Mangalia – politica locală

2 iunie 2017

Comunicat al Consilierului Local Nicolae Moroianu referitor la referendumul de demitere a primarului

Filed under: ALDE — lucian visa @ 16:37

Dragi concetateni

Dat fiind ca de ieri am primit extraordinar de multe telefoane si mesaje fiind intrebat cand incepe strangerea de semnaturi si de cate semnaturi este nevoie, tin sa precizez urmatoarele:

Conform Legii 3/2000 – Legea Referendumului :
Articolul 5
(1) Referendumul naţional şi referendumul local se organizează şi se desfăşoară potrivit prevederilor prezentei legi.
(2) Referendumul este valabil dacă la acesta participă cel puţin 30% din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente.
(3) Rezultatul referendumului este validat dacă opţiunile valabil exprimate reprezintă cel puţin 25% din cei înscrişi pe listele electorale permanente.

Mangalia are inscrisi pe listele electorale permanente un numar de 34.895 de alegatori.
Asta inseamna ca ar trebui stranse 8724 de semnaturi pentru a initia referendumul – 25%
Pentru a fi valid trebuie sa se prezinte la vot 10.469 de locuitori ai Mangaliei dintre care 8724 sa voteze pentru demiterea primarului.
Referitor la listele de semnaturi tin sa va spun ca nerabdarea si entuziasmul unui numar atat de mare de oameni ne dau increderea ca demersul nostru va fi unul victorios dar, pentru a nu face nici o greseala de ordin juridic care sa poata fi exploatata, mai avem cateva amanunte de pus la punct. Astfel, pentru a finaliza toate detaliile si pentru a va lasa sa va bucurati de minivacanta de Rusalii, actiunea de strangere de semnaturi va incepe saptamana viitoare marti sau miercuri.

Sarbatori fericite !

Nicolae Moroianu

54 Comments

  1. Art.2 spune ca trebuie sa participe la vot 30% din cei inscrisi pe listele de alegatori si nu trebuie sa fie tot atitea semnaturi pentru initierea referendumului.

    Comentariu by doru — 2 iunie 2017 @ 16:56

  2. http://www.cugetliber.ro/stiri-economie-miorita-isi-da-ifose-de-brand-321404?utm_source=cugetliber&utm_medium=site&utm_content=sectiune-Economie&utm_campaign=Articole%20sectiune%20Economie

    Comentariu by nabuco — 2 iunie 2017 @ 19:54

  3. Știu ca: 34895 împărțit la 2 este egal cu 17447. La aceasta cifra mai trebuie un vot pentru ca referendumul sa fie validat. Ce spune consilierul aldist sunt povesti pentru turiști. Pentru toți care fac spume: Legea referendumului nu reglementează pierderea mandatului de către primar in urma unui referendum. Citiți Legea 215 și va veți deștepta. Nu știu pentru cât timp.

    Comentariu by Bula — 2 iunie 2017 @ 21:16

  4. Pt 3, care nu ești deloc Ciuraru:

    Nu te mai stresa, nu-ți stă bine să arăți cât ești de deștept. Pică prost.

    Ca om întotdeauna ajut alt om, îți împărtășesc realitatea: când toți locuitorii orașului sunt revoltați, în proporție de peste 90%, aroganța ta mai mult întărâtă spiritele și îi incită la o revoltă violentă.
    Am luat pulsul orașului, ați adus oamenii la disperare. Dacă era doar o chestiune politică te încurajam să continui cu aroganța, cu tot ce scrii tragi in jos imaginea administratiei si îmi era folositor.
    A trecut demult faza aia, deja mă îngrijorez că poporul a depășit punctul critic al suportabilității.

    Comentariu by Mentalistul — 2 iunie 2017 @ 22:02

  5. Pt. #4
    http://www.replicaonline.ro/pmp-si-pntcd-au-semnat-protocolul-de-colaborare-la-mangalia-191123/

    Comentariu by nabuco — 2 iunie 2017 @ 22:12

  6. Ozzy a luat pulsul orașului …doamne fereste de nebunii dezlegați pe strada ( si fara munca , un pierde vara ) ….probabil el este si mentorul lui Moroianu si cred ca fară sfatul lui Ozzy nu facea nimic acest Moroianul .

    Comentariu by Anonim — 2 iunie 2017 @ 22:39

  7. Cainii latra ursul merge. Mai latrau si pe vremea lui Tusac de un referendum si era doar apa de ploaie. Vor sa isi faca campanie electorala pe spinarea fraierimii . Mai fac si membrii sectiilor un banut , mai santajeaza si ei primarul ca poate le mai da un teren un hotel ceva .. Apropos Moroianu nu e ala care ,,a uitat ,, sa declare la impozite si taxe extinderea hotelului Cocor ?

    Comentariu by Boase — 2 iunie 2017 @ 23:26

  8. Mare dilemă au piticii…De ce am eu timp liber să le supraveghez activitatea?

    Nu-i niciun secret.

    Comentariu by Mentalistul — 3 iunie 2017 @ 0:54

  9. Se pare că pupincuriștilor le-a căzut nasol asta cu demiterea. De ce să își facă probleme? Vor găsi forever un dos de lins… Asta e viața lor! Poate va fi unul mai înalt decât al piticului strâmb și rău.

    Comentariu by Zoga — 3 iunie 2017 @ 9:18

  10. AVETI GRIJA, LEGEA REFERENDUMULUI NU REGLEMENTEAZA PIERDEREA MANDATULUI DE PRIMAR. lEGEA 215 A ADMINISTRATIEI PUBLICE SE APLICA IN ACEST CAZ. 25 LA SUTA DIN ELECTORII INSCRISI PE LISTE SA SEMENZE SI PREZENTA LA URNE DE 50 LA SUTA PLUS 1.

    Comentariu by dana — 3 iunie 2017 @ 9:53

  11. @3:
    „Art. 70.
    (1) Mandatul primarului ÎNCETEAZĂ ca urmare a rezultatului unui referendum local având ca obiect demiterea acestuia, organizat în condițiile legii, conform procedurii prevăzute la art. 55 alin. (3) – (7).”

    Asta înseamnă că legea e o proastă că nu e de acord cu tine?

    Iar pentru Betazoidul din Callatis Trek, de la etajul 4: referendumul local nu e la mâna publicului. E la mâna mafioţilor de la judeţ şi de la guvern. După câte se vede, „pilele” tale de acolo au mult ulei pe ele…

    Iar în ce priveşte statisticile tale scoase din dos, probabil că tot abilităţile telepatice te-au ajutat să stabileşti că peste 90% din prostime e revoltată de pitic. Fiecare e liber să îşi imagineze ce realitate vrea el, dar chestia e că realitatea de la urne zice altceva: prostimea a vrut să continue înainte. Şi vrea şi acum, că-i place.
    Grupusculul vostru de onanişti trişti nu face decât să agite apa în lighean degeaba. Şi împrăştie şi zoaie pe jos.

    Să nu uităm că şi Consiliul Local se poate dizolva tot prin referendum. Caz în care Primarul (sau Secretarul) rămâne Mare Şef.

    Comentariu by Părintele Grijanie — 3 iunie 2017 @ 10:00

  12. @11
    N-or fi 90% dar vre-o 60-65 % sant. N-ar fi rau sa fie schimbat si CL ca si pe acolo sunt multi sfinti.
    Sa nu uitam ca primarul poate fi si alungat pe bune, cu suturi in fund, fara a mai fi nevoie de referendum.

    Comentariu by Marian Vasile — 3 iunie 2017 @ 12:17

  13. BRAVO, BRAVO, BRAVO !
    SUCCES, SUCCES, SUCCES !

    Comentariu by 001 — 3 iunie 2017 @ 14:10

  14. Ati face orice ca sa nu fie stabilitate in oras. Sa creati probleme artificiale ca sa nu se faca treaba. Va ofticati ca nu sunt flori in oras , ca nu este tunsa iarba ( daca este va intereseaza cat costa si cat se fura, daca nu e , de ce nu e ) bagati strambe de adpp si spas , ati tergiversat la maxim toate actiunile primarului dar sa va fie clar, iorgusistilor …. s-a terminat cu furaciunea si cu spaga , s-au terminat mafiotii terenurilor, s-au terminat tiganiile, s-a terminat cu monopolul asupra comertului. Va doare si sunteti disperati, va inteleg dar sa stiti ca veti avea si voi loc in lumea asta noua, de dupa apocalipsa voastra. Numai ca trebuie sa munciti ca sa va fie bine, ati auzit, SA MUNCITI ! Nu stiti , va invatam , nu vreti, va obligam…poporul de rand e cu primarul , imbuibatilor, asta va oftica…

    Comentariu by Anonim — 3 iunie 2017 @ 14:20

  15. @14, este si o multime de popor care nu este cu acest primar mincinos, l-au votat vreo 5000 de naivi si saraci cu duhul si vreo 2000 de flotanti, restul pana la 18.000 de voturi au fost pentru altii. Deci cat din popor este cu mincinos si cat este impotriva lui? Un calcul simplu. Cat despre iorgusisti au fost aproape 6000 in ziua votului, fara flotanti care au facut diferenta. Apropos, Iorgus a facut multe pentru Mangalia, astia au distrus tot ce a facut. Rusine!DEMISIA! Ati facut din Mangalia o mocirla.

    Comentariu by dana — 3 iunie 2017 @ 14:44

  16. Ptr.14. Ai fost ironic , nu ? Altfel te-as putea banui de micime . A mintii , desigur !

    Comentariu by doctorand — 3 iunie 2017 @ 14:48

  17. @14 Marsh mah in gatu’ matii de cacanar ordinar.

    Comentariu by baal — 3 iunie 2017 @ 16:25

  18. Pt 14. Ne vedem la vot!

    Comentariu by Zoga — 3 iunie 2017 @ 16:39

  19. @14 „nu știți, va învățăm, nu vreți, va obligăm” obligați veți fi voi, când ajungeți la beci.

    Comentariu by tolo — 3 iunie 2017 @ 16:42

  20. @14 S-a terminat cu furaciunea si spaga in Mangalia. A luat-o piticu pe toata si a dus-o la Constanta.

    Comentariu by Anonim — 3 iunie 2017 @ 16:59

  21. Pt.14
    Tu faci parte din echipa asa zisului primar? Daca, da, tu ai tupeu sa ne vorbesti de munca, de furaciuni, de invatat? Pai, bai acesta, esti orb, tu nu vezi halul in care arata orasul asta, ba, dupa 5 ani de mandat? Munca, ce munca, bai, cat iti trebuie mai
    ” desteptule” sa faci putina, doar putina curatenie intr-un orasel ca asta ma, cata minte, ba, sa ai, si sa ne crezi idioti cand totul pute in jur. Iti rupi masina pe soselele orasului, baaaaaa si e bezna peste tot , tu, asta care cica muncesti, si te-oi crede si vreun profesionist din asta din faimoasa echipa a asa zisului primar,vai de voi, ba, dar mai ales de noi, ca din pacate, avem printre noi atatia tantalai care au votat asemenea exemplar dupa 4 ani, care au fost un fiasco. Am ajuns la concluzia ca de cele mai multe ori te lupti cu morile de vant, poftim ,ce dracu sa faci cu unii ca tine, care se balacesc in mocirla si se cred in lux.

    Comentariu by Anonim — 3 iunie 2017 @ 20:53

  22. pt. 21

    Nu te enerva!

    Ei, membrii echipei primarului, chiar muncesc !

    Pentru binele lui CR-1, dar ce mai conteaza? Si pentru binele lor personal!

    Eu i-as acuza de orice, dar de „ne-munca” in niciun caz! Astia din echipa primarului muncesc si in somn pentru vilele, masinele tunate, gagicile la fel de tunate!

    E munca grea, si trebuie sa fii de acord cu asta!

    Gandeste-te la Mangalia ca la un acvariu plin cu delfini! Inteligenti, dar tot la ‚macrou” vin ca sa faca niste tumbe! CR-1 este doar ala care furnizeaza galetile cu macrou, iar antrenorii sunt aia din Primarie care mai arunca, din cand in cand cate un peste!

    Iar delfinii din Mangalia fac tumbe!

    P.S. Cum ar putea un delfin sa schimbe posesorul galetilor de macrou? Singura solutie ar fi sa nu mai faca tumbe! Dar, va ramane flamand! Eeeeiii…asta-i paradoxul!

    Comentariu by billa — 3 iunie 2017 @ 21:33

  23. Pt Bulisor, nr.3
    Apreciez, ca atragi atentia asupra legislatiei, o, dar cata inteligenta! De ce nu dai solutii echipei din care faci parte, tot asa inteligent sa le explici cam cum sta treaba cu administrarea unui oras, cam cum sa respecte legea la care tot faci referire si pe care ei o considera ca e pentru prosti. Coborati cu picioarele pe pamant, caci observ ca voi astia din „echipa profesionista” de la butoane vedeti Mangalia mai ceva ca Las- Vegas, cand era plin de purici. Si daca continuati sa tot faceti pe desteptii, dar cu rezultate zero, sa nu va treziti cu suturi in dos aruncati ca pe o masea stricata fara sa va dati seama ce vi se intampla! Ca oice e posibil in ziua de azi, cand se ajunge la un punct.

    Comentariu by Anonim — 3 iunie 2017 @ 21:41

  24. Pt.22
    Din nefericire, ai dreptate. Iar modul in care ai descris situatia, m-a facut sa zambesc, dar sa vad si cruda realitate in acelasi timp. Trist.

    Comentariu by Anonim — 3 iunie 2017 @ 21:51

  25. Lătrăilor hai gata ca vă mărește „prema” Conu Iorgu.
    V-ați făcut numărul,acuma pe străzi la adunat semnături.
    Începeți de unde știți ca va semnează toti,adică de la Baraci.
    Apropo,era sa uit vedeți ca va agitati degeaba,referendumul e doar o iluzie pt a resuscita muribundul partid ALDE.

    Comentariu by Anonim — 4 iunie 2017 @ 0:12

  26. pt 25

    La Baraci chiar nu o sa merg! Ca acolo e stapana THeodora, Minodora sau cum o mai cheama pe silfida ai pusa de primar la buletine-pasapoarte !

    Doar ce se ofuscase PNL ca la Vaslui s-a pus un prefect manelist din partea PSD ?
    Bai, boilor si oilor, dar Theodora la Pasapoarte si Buletine nu vi s-a parut ciudat ?

    Sau, ce e bun pentru mine nu e bun pentru altul ?

    Ipocritilor !!!

    Comentariu by billa — 4 iunie 2017 @ 0:58

  27. Ma tot uit pe facebook, pe bloguri, in presa locala, judeteana, extrajudeteana si constat ( nu cu uimire ci cu indignare) cat de mult rau ne putem face noi, cu manuta si cu gurita. Cand initiativa vine de la un pui de Iorgus care nu a facut de cand este in Consiliu decat sa vorbeasca vorbe, sa se incrunte in sedinte mai ceva ca CTP-ul la televizor si, peste toate mai face si politichie de sant asta nu pot sa mestec, nu pot si nu vreau. Dragi tovarasi ; nu fac aici apologia lui Radu – are si el betesugurile lui. insa ceea ce fac unii din ,,opozitie ‘acum, e de tot rahatul. Tanase, Bociog chiar si Fofoleanu s-au cam prins cum sta treaba si i-au lasat sa se faca de cacao pe ala de se da sef al patronatelor dar el n-a fost in viata lui patron ci doar sluga la stapan si pe marele, cel mai bucatar dintre milionari, ofiteri superiori, fotoreporteri, critici literari,dizeuze, mason cu ritual ocult in spartul de seminte: DiGey Xanax. Pai mai, penibililor, uitati un singur lucru: noi, astia, pulimea, pe vreme cand Iorgus si oamenii lui de casa sedeau la mese copioase, plecau in concedii in care se lafaiau mai ceva ca emirii, faceau bani de pe urma festivalului Callatis, vindeau terenuri, isi cumparau proprietati, deci, noi astia, munceam de ne lua dracul si ne imbatam cu apa rece crezand ca asa e normal…NU, nu asa a fost normal, pt ca, astazi platim cu totii pt ca am fost dobitoci si am inghitit cu buna stiinta tot ce ni s-a dat pe nemestecate paine si circ. Asta incearca si acum prin papagalii astia dar nu mai tine …Cred si eu ca, dupa 9 ani au flamanzit dar trebuie sa inteleaga odata ca vremurile s-au schimbat si, odata cu ele si noi. Protipendada de doamne care se jeluiesc pe facebook si plang dupa festivalul cu pricina ar trebui sa inteleaga faptul ca, oricum ala e de domeniul trecutului si trebuie creat, inventat, gandit un cu totul alt proiect adaptat perioadei actuale. A, si mai e ceva; in gasca voastra de ,,selecti” de ce, abia acum ati inceput sa acceptati si oameni simpli, nu va mai pute, nu mai sunt ,,saracii care va fac de rusine’? Nu am nuci un fel de respect pt voi, cum nu am nici pt nea Vucea, cel care, a pupat inelul pana mai ieri si acum , cu tupeu si cu incrancenare face pe moralistul. Radu trebuie sa stranga randurile, sa-si coaguleze echipa, sa comunice mai mult si mai des cu cetatenii si sa aibe incredere ca, noi, astia de ne numim de unii ,,pulime” de altii ,tradatori” si de ceilalti ,,cuparati sau vanduti” suntem de partea lui. Nu va fi usor, dar trecem si peste asta si, Mangalia va fi asa cum merita sa fie ; curata, dotata, animata, reinventata. dar toate cu rabdare, calm si prudenta. P.S. Nu percutez la analiza pe text a iorgusistilor, la blesteme, la injurii, la jigniri si alte recomandari gastronomice. Sunt pe mare, si mi se rupe !

    Comentariu by Dan — 4 iunie 2017 @ 8:34

  28. 27- pacat ca gandesti asa, din cauza unora ca tine care stau de partea unui primar mincinos si incompetent a ajuns Mangalia asa. Vad ca la vorbe te pricepi dar inainte de a pronunta numele Iorgus sa-ti speli gura. Iorgus a ridicat Mangalia la cel mai inalt rang, inclusiv cel mai curat si frumos oras din tara. Ca a facut afaceri, ia priveste ce afaceri face primarul actual, miliarde la avocati, 14 miliarde pentru procesul cu Limanu, proces pierdut, lucrari din fonduri europene care s-au finalizat cu bani publici pentru ca nu a fost in stare sa gestioneze, a tinut sa ia patrimoniul la primarie desfiintand serviciile si imediat in sedinta de consiliu urmatoare a initiat trecerea unor terenuri in valoare de milioane de euro din public in privat. Pai asta ii intereseaza, mai putin starea orasului in care cauti cu privirea cand mergi, unde sa pui talpa prin grohotis.Daca tu si altii ca tine ii plangeti de mila, sa hotarasca majoritatea atunci.

    Comentariu by dana — 4 iunie 2017 @ 9:39

  29. @27:
    Dane, aş fi fost de acord cu comentariul tău într-o singură situaţie: dacă RC ar fi fost primar doar de trei luni. Dar el mai are puţin şi împlineşte 5 (cinci) anişori în funcţia asta. Dacă aplic modelul propus de tine, RC ar avea nevoie de vreo 64 de ani ca să ducă la bun sfârşit un mandat de 4 ani. Şi asta în condiţii de ambiţie, cum l-au caracterizat unii…

    Comentariu by Părintele Futuimamaeidenaţie — 4 iunie 2017 @ 9:55

  30. @ 27
    Daca puneai mana pe carte acum stiai sa faci manipularea opiniei publice. Dar daca erai ocupat cu alte treburi si ai trecut examenele pa branza si miei acum te scremi sa arunci vina pe Iorgus pentru 5 ani de jaf ai mincinosului. Derbedeul asta, ”Radu” cum ii spui, bate de departe furaciunile lui Iorgus si Tusac. Ce strans rânduri, coagulare echipa si comunicare când il vaneaza toate firmele cu care a facut afaceri si i-a lasat cu ochii in soare la plata. Astia pana nu-s vad banii recuperati nu se lasa si minicinosului tau de Radu nu-i ajunge bugetul pe uramtorii trei ani sa-si plateasca datoriile. Esti pe MARE manipulare dar e cam grea chestia asta pentru tine. E bine ca ai incercat, ca din nepricepere ii ajuti pe cei care vor sa scape mincinos.

    Comentariu by Marian Vasile — 4 iunie 2017 @ 10:08

  31. Pt.Dan
    Tocmai ca esti pe mare, ti se rupe. Daca ai locui aici zi de zi, ceas de ceas, sa-ti duci copii la scoala, sa-ti rupi masina pe sosele, sa ocolesti baltile din fata scolilor, care datorita lucrarilor „ingenios” facute, nu are apa pe unde sa se scurga, daca ai iesi la plimbare seara pe dig si in potul turistic sa-ti bagi „destele” in ochi de cat de luminata si feerica este zona, te-ai mai pondera in a face afirmatii pe care nici un copil de gradinita nu le-ar mai crede. „Sa stranga randurile”, spui cu nonsalanta, hai lasa-ne, dar 5 ani de zile nu a avut timp? Cat le trebuie sa „inventeze proiecte” marete sa schimbe un pic fata orasului 20, 30 de ani,100 de ani? In afara faptului ca de 9 ani tot aud aceeasi obosita placa „Iorgus, iorgusist” sau alte aberatii, de altceva nu ii vad in stare, doar sa se vaite ca niste babe la piata de „greaua mostenire”. Ca sa fii in stare sa „inventezi proiecte „, baiatule, trebuie sa ai habar de multe lucruri, trebuie in primul rand sa fii foarte bine pregatit, sa iubesti orasul, sa te zbati, sa poti sa atragi fonduri sa stii cum si unde sa le folosesti? Cu cine? Ce pregatire au marea majoritate, te-ai interesat, macar? Ai spus ca sa regandeasca Mangalia, asta da, a reusit , sa o transforme in 5 ani intr-o cocina, nu-ti convine, dar se vede si o vad turistii care veneau an de an la Mangalia, si sunt de-a dreptul revoltati de ceea ce gasesc aici. Pentru a mentine un oras curat, cu ceva flori plantate, nu -ti trebuie, baiete, mari scoli, daca vezi ca n-ai cu cine, te rezumi doar la putina curatenie ,restul poate le fac altii, care stiu cu ce se mananca, dupa ce ne lasa astia. In ceea ce priveste partea cu proiecte, cu strans randuriele( care randuri), astea sunt basme de adormit copii sau pe tine, cand ai insomnii pe mare. Asa ca, vezi-ti de treaba ta, acolo pe mare, ca tot ti se rupe!

    Comentariu by Anonim — 4 iunie 2017 @ 10:15

  32. Toti niste cacanari sunteti. Oricat ati latra, oriunde v-ati afla, tot degeaba. Tot nu intelegeti ca in cacatul ala de oras al vostru nu o sa se faca nimic niciodata. Sunteti toti sclavii lu’ Radu Cristian.

    Comentariu by baal — 4 iunie 2017 @ 11:29

  33. Analize peste analize, pareri plm. Referendum. Ce dracului 🙂 se pisa Radu Cristian pe toti, cu Moroianu in frunte. Voi nu aveti de unde sa stiti asta, ce Iorgus ? ce Tusac ? astia erau niste mici cacanari, omu’ e prea smecher. Doar peste 3 ani de voie buna si nesilit de nimeni, o sa plece sa isi consolideze treburile, mai sus.

    Comentariu by baal — 4 iunie 2017 @ 11:34

  34. Omu’ a venit primar in 2012 pentru ca i s-a propus alternativa asta de a fi primar. Are alte obligatii R.C., se pisa pe oras. Omu’ e pus primar ca are de consolidat niste chestii, are niste obligatii fata de alti smecheri. El e doar de imagine, altii sunt in spatele lui, nu aveti voi de unde sa stiti asta.

    Comentariu by baal — 4 iunie 2017 @ 11:42

  35. @32-35
    Nu extinde propriile angoase si la ceilalti. Ca si cel de la 27 faci reclama proasta daca nu te pricepi, dar e convenabil pentru ei proreferendum.

    Comentariu by Marian Vasile — 4 iunie 2017 @ 12:33

  36. Pt Baal
    Si ce sa intelegem, ca tu locuiesti in alt oras, ca la randul tau esti si tu un ” cacanar” si scalvul altcuiva! Si ce, te resemnezi, probabil, ai acumulat doar frustrari, macar aici se incearca sa se faca ceva, sa se iasa din „sclavie!” Repet, tot se incearca ceva si termina cu jignirile si cu vocabularul asta de cartier, ca nu impresionezi!

    Comentariu by Anonim — 4 iunie 2017 @ 13:17

  37. @35 Pai sa se duca in mm lui de unde a venit acest primar, dar va zic ca nu o sa mearga, omu’ e smecher se pisa pe toti.

    Comentariu by baal — 4 iunie 2017 @ 13:19

  38. @36 Eu ti-am zis ca esti zero. Chiar nu are rost sa spui nimic, nu ai cu ce. Nu ma impresionezi cu nimic. Ma doare-n cuc de Mangalia. Dar la o bere plm, la un show mai comentez si aici ca sa atac sclavii.

    Comentariu by baal — 4 iunie 2017 @ 13:23

  39. Pt 38
    Ca ma cataloghezi tu ca sunt 0, asta e, nu ai inteles nimic din ce ti-am spus, dar e bine cand faci misto inclusiv de tine. Vocabularul, in schimb, te cam da de gol, spune multe despre educatia primita si cat conteaza pentru tine mediul in care traiesti. Bere si circ sa fie, ca o ducem bine, ne mai spala astia creierul pe la TV cu vreun show la fel de elevat ca si limbajul pe care il folosesti, mandru fiind de acest aspect, in rest, Dumnezeu cu mila! Hai noroc, „mai toarna o bere, ce PLM, o viata avem”, ce oras, ce mizerie, ce vrajeala, nu ma intereseaza, doar atac sclavii, adica si pe mine, dar, ce, sunt fraier sa recunosc, cu o bere, doua la bord sunt stapan peste tot!

    Comentariu by Anonim — 4 iunie 2017 @ 14:07

  40. Cu asa retardati ce vad eu pe aici nu e de mirare ca se pisa Radu pe voi.
    Asa si meritati,adunatura de derbedei,betivi si curve!

    Comentariu by Anonim — 4 iunie 2017 @ 15:15

  41. 40 Esti needucat asta e clar.Si sigur faci parte din echipa RC .Caracterizarea facuta mai sus este cea potrivita echipei voastre.

    Comentariu by Anonim — 4 iunie 2017 @ 15:19

  42. Toate echipele au needucați. Și curve.

    Comentariu by Make — 4 iunie 2017 @ 17:08

  43. 42.Sunt de acord cu tine ,dar totusi pe acest blog comenteaza sau citesc articolele si comentariile locuitori ai Mangaliei.Or,nu cred ca trebuie sa fim jigniti. Si mai ales de catre cine?

    Comentariu by Anonim — 4 iunie 2017 @ 18:01

  44. Pt 43
    Pe acest blog comentează 15-20 persoane, dar citesc doar 7-8. (Cine nu s-a prins, sa se numere și pe sine.)
    Cine are sânge in instalație își exprimă opinia în spațiul public. Cu bârfe și cu înjurături pe la colțuri, cu zvonuri de dezinformare, sub anonimat, cam cu asta se ocupă cei care nu-si asumă identitatea.

    Pt 27
    Cu ce raționament măiastru mă amesteci pe mine cu Iorguș? Înjură-mă separat, să aibă și înjuratul o noimă.

    Comentariu by Mentalistul — 5 iunie 2017 @ 8:32

  45. 1. Acest blog exista de pe vremea in care tu, nici nu stiai ca mangalienii chiar stiu sa faca politica, sa aibe capacitatea de a discerne cine e hot innascut si cine greseste fara de voie si, cand si cum isi pot exprima nemultumirile fata de orice nu merge bine in oras. Sa fii tu sanatos, ca sa intelegi cam cati acceseaza acest blog; dar cum pe tine te intereseaza cantitatea, agresivitatea, vulgaritatea si alte coordonate, ai ales sa dai cu noroi in tot ce te poate,,concura”virtual. Nu e cazul aici, pt ca cei care stiu despre ce este vorba, vor alege sa comenteze acolo unde se regasesc, unde poate fi si echilibru si argument si ponderare. Tie iti face placere ca, ,,niste doamne’ vopsite in culori nedefinite sa afirme public dar cu duiosie feminina cum dau ele capete in gura primarului, cum se ,,urineaza’ pe cei din CL daca nu le rezolva vreo problema personala la timp si , care acum indeamna la ,,grija fata de electorat” pt ca, nu-i asa, avem nevoie de ei , de masa de manevra pana ne iese noua smenozeala ?!
    2. Ratioanmentul este unul singur: de fapt, tu cu ce te ocupi mai concret, care este meseria ta si locul de munca actual, ca nu m-am prins …Multumesc, ti pup !

    Comentariu by Dan — 5 iunie 2017 @ 9:52

  46. 44, nu are logica ce spui .Eu nu cred ca poti comenta fara sa citesti articolul. Si cele 7-8 persoane care citesc sunt cetateni ai Mangaliei si cei care comenteaza sub anonimat sunt tot cetateni ai orasului. Si probabil toti sunt nemultumiti de ceea ce se intampla in oras ,de primar si de echipa lui,de membrii consiliului local.Iar daca scriu sub anonimat probabil ca au motive sa scrie astfel sau poate ca nu au motive dar asa doresc.Si daca isi spun Mentalistul sau Grigore ,asta inseamna ca si-au declarat identitatea.Hai sa fim seriosi!

    Comentariu by Anonim — 5 iunie 2017 @ 9:57

  47. @ 43
    Blogul asta reprezinta istoria edilitara a Mangaliei din 2008 incoace, este citit de mii de mangalioti si au comentat pe acest blog cateva sute. Ai face bine sa citesti cam toata actuala arhiva si eventual sa-i ceri domnului Visa si pe cea de dinainte de 2014. Prezentul fara trecut este un copil orfan.

    Comentariu by Marian Vasile — 5 iunie 2017 @ 14:36

  48. Hai să revenim la chestiune și să renunțăm la jigniri.

    Referendumul e o formă a democrației și nu trebuie să ne provoace sentimente. Unui primar democrat și cu rezultate administrative bune, n-are de ce să-i fie teamă de un referendum.

    La Mangalia, un referendum va avea loc doar dacă PSD Constanța se va implica în acest sens. Trebuie să-și dea acordul și prefectul și președintele CJ. Dacă se rezolvă asta, atunci semnăturile se strâng și vom vedea rezultatul. Nu m-aș hazarda la un rezultat într-un oraș de curve.

    Comentariu by lucian visa — 5 iunie 2017 @ 15:47

  49. @47 Acelasi lucru am vrut sa spun si eu ca sunt multi care au scris sau citit.Dar nimeni nu are dreptul sa jigneasca pe nimeni.Putem avea comentarii decente.

    Comentariu by Anonim — 5 iunie 2017 @ 17:10

  50. Cetatenii au dreptul sa adreseze o cerere bine motivata catre prefect,insotita de toate semnaturile necesare(atentie, aceste liste de semnaturi trebuie sa respecte L/215 a administratiei publice), daca totul este legal si corect atunci nu este nevoie de aprobari. Daca cei care initiaza referendumul lucreaza ca la carte sunt sanse mari de reusita.

    Comentariu by dana — 5 iunie 2017 @ 20:28

  51. Unde mergem ca sa semnam lista aia?

    Comentariu by Big Brother — 6 iunie 2017 @ 16:05

  52. Unde aveti curaj.

    Comentariu by Make — 6 iunie 2017 @ 21:08

  53. La primărie, jos în hol, pe stânga.

    Comentariu by Părintele Intonaţie — 7 iunie 2017 @ 6:37

  54. @48 Ai dreptate pana la un anumit punct…, dar PSD Cta impotriva lui Radu ?! Niciodata ! Moga impotriva lui Radu ?! EXCLUS !!! Am pretentii la voi.

    Comentariu by Buturuga mica ... — 7 iunie 2017 @ 11:21

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress