Mangalia – politica locală

25 septembrie 2020

Primarul Mangaliei, instigare la ură și discurs xenofob: ”Cum va intra în biserică ARABUL?”

Filed under: Sudul litoralului — lucian visa @ 17:28

În anul 1910, la inițiativa regelui Carol I, la Constanța începe construcția Marii Moschee, cunoscută și drept Moscheea Carol, în semn de omagiu pentru comunitatea musulmană din orașul de la malul mării.

În anul 2020, primarul municipiului Mangalia, oraș recunoscut pentru diversitate etnică și confesională, apare la televizor și înfierează cu ură viscerală un cetățean român, doar pentru că are o altă religie decât cea a majorității.

Într-o cuvântare de Ev Mediu, Cristian Radu a instigat la ură și discriminare, a jignit întreaga comunitate musulmană din Dobrogea, făcând o serie de declarații xenofobe cu privire la contracandidatul său, Mohammad Murad.

”Este trist să vezi că două soții de preoți ortodocși se află pe lista de consilieri locali PSD și astăzi susțin un… ARAB la primăria Mangalia. Le cer de-ndată să facă pasul înapoi în semn de respect față de locuitorii Mangaliei. Este trist să vezi un director de școală că își pune pe Facebook că susține un ARAB la primăria municipiului Mangalia. Ce exemplu dă acest director copiilor? Îi cer, de-ndată, să retragă acea postare de pe Facebook! ”

Radu nu s-a oprit aici, ci a continuat să arunce cu mizerii rasiste în cel mai josnic mod cu putință:

”Care poate să fie relația unui ARAB cu Biserica din Mangalia? Cum va intra în biserică ARABUL? (…) Să nu mai credem în lampa fermecată a arabului!”

În anul 2020, un primar al unui oraș din Uniunea Europeană apare în presă cu un discurs șovinist, instigă la ură și discriminare și aruncă la gunoi istoria unui ținut în care zeci de etnii conviețuiesc în armonie și pace.

Primarul Londrei, Sadiq Khan este pakistanez, dar asta nu a fost niciodată o problemă pentru cetățenii de acolo, atâta timp cât omul și-a făcut datoria și a ajutat orașul să prospere.

Doar la Mangalia, un primar cu viziune ”liberală” se folosește de religia și etnia unui om pentru a dezbina comunitatea pe care nu o mai poate controla.

Emisiunea este postată pe pagina de Facebook a primarului. E tare mândru de ce a zis!

Interesant este că în 2012, atunci când a candidat pentru prima dată, Cristian Radu nu a spus nimic despre minorități și nu a lăsat să se înțeleagă că are o problemă cu neortodocșii.

Acum, însă, când a acumulat o avere de șeic, edilul își perimte să își arate adevarata față.

Iată ce a dobândit Cristian Radu, prin muncă cinstită, în ultimii opt ani:

Cristina Ionescu, atacdeconstanta 25.09.2020

36 Comments

  1. Mic la stat, mic la caracter.

    Comentariu by lucian visa — 25 septembrie 2020 @ 17:29

  2. Nu sunteti Dumneavoastra cel care sugera ca Arabii si Tatarii ar fi motiv de confuzie? Nu tin cu actualul primar, dar nimeni nu a pomenit ca Arabii si Tatarii ar fi acelasi lucru pana la Dumneavoastra.

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:06

  3. ?

    Comentariu by lucian visa — 25 septembrie 2020 @ 18:10

  4. Si da, tatarii musulmani au trait in pace cu comunitatea locala. Arabii… e de discutat.

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:13

  5. Ati citat din Dan Andronic.

    Singura nedumerire este că nu am priceput la cine se referea Radu Cristian (PNL) atunci când spunea la o televiziune locală: Nu votați arabii la Mangalia! La Mohammad Murad sau la Menabit Ozghiun? Pentru că nu cred că în cultura sa marcată de xenofobie nu cred că face vreo diferență între arabi și tătari din Mangalia sau aiurea…

    Dan Andronic, evz.ro21.09.2020

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:17

  6. Ozzy si PER sustin MM!

    Comentariu by marin vasile — 25 septembrie 2020 @ 18:17

  7. Am gresit, da. Era un citat. Dan Andronic e xenofobul inconstient.

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:18

  8. https://www.youtube.com/watch?v=ow2Yfd6cB8I
    „3.1415-ticul” oare stie?

    Comentariu by nabuco — 25 septembrie 2020 @ 18:25

  9. Mai, sa fie! Ce iti este si cu politichia asta! Ozzy, sustine pe Murad! Oare de ce? Ce s-a intamplat? Dupa cat a trambitat impotriva lui Murad si a lui Iorgus, asa , brusc, a avut o revelatie, si puffffff, si-a dat seama ca e cea mai buna solutie! Oare a gandit el miscarea, sau a venit un ordin, asa cu dedicatie !!!!!!! Oricum este un lucru bun, stim sigur ca primarului impus, pana aici i-a fost!

    Comentariu by Anonim — 25 septembrie 2020 @ 18:34

  10. Pt. 6

    De ce credeti ca Ozzy sustine pe Murad?

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:41

  11. Cel de la #6 e verisorul lui Ben-Ardun.

    Comentariu by nabuco — 25 septembrie 2020 @ 18:49

  12. Cine poate crea o alternativa la Polaris? Nu am vazut asta in pliante. Inca 15 ani de mizerie?

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:50

  13. @8- Iata si cel de-al IV -lea M(anuntat la @6) Deunazi v-am sesizat ca va sa vina- desi glumeam atunci ca la ce i-au facut psd-istii…va spune : muie ! De unde le vin banii s-a indicat : „terminati cu psd” Corina Martin pastreaza linia de campanie.Ar fi interesant de aflat parerea ei ” turistica” despre Moha sau despre Ozzy !

    Comentariu by I.S — 25 septembrie 2020 @ 18:52

  14. @7-https://mangalia.ro/index.php/2016/11/14/karmiel-israel/

    Comentariu by I.S — 25 septembrie 2020 @ 18:54

  15. https://editiadesud.ro/?p=39114

    Comentariu by marin vasile — 25 septembrie 2020 @ 18:54

  16. Care este legatura intre Dumitru Martin si Corina Martin de la PER?

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:55

  17. @10, stai bre zați egzplic la vot 1. Veligz ztroie la gonztanta, 2 ozzi vice la mangalea, 3 Nea nielu la biobagza zi Radu la brimar la boarta alba, zau daca a vacut ligeu acolo nu mai brimar, e martalog?

    Comentariu by Anonim — 25 septembrie 2020 @ 18:56

  18. Pt. 15

    Multumesc!

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 18:59

  19. @7- In sfarsit unu’ care „stie” sa descreteasca frunțile p’aci ! Apreciez !

    Comentariu by I.S — 25 septembrie 2020 @ 19:06

  20. Daca e adevarat ce zice Ozzy pe pagina lui de facebook, ca ratele lunare ale Mangaliei la banca vor creste de patru ori, dupa 2020, nu m-as bucura prea tare. Dar na, iese cine trebuie! Bravo, Ozzy! Daca iesea el, probabil ca il alungau cu furcile din primarie.

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 19:13

  21. Deci oraj bine pregatis salbaturim castigarea alejer la mangalia! Hai Rumania!

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 19:16

  22. @1 D-le Visa cred ca Ozzy merita oarece scuze ! Va sugerez sa-i oferiți melodia asta : https://youtu.be/jM8dCGIm6yc

    Comentariu by I.S — 25 septembrie 2020 @ 19:21

  23. Deci, Ozzy, dupa cuvintele lui folosite de atatea ori, s-a vandut. O sa votez cu Paris. Nu il cunoaste nici pe Iorgus, nici pe Beinur, nici pe Murad. Adio, mafiotilor!!

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 19:25

  24. Un vot pentru Paris este un vot mai putin impotriva actualului primar. Multumesc, Ozzy!

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 19:36

  25. @13- Chestia e că nici el nu ne cunoaște pe noi ! Da’ de loc ! –
    Ia sa fi fost unu’…cat de cat,fără de motan…se duceau dracu ambele ciume si a rosie si a galbena !

    Comentariu by I.S — 25 septembrie 2020 @ 19:39

  26. N-am vazut loc mai ecologist decat Amfiteatrul… Neoanele, shaormeriile, 10 milioane camera, inghesuiala. Lux, frate!

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 19:47

  27. Mai vreti malluri kitchioase deghizate in proiecte turistice? Nu votati Murad

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 19:51

  28. MOHA – tocmai a încheiat un discurs electoral sub balconul meu ! Au fost cam un pogon de alegatori ! Ma gandesc daca cel in functie ar îndrăzni să facă asta,pe întuneric,pe trotuar ! Cred ca ar trebui încă un pogon de…politie locala !

    Comentariu by I.S — 25 septembrie 2020 @ 19:54

  29. Pt. 22
    Ozyy merita un Adio din politica locala.

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 20:16

  30. Un adio grav, desi cred ca avea sanse. Oare ce l-a motivat? Bani? Functie?

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 20:39

  31. Pt. 17
    Spuneti-mi,va rog, combinatia corecta

    Comentariu by Numa1 — 25 septembrie 2020 @ 20:45

  32. Ozzy nu putea sa faca nimic. In momentul in care te inregimentezi intr-un partid, indiferent de numele lui, esti obligat sa urmezi linia politica a acestuia. Fara P.E.R. Ozzy era 0 sau nimeni din punct de vedere politic. Sunt convins ca nu a avut alta alternativa decat sa accepte targul. Per total este un castig pentru oras alianta impotriva veneticilor intarindu-si randurile in ajunul scrutinului electoral. Orice alianta impotriva primarului in functie nu poate fi decat benfica pentru oras. Cel putin asa sper.

    Comentariu by Anonim — 26 septembrie 2020 @ 0:21

  33. Respect Ozzy! te-ai ținut de cuvânt. Numai cine nu urmărește acest blog nu știe că a promis să scape Mangalia de navetiști, aliinduse cu oricine mai bine plasat decât el. Era și o excepție, Iorgus, dar cred că dacă nu intervenea mișcarea cu Moha, își calca pe inimă doar sa ne scape de aceasta gașcă de hoți

    Comentariu by Lute — 26 septembrie 2020 @ 5:46

  34. OZZY, AI UN VIITOR BUN IN POLITICA LOCALA. AI FACUT CE ERA MAI BINE PENTRU MANGALIA.

    Comentariu by Dana — 26 septembrie 2020 @ 8:42

  35. @numai1, cu permisiunea d-lui Vișa, vă rog nu ștergeri,SUGE-O!

    Comentariu by Anonim — 26 septembrie 2020 @ 23:42

  36. Great beat ! I would like to apprentice while
    you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site?
    The account helped me a acceptable deal. I have been tiny bit acquainted of
    this your broadcast provided brilliant clear concept

    my site dodo graph

    Comentariu by dodo graph — 27 septembrie 2020 @ 18:40

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress