Mangalia – politica locală

7 ianuarie 2020

Primăria Mangalia va păzi unitățile de învățământ cu Poliția locală

Filed under: administraţie publică — lucian visa @ 12:16

Comunicat de presă

    Începând cu acest an, Primăria Mangalia va asigura paza în unitățile de învățământ din localitate cu polițiști locali, renunțând astfel la contractele cu firmele de pază, plătite din bugetul local. Primarul Radu Cristian a declarat că această măsură are ca scop eficientizarea activității, dar și reducerea costurilor.

    „Unele firme de pază nu-și îndeplineau obligațiile contractuale, iar în școli și grădinițe sau în apropierea acestora au avut loc, în ultimii ani, mai multe incidente nedorite, culminând cu comercializarea unor substanțe interzise. De aceea, am decis să desfășurăm această activitate cu angajați ai Poliției locale, special instruiți în acest sens”, a subliniat edilul. El a precizat că, totodată, se vor reduce și costurile, întrucât bugetul anual pentru salariile polițiștilor însărcinați cu paza școlilor va fi mai mic decât facturile firmelor de pază, plătite din bani publici. „Paza unităților de învățământ a fost permanent susținută din bugetul local. Este o responsabilitate pe care ne-o asumăm, dar prin această măsură urmărim eficientizarea activității, cu scopul reducerii riscului fenomenului infracțional în zona școlilor și a grădinițelor”, a completat Radu Cristian.

    Tot din acest an, creșa din Mangalia este dotată cu un sistem modern de supraveghere video pentru a sprijini personalul în activitatea de îngrijire a copiilor. „Am instalat acest sistem video pentru o mai mare siguranță a copiilor, dar și  pentru a crește gradul de transparență cu privire la activitatea angajaților noștri”, a mai spus Radu Cristian.

mangalia.ro

20 Comments

 1. Ori după 7 ani jumate a înțeles ceva, ori firmele de pază sunt neplătite. Merg pe varianta a doua.

  Comentariu by lucian visa — 8 ianuarie 2020 @ 10:07

 2. Vlădescule! Ce mai faci? Te cumpărară ăștia, de-o mamă cu tine. Să te aibă Dumnezeu în paza lui! Mare jigodie…..

  Comentariu by Popa Nartea — 8 ianuarie 2020 @ 20:41

 3. https://www.cotidianul.ro/liberalii-vorbesc-despre-cresterea-varstei-de-pensionare/
  Efectul siliconului asupra … vidului.

  Comentariu by nabuco — 8 ianuarie 2020 @ 22:28

 4. e tare dan

  Comentariu by Anonim — 9 ianuarie 2020 @ 9:52

 5. Pt 1 . Planul asta l-a prezentat D-nul Vucea de prin 2013-2014 dar la vremea aceea primarului mincinos ii puteau toate propunerile viabile . Acum, in disperare aplica tot dar aplica prost .. fix ca el . Mare problema pentru Mangalia ca nu se arată niciun candidat cu potențial real . A cumpărat si a blocat asta tot ce s-a putut si oamenii s-au resemnat . Dar va veni ea, scadenta, sa-l vedem atunci pe piticul mincinos cum mai scapă .

  Comentariu by Mangaliot — 9 ianuarie 2020 @ 12:38

 6. Trebuie să fii un om cu coloană vertebrală ca să te anunți public, cu nume și prenume, pe cine susții.
  https://m.facebook.com/questions.php?question_id=2493096744340438

  Comentariu by Mentalistul — 10 ianuarie 2020 @ 21:12

 7. Menabit primar
  Marinescu viceprimar
  Tora city manager
  Vucea sef politia locala
  Manea Angela adjunct politia locala
  Alianta Veseliei si Competentei

  Comentariu by Anonim — 10 ianuarie 2020 @ 23:51

 8. Pt.7
  Cine esti ,daca nu ai curajul sa-ti dai numele real tot sluga ramai.Asta este foarte grav, cand ai fost o viata sluga este greu ca acum sa-ti revi si sa devi OM cu coloana vertebrala.Cata dreptate a avut MOISE!

  Comentariu by VUCEA DAN — 11 ianuarie 2020 @ 15:34

 9. http://www.romaniacurata.ro/pnl-schimba-inspectori-scolari-membri-partid/

  Comentariu by nabuco — 11 ianuarie 2020 @ 19:11

 10. Poliția locală a ajuns aici de la „puzderia” de firme de pază.Asa ca întoarcerea la „ce pot” si cat pot mi se pare salutară! Iar daca ma gandesc si la partea pecuniara – adica din banii nostri-cred ca o dezbatere publică este necesara ! De fapt nu suntem departe de modificari in legislație si totul pleaca tot de la bani…si salarizării! E unul care amenință p’aci,pe care nu l-aș pune nici macar la paza ! Unii primari care încă se mai considera raspunzatori fata de localnicii care „aleg” au luat-o deja inainte ! https://www.aktual24.ro/prima-primarie-care-vrea-sa-desfiinteze-politia-locala-nu-si-merita-salariile-cheltuieli-enorme-pentru-o-munca-de-nimic/

  Comentariu by I.S — 11 ianuarie 2020 @ 20:04

 11. Daniel, băiatul tatii, zi ceva! Te-au cumpărat? Cam ce înseamnă? În euro…. Da. Daniel Vlădescu cumpărat și el.

  Comentariu by Popa Nartea — 11 ianuarie 2020 @ 20:32

 12. Pt. #11
  http://www.cazemata.ro/contact.php

  Comentariu by nabuco — 11 ianuarie 2020 @ 20:41

 13. Pentru 10.
  Exista un cont unde depuneti bani pentru plata salariilor politiei locale? Intreb pentru ca eu nu am gasit. La Orsova exista un conflict deschis intre primar si conducerea politiei locale, singura varianta ca sa scape de ea fiind reorganizarea politiei locale. Stiu din sursa sigura. La Mangalia cand am apelet la ei au raspuns promt si au rezolvat problema in timp util, potrivit competentelor. Nu sunt politist local, nu am fost amendat de ei, cand am gresit am plecat cu un avertisment verbal sau scris. Nu le fac apologia dar, sunt ” un rau necesar”.

  Comentariu by M.T. — 12 ianuarie 2020 @ 11:03

 14. Tot ce va pot spune este ca intamplator am ajuns la politia locala si noul director mi-a vorbit foarte frumos, am primit informatii lamuritoare pentru problema mea. Omul este chiar ok.

  Comentariu by IOAN — 13 ianuarie 2020 @ 8:02

 15. Pt.14
  Noul director ti-a spus si despre condamnarea definitiva pentru luare de mita(fapta de coruptie)?Ti-a vorbit si despre condamnarea pentru santaj facuta in folosul primarului si a prietenilor sai,asociati cu soacra sa(????????)in mai multe afaceri(vezi afacerea de la Harsova si altele)?Si inca ceva valabil pentru noul director numit ilegal, despre care nu cred ca ti-a spus,sa stie si el ca respectul se obtine(in primul rand prin pregatire si exemplul personal), nu se cerseste si impune.La Politia Locala nu merge ca la Garda Financiara,in sensul ca daca dai o amenda(fie ea si jumi-juma)nu inseamna ca esti si RESPECTAT. Vezi asa este OK in ziua de azi, numai pentru asemenea fapte se ajunge sef al Politiei Locale(o fi intamplator?????).Nu cred ca in toata tara asta (asa cum este ea)mai este vreun loc in care seful Politiei Locale sa fie numit(ilegal) o persoana care a fost condamnata(fie ea si reabilitata)pentru fapte de coruptie si santaj(fapta ramane).

  Comentariu by VUCEA DAN — 13 ianuarie 2020 @ 10:12

 16. Pt. #15
  https://www.cotidianul.ro/klaus-iohannis-pe-urmele-ebei/

  Comentariu by nabuco — 14 ianuarie 2020 @ 22:42

 17. Pt.15
  Daca ar fi singura greseala ,dar sunt zeci .La unul ca mine ,ca tine ,ca el se accepta astfel de greseli dar la presedintele Romaniei,premier, sunt inacceptabile.Curios ca cei care ne ,,aduceau” la cunostinta acele greseli tac de parca ar fi niste ,,analfabeti”.Asta le este deontologia.

  Comentariu by VUCEA DAN — 15 ianuarie 2020 @ 9:49

 18. Pt.16 ,scuze
  Daca ar fi singura greseala ,dar sunt zeci .La unul ca mine ,ca tine ,ca el se accepta astfel de greseli dar la presedintele Romaniei,premier, sunt inacceptabile.Curios ca cei care ne ,,aduceau” la cunostinta acele greseli tac de parca ar fi niste ,,analfabeti”.Asta le este deontologia.

  Comentariu by VUCEA DAN — 15 ianuarie 2020 @ 9:50

 19. Vindem, livram si montam parbrize Mazda la domiciliul clientului, in Bucuresti si zona limitrofa!

  Parbriz MAZDA,Parbrize MAZDA,Parbriz auto MAZDA,Parbrize
  auto MAZDA,Parbriz MAZDA 2,Parbrize MAZDA 2,Parbriz auto MAZDA
  2,Parbrize auto MAZDA 2,Parbriz MAZDA 3,Parbriz MAZDA 323,Parbriz MAZDA
  5,Parbriz MAZDA 6,Parbriz MAZDA 626,Parbriz MAZDA CX 3,Parbriz MAZDA CX 5,Parbriz MAZDA CX 7,Parbriz MAZDA CX
  9,Parbriz MAZDA MPV,Parbriz MAZDA MX3,Parbriz MAZDA MX5,Parbriz MAZDA RX,Parbriz MAZDA
  Tribute,Parbriz MAZDA CX 30,pret parbriz mazda cx-5,parbriz
  mazda demio,parbriz mazda pret,parbriz mazda cx3,parbriz mazda cx5,parbrize mazda 6 pret,parbrize mazda cx 5,parbrize mazda
  3,parbriz auto mazda 6,parbriz auto mazda 3,parbrize auto mazda 6,parbrize auto mazda
  3,parbriz mazda 2019,parbriz mazda 2 review,pret parbriz mazda 2,parbrize mazda 2019,parbrize
  mazda 2 2019,parbrize mazda 2 review,parbrize auto
  mazda 2 review,parbrize auto mazda 2 2019,parbriz mazda 3 bk pret,pret montaj parbriz mazda 3,parbriz
  mazda 3 2018,parbriz mazda 3 2010,parbriz mazda 3 2016,parbriz
  mazda 3 2014,parbriz mazda 3 2004,parbriz mazda 3 2005,parbriz mazda 3 2008,
  parbriz mazda 3 2006,parbriz mazda 3 bk,parbriz
  mazda 3 pret,parbriz mazda 3 2019,parbriz mazda 323 f,parbrize mazda 323f,parbriz mazda 323f,parbriz mazda 323
  f pret,parbriz mazda 5 review,inlocuire parbriz mazda 6,parbriz
  mazda 6 2010,parbriz mazda 6 2016,parbriz mazda 6 2011,parbriz mazda 6 2013,parbriz mazda 6 2015,parbriz mazda 6 2007 pret,parbriz mazda 6 2009,parbriz mazda
  6 2005,parbriz mazda 6 2014,parbriz mazda 6 gh,
  parbriz mazda 6 2007,parbriz mazda 6 2008,parbriz mazda 6 2003,parbriz mazda 6 2004 pret,parbriz mazda 6 2004,parbriz mazda 6 pret,parbriz mazda 626
  review,parbriz mazda cx 3 pret,parbriz mazda cx
  3 2019,parbriz mazda cx 3 review,parbriz mazda cx 5
  pret,parbriz mazda cx 5 review,parbriz mazda cx 5 2019,parbriz mazda cx7,parbriz
  mazda cx cx7,parbriz mazda cx7 pret,parbriz mazda cx 9 2020,
  parbriz mazda cx 9 review,parbriz mazda cx 9 2019,parbriz mazda mpv review,
  parbriz mazda mx3 review,parbriz mazda 3 2017,parbriz mazda 3 bl,parbriz mazda rx7,parbriz mazda rx8,parbriz mazda rx 7,parbriz mazda rx
  8,parbriz mazda cx 300,
  Vindem parbrize originale si aftermarket pentru orice tip de autoturism.

  Oferim parbrize marca Fuyao, Saint-Gobain, Benson, Pilkington, etc…La
  cerere, echipa noastra de profesionisti vi-l monteaza la domiciliul dvs intr-un timp foarte scurt, respectand toate normele
  de siguranta.
  https://parbrize-la-domiciliu.ro/index.php?p=parbrize&m=Mazda&f=mazda.jpg&alt=Parbriz https://parbrize-la-domiciliu.ro/index.php?p=parbrize&m=Mazda&f=mazda.jpg&alt=Parbriz

  Comentariu by Parbriz MAZDA 626 — 17 ianuarie 2020 @ 18:40

 20. Vanzari si montaj parbrize, lunete, geamuri laterale Lancia
  Livram si montam la domiciliul clientului, orice tip de parbriz Lancia, geam Lancia si luneta
  Lancia pentru masina dumneavoastra in Bucuresti si zona limitrofa.

  Parbriz Lancia,Parbriz LANCIA Delta,Parbriz LANCIA Kappa,Parbriz LANCIA Lybra,Parbriz LANCIA Musa,
  Parbriz LANCIA Phedra,Parbriz LANCIA Thema,Parbriz LANCIA Thesis,Parbriz LANCIA Voyager,Parbriz LANCIA Ypsilon,Parbriz LANCIA Zeta,parbriz lancia delta s4,parbriz lancia delta integrale,parbriz lancia
  lybra preturi,parbriz lancia zeta review,parbriz lancia dedra,parbriz lancia 037,
  parbriz lancia ypsilon review,parbriz lancia lybra pret,parbriz lancia lybra preturi,parbriz lancia zeta review 2019,parbriz lancia zeta,
  Ai nevoie de un parbriz nou? O luneta sau un geam? Ai parbrizul ciobit?
  Nimic mai simplu!Cere oferta acum!
  Parbrize, lunete si geamuri laterale pentru o gama larga de autoturisme,
  autoutilitare si camioane. La comanda si pentru
  modele mai putin populare.
  Echipele noastre de montaj folosesc materiale de cea mai buna calitate.
  Pentru noi cea mai buna reclama o reprezinta un client
  multumit.
  Deoarece stim ca timpul dvs. este important, de comun acord
  (in baza unei programari) se stabileste data si ora
  la care se va face montajul. Parbrize, lunete, geamuri laterale de calitate.Parbriz FUYAO, Parbriz PILKINGTON,
  Parbriz SAINT-GOBAIN.
  Parbriz Alfa Romeo , Parbriz Audi , Parbriz Bmw , Parbriz Chevrolet , Parbriz Chrysler , Parbriz Citroen , Parbriz Dacia ,
  Parbriz Daewoo , Parbriz Fiat , Parbriz Ford , Parbriz Honda , Parbriz
  Hyundai , Parbriz Jeep , Parbriz Kia , Parbriz Lada , Parbriz Lancia , Parbriz Land Rover , Parbriz Mazda , Parbriz Mercedes , Parbriz
  Mitsubishi , Parbriz Nissan , Parbriz Opel , Parbriz Peugeot , Parbriz Porsche , Parbriz Renault , Parbriz Rover , Parbriz Saab , Parbriz Seat
  , Parbriz Skoda , Parbriz Smart , Parbriz SsangYong , Parbriz Subaru , Parbriz Suzuki , Parbriz Toyota , Parbriz Volkswagen ,
  Parbriz Volvo ,
  https://parbriz.net/parbriz.php?marca=Lancia&step1=marca_auto https://parbriz.net/parbriz.php?marca=Lancia&step1=marca_auto

  Comentariu by parbriz lancia zeta review 2019 — 17 ianuarie 2020 @ 22:52

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress