Mangalia – politica locală

9 iunie 2017

Doar la Mangalia se poate: Şefa Serviciului Turism, Alina Niţoi, numită manager al Spitalului Municipal!

Filed under: administraţie publică — lucian visa @ 15:49

Alina DanSeria numirilor halucinante marca Radu Cristian continuă, din păcate, în defavoarea instituţiilor publice importante ale municipiului Mangalia. În cursul zilei de ieri, primarul Radu Cristian l-a demis pe managerul interimar al Spitalului Municipal Mangalia, dr. Dan Lefter din motive numai de domnia sa ştiute. Ulterior, edilul şi-a pus semnătura pe decizia de numire a fostei Şefe a Serviciului Turism, din cadrul Direcţiei cu acelaşi nume, Alina Niţoi, în funcţia de manager al Spitalului Municipal Mangalia.

Decizia deşi surprinzătoare, nu mai miră pe nimeni, deoarece edilul a mai pus în posturi-cheie oameni din echipa sa care nu au experienţă în domeniile pe care le-au preluat.

Să nu uităm că Spitalul Municipal a cunoscut o reală dezvoltare şi modernizare în perioada când la conducere s-au aflat doctorii Ion Niculescu, Liviu Mocanu şi Dan Lefter.

Rămâne de văzut cum se va descurca Alina Niţoi în această funcţie, deloc uşoară şi dificil de gestionat, mai cu seamă că vorbim de sănătatea locuitorilor Mangaliei, dar şi a zonelor limitrofe care au nevoie de servicii şi condiţii medicale superioare.

 

editiadesud.ro 09.06.2017

37 Comments

  1. Aș vrea să nu ducem comentariile în zona sexuală, deoarece situația e mult, mult mai gravă și serioasă.

    E clar că funcția primită fără concurs de Alina are și un preț. Să semneze contractele ce i se pun în față. I-aș reaminti afacerea Cornaci. S-ar putea peste câțiva ani să regrete amarnic. Posibil ca nesemnarea unor contracte să fi fost motivul schimbării doctorului Lefter.

    Așteptăm părerea medicilor și să vedem dacă ei acceptă să fie conduși de cineva care n-are habar de meserie și de sistemul medical. Dacă acceptă, s-ar putea ca viitorii primar să le pună manager unul din șoferii de pe mașina de gunoi. Nu glumesc !

    Comentariu by lucian visa — 9 iunie 2017 @ 15:58

  2. No comment. Subscriu la nea Visa ce a zis.

    Comentariu by baal — 9 iunie 2017 @ 16:30

  3. Eu am impresia ca primarul cam vrea sa fie destituit la refendum altfel nu ar face atatea gafe.
    Cat despre fata asta, ca si altii de care s-a folosit primarul, nepriceperea nu-i un argument credibil in instanta, nici macar la circumstante atenuante.

    Comentariu by Marian Vasile — 9 iunie 2017 @ 16:35

  4. Da, este nepricepută, dar tare mândră de noua funcție. La fel și Ana secretara, de când e directoare, nu se mai înțelege nimeni cu ea.

    Comentariu by Anonim — 9 iunie 2017 @ 17:15

  5. PS Un motiv în plus, să semnăm pt demiterea primarului

    Comentariu by Anonim — 9 iunie 2017 @ 17:15

  6. Domn Primar, spicuiesc cite ceva din „Si Vi”-ul meu: stiu sa scriu si sa citesc, cu litere mari, stiu sa „adun si sa impart”( de la cine si procentele , le stabileste echipa dv.).
    Dati-mi si mie o functie de director sau „meneger” si promit ca in secunda doi ma inscriu in pnl cu fam si vecini…

    Comentariu by zek — 9 iunie 2017 @ 17:30

  7. Ptr.3. Primarului nu-i pasa de electorat deoarece nu acesta l-a facut primar . El are anumite obiective , care nu au legatura cu o buna administrare a orasului , si face ce trebuie ca sa le realizeze .

    Comentariu by doctorand — 9 iunie 2017 @ 18:44

  8. Asa a facut si Tusac… Piciu cu gasca de recidivisti interlopi directori pe Casa de cultura.. Asa management mai rar..

    Comentariu by anonim — 9 iunie 2017 @ 18:53

  9. Alina e o femeie frumoasă. Dar atât. Va regreta amarnic foncția asta. Dacă stai bine acolo unde ești, încasezi un salariu bun, nu te întreabă nimeni cum îl justifici, ce-ți trebuie tichie de mărgăritar? Alina, vei semna niște hârti pe care nu le înțelegi. Nasol. Pupincurismul se plătește!
    Hai la semnături să terminăm cu ei!

    Comentariu by Zoga — 9 iunie 2017 @ 19:07

  10. Spitalul era o reduta necucerita de primar, o sursa de bani la care nu avea acces .In scurt timp praful se va alege si de acesta institutie care functiona cat de cat bine . Nevoia de bani este tot mai mare.

    Comentariu by doctorand — 9 iunie 2017 @ 19:31

  11. Posibil sa ajunga si asta la puscarie ca Nitoi. Cum e sotul si nevasta. Niste interlopi angajati la stat.

    Comentariu by Anonim — 9 iunie 2017 @ 20:23

  12. Acolo la turism numai miss-uri, pana și Ana Pauker (Georgiana T) a slabit:))Cine o veni în locul lui Nitoi?cine știe ce surprize mai avem….

    Comentariu by ella — 9 iunie 2017 @ 20:29

  13. http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/editorial/casieria-biroul-de-investigatii-criminale-casierul-sef-nimeni-altul-decat-comisarul-sef-nitoi-36052-336073.html

    Comentariu by nabuco — 9 iunie 2017 @ 20:37

  14. Nu vine nimeni in locul ei. Semneaza si pleaca inapoi. Spitalul va fi Lefter .. aa voiam sa sa zic la spital ramane Lefter.

    Comentariu by Dr. Alban — 9 iunie 2017 @ 20:39

  15. Mai bine venea Mihaela . Ea macar era .. asistenta. Asa va trebuie daca o criticati pe Miha. Nu credeati ca se poate si mai rau nu ?

    Comentariu by Dr. Komaloo — 9 iunie 2017 @ 20:44

  16. http://bac2012.mobile.rezultatebacalaureat.info/CIURARU-G-VERONICA-nbsp-CONSTANTA.html?l1=detalii_elev&id=41745

    Comentariu by nabuco — 9 iunie 2017 @ 20:51

  17. Pt 15: Păi da, Mihaela oricum e singurul functionar public care se afla in 4 locuri in acelasi timp. Poate o pune si sefa la spital, ce conteaza ca e mai proasta ca noaptea, important e ca e corupta. Ce inseamna sa fii femeie de moravuri usoare, cat castig ai pe partea financiara

    Comentariu by anonim — 9 iunie 2017 @ 21:02

  18. Ce hahalera de jurnalista!Pe asta a văzut-o ca nu se potrivește postului,dar pe Maganu l-a lins in cur ca e bunde manager la Balnear.

    Comentariu by Anonim — 9 iunie 2017 @ 21:07

  19. Cine vine in locul lui Netoi la turism se numeste Teodorescu Georgiana alias PAUKER,doar e sustinuta de Romulus.

    Comentariu by anonim — 9 iunie 2017 @ 21:25

  20. Pt 18 Maganu, idiotule, a fost sef de promotie, nu se compara cu madam Nitoi. Tot omul lui Radu fost manager la sanatoriu a dus in prapastie sanatoriul. Sa speram ca Maganu va cere audit pentru a scoate la iveala ilegalitatile primarului, in special contractele pentru consultanta!

    Comentariu by Anonim — 10 iunie 2017 @ 10:00

  21. ptr 20….fraierica, cind a terminat maganu asta al tau facultatea???? De curiozitate….ptr ca mai cunosc ‘absolventi” ce luau note mari prin facultate si vara asigurau cazare profesorilor…

    Comentariu by Pop — 10 iunie 2017 @ 12:37

  22. Maganu cel cu prafurile???Nu v-ar fi rusine nemernicilor si jegoșilor cât ați prăduit orașul si țara asta??Huuuuuooo PSD

    Comentariu by Anonim — 10 iunie 2017 @ 14:44

  23. Sunt absolvent al Academiei de Studii Economice din București, specializarea Finanțe Bănci.

    Comentariu by CV Bogdan — 10 iunie 2017 @ 18:12

  24. Si totusi, doctorii, medicii, asistentele, personalul de la spital ce are de spus? Chiar toti sinteti rime nevertebrate si pupati poala sultanului, ca Mocanu?

    Comentariu by Anonim — 10 iunie 2017 @ 18:14

  25. Mocanu a ajuns atât de slugă, încât a venit la primărie să o ia pe noua directoare s-o prezinte personalului! Penibil pt unul care a condus spitalul atâția ani. Demnitate zero!

    Comentariu by Anonim — 10 iunie 2017 @ 18:48

  26. Poate e cu el pe felie femeia , ce aveti ? Nu bv. daca nu stiti.

    Comentariu by Dr. Jambo — 10 iunie 2017 @ 19:22

  27. Echipa asa nesimtită, aroganta si incompetenta a mai fost doar pe vremea nemernicului de Tusac. Probabil va iesi acelasi management defectuos pt oras. Adunatura de scarbe ordinare si ipocrite!

    Comentariu by anonim — 10 iunie 2017 @ 23:13

  28. Dupa tusac a mai ramas ceva bun in oras, greseala lui a fost lipsa caldurii, si la asta a contribuit si conu iorgu!

    Comentariu by Ioana — 11 iunie 2017 @ 7:51

  29. Repet. Lipsa căldurii a fost din vina exclusivă a lui Tusac și a consilierilor care l-au susținut. El i-a eliminat pe cei de la Rompetrol și i-a înlocuit cu cei de Callatis Therm. Tot Tusac nu a plătit subvenția. Ce rău putea să facă Iorguș, când căldura aparținea de administrația locală ? Iorguș are multe alte păcate administrative, dar ăsta, nu. A fost o manipulare a lui Tusac, disperat după voturi.

    Tusac a vrut să preia căldura printr-o firmă dirijată de el. Planul se baza pe introducerea gazului metan în Mangalia. Cum s-a întârziat acest lucru, planurile lui s-au năruit și am rămas în frig. Firma Callatis Therm nu era Rompetrol ca să aibă combustibilul în bătătură și să aștepte răbdătoare până va încasa serviciile.

    Comentariu by lucian visa — 11 iunie 2017 @ 9:57

  30. Pt 20 si 21.carcotasilor! Puteti sa- i mirositi si prafurile din fundul lui Maganu ca nu ajungeti la nivelul lui de intelgenta si decat cu un prost la castig, mai bine cu un destept la lupta, desteptul chiar daca greseste, (ca a gresi e omeneste ), stie sa se corectese, pe cand prostul tot prost ramane!

    Comentariu by Ella — 11 iunie 2017 @ 13:42

  31. Primarul si-a sacrificat un pion orb- Nitoi secretara- pentru a crea o problema care sa abata atentia de la refrendumul de demitere.
    Ar fi bine sa va treziti!

    Comentariu by Anonim — 11 iunie 2017 @ 15:47

  32. Alina nu e fata rea, doar ca de pe vremea lui Tusac se folosesc unul si altul de ea. E doar naiva….

    Comentariu by anonim — 11 iunie 2017 @ 15:51

  33. In administratie nu vorbim de oameni buni sau rai ,vorbim de competenta .Ori ALINEI exact asta ii lipseste profesionalismul ,competenta..E slabuta si la propriu si la figurat

    Comentariu by Anonim — 11 iunie 2017 @ 16:38

  34. Hai la referendum!
    Numirea ei la spital e doar un mijloc de a face discutii pe alte planuri si de a se distrage atentia de la demitere, de care ii e frica.

    Comentariu by Anonim — 11 iunie 2017 @ 20:27

  35. ptr 30- pupila lui maganu- ella- vai mama ta…..unde statea „inteligenta” Mangaliei….la maganu….sluga lui tusac contra populatiei Mangaliei…
    Ai auzit de ONOARE, OMENIE …stii ce inseamna ??? La ASE ???? Aaaaa, daca spuneai de MEDICINA, POLITEHNICA, credeam, dar asa….

    Comentariu by Pop — 12 iunie 2017 @ 11:47

  36. Pt.35
    Daca spunea Medicina sau Politehnica spunea- ,,pai daca era ASE”..La ASE este o facultate grea ,la zi si nu prin padure la Neptun sau la Botnaras cum au facut unele dintre ,,eminentele” Mangaliei printre care si primarul Radu ,care sigur nu staluceste de inteligenta.
    Cat despre Maganu ne place sau nu a terminat cu 10 ASE-ul la ZI.

    Comentariu by VUCEA DAN — 12 iunie 2017 @ 22:50

  37. hai sa fim seriosi ..tara asta de asta e unde e..tanti secretara de scoala ministru de interne..experienta??ioc, olguta ministrul muncii….experienta ioc, mai aproape ..maganu director sanatoriu balnear..experienta..ioc…consilier ales si viceprimar pacalit..cam atat despre experienta in conducere a distinsului maganu
    …fatuca asta…spiru haret experienta …aici ioc e mult spus.fatuca asta va conduce si va semna pentru un spital cu cateva sute de paturi, va vorbi cu ministerul sanatatii, casa, medici….
    ne meritam soarta..iar voi medici , asistente , infirmiere taceti malc.aveti sindicat?sau e doar asa de forma??poate veti oracai cand nu vor fi bani de salarii..dar cred ca atunci va fi prea tarziu.
    si mai vreti referndum cand voi stati drepti la orice stranutatura a micului edil

    Comentariu by wow — 13 iunie 2017 @ 14:25

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress