 3
    Ciuraru nu a mai candidat pentru funcția de consilier local. Probabil că va ocupa fie funcția subinginerului de la Cultură, actualmente manager la sanatoriul balnear și candidat din partea PNL Constanța la camera deputațilorșie vreo funcție pe pe la celebrul Goldterm continuatorul ADPP.

    Comentariu by Marian Vasile — 24 octombrie 2020 @ 15:03

  10. per putea fi o alternativa.din pacate ca si alte partide, va fi deturnat si va deveni un cimitir al elefantilor abjecti si spagari din psd.
    nu e vorba sa calce pe urmele usr ului nascut talent si mort speranta.
    dar se puteau [promova politicieni din esalonul 2 nepatati si necurviti.
    parerea mea

    Comentariu by wow — 24 octombrie 2020 @ 20:15

  11. Îi băgăm la plantat copaci, la strâns gunoaiele din păduri, în luptă pentru un mediu sănătos… Știi un centru de reeducare mai bun?

    Comentariu by Mentalistul — 24 octombrie 2020 @ 22:43

  12. https://www.digi24.ro/alegeri-parlamentare-2020/dat-afara-din-psd-catalin-radulescu-anunta-ca-va-candida-la-parlamentare-alaturi-de-serban-nicolae-si-liviu-plesoianu-1390020

    Comentariu by Adrianooo — 25 octombrie 2020 @ 9:47

  13. PER, ca niște ecologiști adevărați, reciclează toate gunoaiele

    Comentariu by Adrianooo — 25 octombrie 2020 @ 9:48

  14. Like @ 13.

    Comentariu by nabuco — 25 octombrie 2020 @ 11:45

  15. Până acum nu ați știut că există PER, deodată nu mai puteti trăi de el.

    Comentariu by Mentalistul — 25 octombrie 2020 @ 13:57

  16. Pt.9
    Cum subinginerul de la cultura nu va mai fi?Bine ca a apucat sa-si faca vila.

    Comentariu by DAN VUCEA — 25 octombrie 2020 @ 17:51

  17. Acum și depinde după ce privești.

    PER are candidați pentru parlament in toată țara, cca 500 în total. Pentru 3-4 nume pe care nu le agreezi, i-ai condamnat pe toți și i-ai numit ca fiind gunoaie.

    https://newsbucuresti.ro/candidat-surpriza-marius-vernescu-castigatorul-prestigiosului-concurs-de-pian-de-la-montreux-candideaza-la-senat-pe-listele-per/?fbclid=IwAR19jnS-VFB3Vz5FXKt-gvDJkGqk0Cqj_ailnpj-Y40WCyfflMz6YyyKMf8

    Comentariu by Mentalistul — 25 octombrie 2020 @ 18:43

  18. ups, am uitat ca ai fost și tu în PSD, te-au reciclat și pe tine? sa îți mai zic și de Vanghelie, poate faceți niște succesuri?

    Comentariu by Adrianooo — 26 octombrie 2020 @ 7:23

  19. Nu a fost primit Vanghelie.

    Am fost si eu la PSD.
    Sunt dovada că poți să fii la PSD și să te ții drept până te dă afară.
    Așa se remarcă ce fel de caracter are un om, dacă într-un mediu corupt se poate păstra drept.

    Sunt unii care într-un mediu bun devin corupți.

    Comentariu by Mentalistul — 26 octombrie 2020 @ 13:09

  20. https://www.stiripesurse.ro/marian-vanghelie-se-face-ecologist-ca-sa-ajunga-in-parlament-ce-combinatie-face-foto_1159722.html
    merge pe o bere ca o sa fie pe liste la PER?

    Comentariu by Adrianooo — 26 octombrie 2020 @ 14:24

  21. Poate la alegerile din 2024.

    Comentariu by Mentalistul — 26 octombrie 2020 @ 15:55

  22. Pt. #16
    https://www.replicaonline.ro/primarul-din-albesti-gheorghe-moldovan-reabiliteaza-caminul-cultural-cu-peste-1-milion-de-lei-449950/

    Comentariu by nabuco — 26 octombrie 2020 @ 17:31

  23. https://www.g4media.ro/exclusiv-marian-vanghelie-candideaza-pentru-parlament-din-partea-partidului-ecologist-roman-din-calarasi.html
    aștept berea :))))

    Comentariu by Adrianooo — 26 octombrie 2020 @ 20:54

  24. Da, ai o bere.
    Depuseseră listele fără Vanghelie. Au reușit să îl bage contestând propria listă.

    Cu mișcările astea, acum știe toată țara despre PER.
    Unele județe abia acum inventează PER.

    Si la Mangalia, după ani de absență, am reactivat partidul ecologist. Avem 3 consilieri în Mangalia.

    Comentariu by Mentalistul — 27 octombrie 2020 @ 16:27

  25. Pt. #24
    https://www.replicaonline.ro/cum-a-incercat-fagadau-sa-l-execute-pe-stroe-felix-folosindu-se-de-claudia-dobre-450089/

    Comentariu by nabuco — 27 octombrie 2020 @ 16:35

  26. mai pun o bere la bătaie că nu depășiți 3% pe țară

    Comentariu by Adrianooo — 27 octombrie 2020 @ 16:45

  27. Pt. #26
    https://i.pinimg.com/originals/e2/2b/a7/e22ba7cb00c6115d90ac4fe10777e4d7.jpg
    O sa aiba O2zy … slogan.

    Comentariu by nabuco — 27 octombrie 2020 @ 17:03

  28. Pt 26:
    Pai PER era pe la 1,4%.
    3% înseamnă că va crește la dublu.

    Dacă fac campanie pe jud. Constanța pot să trec de 8%.
    Dar sunt multe județe care acum își fac organizații.

    Nu prea poți crești așa mult în 2 luni în toată țara. Depinde…
    Dacă fac campanie pentru parlamentare în Mangalia îi las pe USR, PMP și pe alții care nu sunt în CL fără rezultate. Acum și așa, nu poți decât social-media și presă.
    La pierderea pe care au avut-o la locale, trebuie să îi las să răsufle.

    Comentariu by Mentalistul — 27 octombrie 2020 @ 21:55

  29. Nu te mai da mare ma amaratule.Esti varza cu carne si tu te crezi caviar.

    Comentariu by Anonim — 28 octombrie 2020 @ 0:11

  30. Zise un anonim.

    Comentariu by Mentalistul — 28 octombrie 2020 @ 10:18

  31. N-ai idee cât mă flatează oftica pe care o exprimi!

    Comentariu by Mentalistul — 28 octombrie 2020 @ 10:24

  32. Luând exemplu de la alţi ecologişti de seamă, precum Şerban Nicolae sau Cătălin Mitralieră, Marian Vanghelie s-a înscris recent în Partidul Ecologist, unde promite că va face „altfel de politică”. Fostul primar al sectorului 5 va candida cel mai probabil în judeţul Călăraşi, cu sloganul electoral „Fiare vechi looom”.

    Comentariu by Adrianooo — 28 octombrie 2020 @ 15:03

  33. Pt 32:
    Dacă nu te pricepi la politică, stai și latri slogane aiurea de pe margine.
    Cu înscrierea mai multor parlamentari în PER, în acest moment PER este partid parlamentar. Cum a ajuns și Pro România partid parlamentar, fără să candideze. Mai mult, prin Cătălin Sorin Ivan, PER are și europarlamentar.

    Toate acestea au un rost.
    Dar tu poti să latri de pe margine despre PER, pentru că din 400 candidați PER la Senat și Camera Deputaților, vreo 8-9 au fost la PSD, inclusiv eu. Dar tu latră, devine PER mai cunoscut.

    Comentariu by Mentalistul — 28 octombrie 2020 @ 20:03

  34. Pt. #33
    https://www.publicbooks.org/should-environmentalists-learn-to-take-a-joke/

    Comentariu by nabuco — 28 octombrie 2020 @ 20:58

  35. Ozghiun, minți de îngheță apele. Cătălin Ivan nu este europarlamentar.

    Comentariu by nabucco — 28 octombrie 2020 @ 21:00

  36. o sa faceți o grămadă de succesuri cu Vanghelie și Mitralieră, poate nu ma pricep la politica dar măcar am coloana vertebrala să nu mă asociez cu așa oameni. mulți succesuri să faceți pentru țara noastră

    Comentariu by Adrianooo — 28 octombrie 2020 @ 21:49

  37. https://www.cotidianul.ro/deranj-in-per-dupa-transferurile-politice/

    Comentariu by nabuco — 29 octombrie 2020 @ 16:19

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress