Mangalia – politica locală

1 noiembrie 2017

Cum să nu organizezi un referendum

Filed under: Sudul litoralului — lucian visa @ 19:33

La Mangalia politica e sublimă, dar lipsește cu desăvârșire. E semn că toate merg bine și nu mai e nimic de zis. Cu toate astea, eu am să mai încerc să zic ceva.

Am să mă refer la organizarea referendumului pentru demiterea primarului. Un consilier ALDE s-a gândit că e oportun să strângă semnături pentru acest lucru. Până aici nimic anormal, un demers politic democratic prevăzut în lege. Eu n-am văzut ca în afară de Moroianu să mai fie cineva pe față cu el. Nici măcar partidul său nu și-a asumat acest demersul politic. S-a început strângerea de semnături. Nu știu câte s-au strâns, dar sigur insuficiente. De ce ? Aici sunt multe de spus și aș vrea ca să le spuneți voi și să continuați articolul.

Eu aș vrea să spun o singură părere. Organizatorul, de ce tace ? Nu e nicio rușine că n-a strâns singur numărul de semnături. Dar nici măcar n-a mulțumit public celor care au semnat. N-a făcut suficientă campanie ca lumea să cunoască că se încearcă ceva în Mangalia…

33 Comments

  1. 1. Varianta . A vrut sa verifice primarul oamenii de incredere. 2. Varianta Santaj 3. Varianta capital politic . Mangaliotii stiu ce hram poarta opozantii. 4. Pur si simplu nu au strans destule. 5. Au vrut sa stimuleze edilii sa mai faca cate ceva pentru oras.

    Comentariu by Garcea — 1 noiembrie 2017 @ 22:13

  2. A fugit menabit cu semnaturile cica

    Comentariu by Vlad tepes — 1 noiembrie 2017 @ 22:49

  3. Semnaturile inca se strang. Nu este un termen limita. Dar aveti dreptate domnule Visa, foarte putina lume se implica. Asa cum am mai spus este gresit sa stea toata lumea sa astepte ca 3-4-5 oameni sa faca tot. Sunt convins ca pentru 1000 de oameni nemultumiti ar fi fost mult mai simplu sa stranga fiecare cate 10 semnaturi de la familie ,vecini, prieteni, decat pentru 3 oameni sa stranga cate 3000. Dar cati dintre cei nemultumiti, care comenteaza pe acest blog au strans macar cate o lista de semnaturi? Totusi, asa cum am spus, semnaturile se strang in continuare. Doar ca dureaza mai mult.

    Comentariu by Leonard Tanase — 2 noiembrie 2017 @ 9:19

  4. Pentru ca nu s-au inteles gastile. Pentru ca initiatorul a urmarit intotdeauna un interes patrimonial, fiind manat din umbra de un fost vataf peste Mangalia. Cum si-n ALDE sunt vreo 3, gasca 2 si 3 nu s-a implicat. In schimb si-a bagat nasul Ozghiun, care le-a taiat aripile. Le-a dat peste nas si le-a demonstrat ca nu stiu strategie politica. Naivii n-au inteles nici la acest moment ca legislatia actuala nu este deloc favorabila unui referendum local, pentru demiterea prumarului, din punct de vedere al procedurilor.

    Comentariu by ALDE — 2 noiembrie 2017 @ 9:49

  5. Referendumul este,pana la urma,o problema care apartine tot de consiliul local! Primarul pune pe masa un program si consilierii il aproba.Chiar daca este ordonator principal de credite,primarul are de dat „socoteala”pentru modul de cheltuire a banilor,institutional,conform legilor unor institutii care care fac controale in domeniu.Si imprumuturile bancare sunt puse pe masa consilierilor ! Unul din motivele de referendum ar fi,clar,pragmatic si fara tendinte politice(adica de interesul…unora !)-INDATORAREA ORASULUI,”rostogolirea”datoriilor ! Cand cel de la @3 se plage de neparticipare,iar cel de la @4 ne arata ca in umbra ar fi un alt vataf de oras…nu se vede POLITICUL aici ?Revin-este o problema de CL-si mai ales de SECRETARUL primariei ! Daca tot spunea un consilier de „snage in instalatie”,poate ca ar fi fost lamuritoare atitudinea d-nei Boita !………………………………… Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului 46/2013 privind criza financiară şi insolvenţa unităţilor administrativ-teritoriale obligă primarii să ceară tribunalului să declare insolvenţa, dacă autoritatea locală are datorii neplătite mai vechi de 120 de zile şi care depăşesc 50% din bugetul general. Cei care nu sesizează instanţa în timpul prevăzut de lege pot fi amendaţi sau condamnaţi la închisoare. În momentul în care este declarată insolvenţa, judecătorul va numi un administrator judiciar care va gestiona finanţele locale şi care, împreună cu conducerea primăriei, va întocmi un plan de redresare a situaţiei economice a administraţiei publice.

    Comentariu by I.S — 2 noiembrie 2017 @ 11:15

  6. PS-…parere polica: cred ca multi de prin oras considera ca mai bine cu un primar „liberal” pus de psd,decat cu un psd-ist pus direct,la vedere de catre Dragnea ! Asa ca ar fi bine sa gandim si la interesul orasului,ca doar avem …timp ! Ni l-a oferit tot Dragnea ! https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/23167531_1507461222668092_6489628833048869767_n.jpg?oh=8a0a0105313af891fe5e2a12c910f46b&oe=5AA80C0B

    Comentariu by I.S — 2 noiembrie 2017 @ 11:25

  7. Sa nu ne grabim si sa facem,dupa „mega topaiala” fiscala si o topaiala la referendumuri ! http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22089813-iohannis-despre-referendumul-care-initiat-ianuarie-sunt-dispus-folosesc-absolut-toate-parghiile-prezidentiale-pentru-pastra-independenta-justitiei.htm

    Comentariu by I.S — 2 noiembrie 2017 @ 16:13

  8. https://www.cotidianul.ro/tudorel-toader-replica-acida-pentru-iohannis/

    vs.

    https://www.cotidianul.ro/violator-recidiveaza-la-cateva-zile-dupa-eliberare/

    Comentariu by nabuco — 2 noiembrie 2017 @ 16:38

  9. Pt.3
    Eu m-aș fi așteptat ca în toată această perioadă de strângere se semnături, opoziția să ia continuu poziție publică și să arate locuitorilor care n-au înțeles încă, de ce trebuie demis primarul.
    Cine îi vrea pe alegători de partea lui, trebuie să-i informeze. Și nu odată, ci repetat, până vor fi convinși, pentru că alegătorii n-au nici un motiv să creadă în opoziție mai mult decât în putere.

    Opoziție nu există doar înaintea alegerilor sau doar într-un vot negativ în CL ! Aviz și pentru oportuniștii din PSD. Au obținut 9 % la primar în 2016. E loc și de mai rău.

    Comentariu by lucian visa — 2 noiembrie 2017 @ 17:34

  10. Dece initiatorii,cred ca nu sunt doar 3,nu au iesit cu listele din casa in casa?Eu am semnat si l-am rugat pe tinarul respectiv sa-mi de-a o lista sa aduc semnaturi de la vecinii mei,a spus ca nu se poate trebuie sa se mneze numai in acel loc si nu era deloc convins de ceea ce face.

    Comentariu by doru — 2 noiembrie 2017 @ 18:54

  11. OF-TOPIC…si nu prea !! Ba fratilor,iata una tare,de unde tot romanul intelege cum se dau lovituri de stat ! Da’ ALA DIN GARAJ avea,deja,spionii acolo ! E clar…TOT BASESSCU E DE VINA ! http://romanialibera.ro/actualitate/eveniment/victor-ponta-a-creat-un-csat-paralel–nimeni-nu-a-fost-scandalizat-475629

    Comentariu by I.S — 2 noiembrie 2017 @ 19:38

  12. Ce dracu sunteti asa prosti mai , voi credeti ca noi am facut legea de demitere sa fie usor de demis ? Este aproape imposibil.

    Comentariu by Politicianul — 2 noiembrie 2017 @ 20:00

  13. Sictir Colgiule de la #4

    Comentariu by Anonim — 2 noiembrie 2017 @ 23:33

  14. Stimate domnule Visa,

    Dupa ce am citit articolul dumneavoastra, voi incerca sa lamuresc atat ceea ce ati remarcat, cat si ceea ce unii dintre comentatori invoca.
    In primul rand, trebuie sa recunoastem cu totii ca eu nu am afirmat ca, de unul singur voi strange semnaturile necesare, ci am anuntat ca voi initia demersurile strangerii acestora, sperand in ajutorul tuturor cetatenilor nemultumiti de starea in care a ajuns orasul nostru, cat si de modul abuziv si ilegal prin care acesta este condus! Am facut-o in sedinta in care se punea problema acelui imprumut care nu avea nici o baza legala sau un plan clar, cu obiective discutate in dezbatere publica, asa cum cere legea si care indatora viitorul cetatenilor Mangaliei.
    Partidul din care fac parte nu trebuia sa isi asume acest demers, deoarece am considerat ca nu trebuie sa fie un demers politic ci unul cetatenesc, la care ar trebui sa ia parte toti cetatenii nemultumiti, indiferent de simpatii sau convingeri politice. Pot insa sa va confirm faptul ca, in Delegatia Permanenta Judeteana a ALDE, absolut toti membrii si-au exprimat sustinerea acestui demers pe care l-am initiat si cu care inclusiv liderii din conducerea centrala au fost de acord! Nu am considerat insa necesar sa fac cunoscut acest lucru, tocmai pentru a elimina orice conotatie politica, cat si pentru faptul ca nu doar membrii ALDE ar merita schimbarea in bine, ci toti cetatenii Mangaliei! Poate ca nu sunt un politician bun, dar am ramas un om cinstiti si responsabil, caruia ii pasa cu adevarat de oameni si de orasul si mediul in care traieste.
    Va asigur ca nu imi este deloc rusine pentru faptul ca inca nu am strans numarul suficient de semnaturi, stiu ca nu am intrerupt acest efort si am incredere ca vom strange si restul necesar. Este adevarat ca mai multa campanie nu strica, dar personal nu am relatiile bazate pe interese pe care le are Doru Colgiu cu presa, si nici resurse cu care sa platesc spectacole electorale sau fasole cu carnati, si nici macar mosteniri de la o ruda bogata!
    Am reusit totusi sa iau parte la cateva emisiuni televizate( imi pare rau daca nu le-ati vizionat) in care permanent am punctat pe acest demers si in care ii indemnam toti cetatenii Mangaliei sa nu le mai fie teama, sa vina si sa semneze pentru ca o fac pentru demnitatea lor! Ori de cate ori am avut ocazia le-am multumit tuturor celor care mi-au fost alaturi si au avut curajul sa semneze , atat personal cat si in comunicatele de presa sau pe retelele de socializare si pe grupuri!
    Doar ca ar trebui sa intelegem cu totii ca acest demers nu imi foloseste personal, nu m-am gandit nici o clipa la vreun interes propriu , astfel ca normal ar fi fost sa ne multumim unii altora, cei care au avut curajul sa semneze acele liste!
    Daca am fi fost mai multi cei dispusi sa iasa din zona de confort, sau mai multi cei cu ambitia de a schimba in bine societatea, dispusi sa sacrifice ceva din timpul sau interesele personale, cu siguranta am fi avut mai mult decat dublul numarului necesar de semnaturi la aceasta data! Inca nu este tarziu, nu suntem limitati de termene, dar trebuie sa ne grabim…

    Probabil ca nu sunt un foarte bun comunicator, pentru ca daca as fi fost ati fi stiut deja cu totii ca eu am fost cel care, cand am aflat ca anul trecut primaria noastra i-a pacalit pe copii si nu le-a pus la dispozitie fondurile promise pentru a participa la finala mondiala, am facut demersurile la CJC pentru banii necesari deplasarii corului de copii condus de domnul profesor Broasca la Kalamata, de unde s-au intors cu medalia de argint ( si pentru asta trebuie sa multumesc public domnului presedinte CJC Horia Tutuianu cat si doamnei Mirela Matichescu), ca am fost la patru termene de judecata privind marirea abuziva si ilegala a taxelor si impozitelor ( incheierea se va da pe 07.11.2017 si preferam sa va fac cunoscut atunci acest lucru), ca am descoperit si am facut publice o multime de ilegalitati ( cum ar fi cea cu Circul Orlando ), sau ca am sustinut permanent interesele investitorilor din turism, pe care ii si reprezint in FPTR !
    Asta pentru ca prefer sa fac si nu sa ma laud, nu doresc sa-mi fac reclama pentru ca nu am nici un scop ascuns!
    Incerc acum sa raspund si celor care au comentat mai sus:

    -Pt. Garcea :
    1. nu inteleg cum sa verifice primarul oamenii de incredere prin mine, semnaturile sunt absolut confidentiale si in siguranta!
    2. nu au cu ce sa ma santajeze, ar fi facut-o demult!
    3. de capital politic nu am nevoie, am nevoie in schimb sa traiesc cu constiinta impacata ca mi-am facut datoria, asa cum sunt obisnuit!
    4. evident, va astept cu drag la semnaturi!
    5. daca am reusit macar atat, tot nu a fost in zadar!

    – Pt. 2 : Nu, Ozzy strange in continuare semnaturi si este un om de cuvant!

    -Pt. 4: Inca nu s-a nascut un vataf care sa ma conduca pe mine si crede-ma ca daca aveam vreun interes patrimonial votam de mana cu Prita si Sorin Mihai! Iar strategie politica cred ca mai avem cu totii de invatat, important este ca ce faci, sa faci cu buna credinta! Iar naiv nu am fost niciodata.
    In schimb tie nu ti-ar strica mai mult bun simt incat sa nu te mai semnezi cu ALDE!

    Asadar , stimate domnule Visa, sustin inca o data ca nu imi este rusine cu activitatea mea, ca nu am tradat sau vandut niciodata interesele cetatenilor Mangaliei asa cum au facut-o altii si ca am constiinta impacata! Raman convins ca putem impreuna sa invingem indolenta asta nenorocita care se tot intinde peste societatea noastra…

    Seara buna!

    Comentariu by Nicolae Moroianu — 3 noiembrie 2017 @ 0:11

  15. Pt. #14
    Ai dreptate ceva inseamna mai mult decat nimic, oricum laudabil efortul.
    Prita il are „mentor” pe Lipoveanu, deci atata poate; la tine din pacate e Iorgus, asa ca …
    Un paralelism si in muzica: intre „LEO local” si „TUDOR national”;
    https://www.replicaonline.ro/ce-a-facut-tudor-gheorghe-in-fata-patriarhului-kirill-al-rusiei-ca-nu-dau-ceahlaul-pe-toti-uralii-si-ca-urasc-hotarul-de-la-prut-334904/

    Noua ne ramane speranta ca si la Mangalia sa le uram „La multi ani” ca in cazul:
    https://www.replicaonline.ro/dna-constanta-face-prapad-in-randul-fostilor-primari-din-judet-la-cernavoda-a-fost-calculat-un-prejudiciu-urias-334954/

    Comentariu by nabuco — 3 noiembrie 2017 @ 14:12

  16. @ 2. EXACT!
    Condiţia pe care a pus-o Ozzy este să fie el primar, iar dacă nu el, atunci unul din PSD. Cică aşa i-ar fi cerut cetăţenii…

    Păi, ori ţi-au cerut cetăţenii, ori aşa ţi-a cerut Partidul?

    Comentariu by Părintele Intoxicaţie — 3 noiembrie 2017 @ 17:27

  17. Pt. 14
    – Evident că nu e o rușine faptul că nu s-au strâns semnăturile într-un oraș ca Mangalia. Dacă era vorba de demiterea lui Tusac acum când nu mai este primar, erau deja strânse.
    – Referendumul e totuși o acțiune politică, pentru că la un eventual succes, niște înregistrați politic vor candida. Doar a da jos pe cineva, nu e o soluție. S-a văzut la Iorguș și la Tusac.
    – Comunicarea opoziției cu electoratul a fost slabă și consecințele se văd.

    Am postat acest articol, nu ca să critic, ci să trezesc. Văd că s-a înțeles greșit.

    Comentariu by lucian visa — 3 noiembrie 2017 @ 18:46

  18. Cascadoriile astea cu „dezbracă-te, să te f#t, îmbracă-te la loc că am glumit” se adună la motivele pentru care nu prea mai avem încredere în politicienii actuali.
    Dar astea sînt mărunţişuri, în comparaţie cu „nu vă dau semnăturile, că sînt ale mele”…

    Comentariu by Părintele Dizgraţie — 3 noiembrie 2017 @ 19:02

  19. Pt.15
    Mentorul meu a fost tatal meu… Pentru ca intotdeauna mi-am asumat actiunile si consecintele acestora,trebuie sa recunosc ca am sustinut public candidatura domnului Iorgus, avand convingerea la acea data ca era cea mai buna solutie dintre cele pe care le aveam la dispozitie pentru orasul nostru. Si trebuie sa recunoastem ca, in urma cu 5 ani chiar castigase alegerile, doar ca noi am fost slabi si ne-am multumit cu impunerea de la „Centru”, fara sa incercam macar sa ne aparam democratia, asa cum ne invata Ion Ratiu!
    Dar dumneavoastra observ ca sunteti convins ca Iorgus imi dicteaza actiunile, ce sa spun si cum sa votez, sau cum sa ma imbrac dimineata!:) Pai in cazul asta mai este sau nu laudabil efortul?!
    Serios vorbind, nu cred ca trebuie sa ignoram experienta domnului Iorgus, asa cum nu va trebui sa o ignoram nici pe cea a actualului primar, dupa ce il vom da jos prin Referendum!

    Pt.17
    Ati facut foarte bine postand acest articol domnule Visa, imi dati astfel ocazia sa va marturisesc ca si eu am sperat in mai mult voluntariat, cat si pe ajutorul unor colegi consilieri din opozitie sau al mai multor agenti economici cu coloana vertebrala autentica… Dar cu ce sunt eu de vina pentru faptul ca unii si-au imaginat ca imi doresc un Referendum pe care sa-l duc acasa?! Si da, si mie imi pare rau sa vad atati oameni timorati in jurul meu, oameni care au uitat ca de fapt ei sunt cei care au dreptul sa dicteze si nu sa primeasca ordine de la niste straini de orasul nostru. Slava Domnului ca mai sunt destui oameni demni si verticali in Mangalia, care sunt sigur ca vor semna pe langa cei mai mult de 6000 care deja au semnat si vom strange numarul necesar!
    Sigur ca stiu ca la final se va transforma intr-o actiune politica si ca vor fi candidati politici. Insa anuntul meu ca voi initia strangerea de semnaturi a fost spontan, impus de propunerea cu imprumutul,care venea dupa tentativa „Ordonantei 13” a domnului Filip si de aceea nu am avut in vedere politicul, ci doar consecintele asupra cetatenilor! Si acesta este purul adevar, in ciuda frustrarilor unora care cred ca a fost ceva premeditat!
    Sunt convins ca avem pe cine sa punem in loc, orasul nostru are destui oameni capabili care sa formeze o echipa cu adevarat performanta!
    Trebuie sa recunosc ca mai avem de lucrat la comunicare, insa este nevoie ca intreaga opozitie, atata cata mai este, sa puna umarul la treaba asta…
    Inca o data, va multumesc pentru articol, aveam nevoie de un indemn la remobilizare!

    Pt.18
    Pai stimate Parinte, nu ar fi mai bine sa ne gasim putin curaj si sa semnam cu numele real?! Astfel v-as fi putut contacta pentru a discuta si gasi impreuna solutii si strategii care sa ne duca la un rezultat mai rapid, asa cum ne dorim cu totii.
    Dar „suntem smecheri sau nu mai suntem”?! Ca este mai simplu sa ne dam „smecheri” dupa colt, unde nu ne cunoaste sau recunoaste nimeni, nu-i asa?
    Scuze pentru limbaj, dar am tinut linia pe care ati trasat-o dumneavoastra.

    Comentariu by Nicolae Moroianu — 3 noiembrie 2017 @ 23:12

  20. Pt. #19
    Sunt sigur ca tatal v-a spus si un proverb pe care il neglijati de 20 de ani: „Spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti!”
    https://www.replicaonline.ro/moroianu-de-la-pntcd-il-sustine-pe-candidatul-alde-la-primaria-mangalia-266524/
    Si eu am votat CHEIA, dar am ramas (si bine am facut) sa ma uit pe gaura ei la „s p e c i a l i s t i” (5-sprezece mii).

    Comentariu by nabuco — 4 noiembrie 2017 @ 2:08

  21. @20-Si pe mine m-a dezamagit acea „miscare” a d-lui Moroianu,evocata de dvs in postarea aceea !(in fundal se vede „SPA”…un fel de asociere cu cel de pe b-dul 1918 si „Corsa”) De fapt,speranta „cheia” murise pentru mine inca de cand l-am cunoscut pe Iorgus,in autocarul in care am plimbat taranistii cu ocazia,in care „ne-a mancat in cur”, sa facem municipiu !(recunosc insa ca si d-l Visa si d-l Scarlat erau din alt aluat.Un fel de utecisti care erau pusi pe schimbare,innoire…dar trebuiau sa fie struniti…Si i-au strunit !…………………………………Cum nu suport ipocrizia
    O spun deschis că pe moment,
    Tunelul e în România
    Iar luminiţa-n Occident.

    Comentariu by Anonim — 4 noiembrie 2017 @ 9:15

  22. @20 M-am grabit(la @21)_…si „nu m-am semnat”si plin de curaj am dat-o anonima ! Tunelul lung şi-ntunecos
    Pe mulţi români din minţi i-a scos!
    Guvernul, pentru consolare,
    Le-a mai promis şi-o lumânare!

    Comentariu by I.S — 4 noiembrie 2017 @ 9:21

  23. Pt. #22
    Precum Cuza, Carol I, si (prof.) Constantinescu & Co. tot cu „C” (sic) putea sa faca ceva istoric pentru Romania in ceea ce priveste legea lustratiei si coruptia.
    Rezultatul: luminita pe care o vedeam era trenul nu speranta …

    http://www.salajulpursisimplu.ro/images/2017/06/Emil_Constantinescu.jpg

    samd

    Comentariu by nabuco — 4 noiembrie 2017 @ 11:58

  24. @23Spuneati mai sus :„Spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti!” Aici e o poveste de „optiune” de caracter…Pe de alta parte a te amesteca cu porcii,e mai rau decat a fi in tabara lupilor ! Prostii,cinstitii,corectii(adica vulgul !)…sunt intruchipati de porcul taiat de Dragnea,iar lupii…https://www.cotidianul.ro/povestea-porcului/

    Comentariu by I.S — 4 noiembrie 2017 @ 12:27

  25. Si la noi,ca si mai sus,functie de caracter,au fost incantati de „ingineriile financiare”…de fapt rapt national ! Uite Dragnea,daca ar fi curat cum se declama si nu are nimic de ascuns, ar trebui sa fie primul interesat de dezvaluirea beneficiarilor reali ai Tel Drum insa actiunile la purtator sunt un vehicul pentru coruptie…inventat de …lupii…cu ochi albastri !

    Comentariu by I.S — 4 noiembrie 2017 @ 12:44

  26. Si in spatele POLARIS-ului este tot Dragnea-dupa cum va exploda,cat de curand ! Sau faptul ca Radu Vasile (ca tot ne-am uitat pe cheile cheitei !) i-a pus pe tava prin hg Comorova lui Iorgus,insemna ca s-au gandit ca de la impozitele pe vilele de acolo…sa se mareasca bugetul primariei,cum ni se „sugereaza” ca o scuza p’aci ? Ala n-a marit cu suprafata respectiva spatiile verzi…si vine asta nou si-l invata alta inginerie,cum prin marirea suprafetei,a putut mari bugetul de intretinere al spatiilor verzi…pe care sa-l spolieze bine,cu cei de venira pe meleagurile noastre -cu el in frunte ! Exemple…nevinovate !

    Comentariu by I.S — 4 noiembrie 2017 @ 13:09

  27. Vai, domnule Moroianu, domnia ta sa vorbesti de funie in casa spanzuratului? Nu!!! Ce blasfemie. Puteti incerca sa priviti ceva mai departe de iesirea din Mangalia? Daca da, uitati-va la Guvernul ‘vostru” care de 11 luni nenoroceste o tara. V-as fi recunoscator pe vecie daca din gura domniei tale n-as mai auzi de ordonanta 13.

    Comentariu by ALDE — 4 noiembrie 2017 @ 15:01

  28. Mars Colgiule ! Vrei director la Goldtherm? Sa vezi tu ce bot iti iei

    Comentariu by Anonim — 4 noiembrie 2017 @ 15:25

  29. Pt. #25
    https://www.cotidianul.ro/cine-profita-de-hemoragia-psd-si-pnl/

    Comentariu by nabuco — 5 noiembrie 2017 @ 0:15

  30. Pt.27
    Ne place sau nu cele mai dezastroase guvernarii ale tariiau fost cele ale PNL sau sustinute de PNL.Si apropo mai ALDE ,Iorgus a condus Mangalia cu sustinerea totala a PNL asa ca nu te mai da fata mare.Totusi ai o scuza ,atunci nu erai pe aici, erai in Bucuresti ,nu erai un venetic si un mare consumator din banii publici.Ai grija ca intra DNA-ul in oras si vezi sa nu fii plecat la Bucuresti ca o sa ai mult de comentat.

    Comentariu by Anonim — 5 noiembrie 2017 @ 8:57

  31. Vai maica vai! Nu o sa aveti niciodata semnaturi pt referendum pt ca in spatele vostru sta iorgus cu sleatca lui de nesatui! Mult mai nesatui decat jumi- juma, parca suntem blestemati, de hapsani sa fim pradati!!

    Comentariu by Mamaia — 5 noiembrie 2017 @ 13:06

  32. 1. Pe primar și ai lui ar trebui să-l îngrijoreze câți cetățeni sunt nemulțumiți. Miile de cetățeni care au semnat reprezintă tot atâtea palme.

    2. L 215, ca lege specială, bate L 3, care e lege organică. Deci greu de realizat. Dar nu imposibil.

    3. Nu sunt de acord ca este un proces politic. Democratic da, dar nu politic. Deoarece legal cererea nu este susținută de semnături in calitate de membrii de partid, ci in calitate de cetățeni.

    4. Dar a fost interesantă reacția politicienilor. Si a celor care s-au apucat să se antreneze, dar au realizat că le-a dispărut capitalul electoral.

    5. Cine vrea referendum are un sediu in oraș, pentru semnături. Din câte știu eu, pe ușa este un număr de telefon. Suni si in cateva secunde esti primit pentru semnat. Deci există posibilitatea pentru a semna, nu e necesară decât o deplasare la sediu.

    Întrebare retorică: Cine nu este interesat să semneze pentru referendum, de ce se plânge pentru că nu s-a declanșat (încă!) referendumul??

    6. Asta cu “a fugit Menabit cu semnăturile” e amuzantă. Semnăturile se află acolo unde au fost destinate. Sunt sigur. Până când se face numărul necesar. Au fost date de cetățeni legal; datele personalizate se gestionează în condițiile legii și nu altfel.

    7. Nu înțeleg cu mulțumirile. Gestionarul semnăturilor este ca un poștaș care iți transmite o scrisoare către destinatar. Când poștașul îți duce o scrisoare, trebuie să-ți mulțumească poștașul? Semnătura este o adresare a cetățeanului către prefect.

    Comentariu by Mentalistul — 6 noiembrie 2017 @ 1:06

  33. Scuze pt eventualele greșeli, scriu în viteză și autocorrect mai schimbă din ce scriu.

    Comentariu by Mentalistul — 6 noiembrie 2017 @ 1:09

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress