Mangalia – politica locală

26 mai 2016

Proces PIERDUT DEFINITIV! Premieră neagră la Mangalia: activitatea Sanatoriului ar putea fi SISTATĂ!

Filed under: Sudul litoralului — lucian visa @ 8:11

Sanatoriul Balnear şi de Recuperare Mangalia, bun de plată! Unitatea medicală a fost obligată la plata unei sume exorbitante, către o societate din Râmnicu Vâlcea, în urma unei colaborări ce s-a încheiat, deloc amiabil, în 2011. Astfel, SBRM a fost obligat de Tribunalul Constanţa la plata sumei de aproximativ 800.000 lei, reprezentând lucrări executate şi penalităţi întârziere, dar şi suma de 200.000 euro, cu titlu de daune morale. Decizia magistraţilor este definitivă! În aceste condiţii, activitatea unităţii medicale ar putea fi blocată!

SC Termosystem Services TSS SRL din Râmnicu Vâlcea are ca obiect de activitate instalaţii termice. A început colaborarea cu Sanatoriul Balnear şi de Recuperare Mangalia la 21 august 2008, în baza unui contract de proiectare şi execuţie a proiectului de reabilitarea a sistemului de producere a energiei termice prin utilizarea surselor de energie termică regenerabilă, a cărui valoare a fost de 786.560 euro.

La acea dată, unitatea medicală era condusă de Laura Condur, fina primarului de la acea vreme din Mangalia, Zanfir Iorguş. În anul 2011, deşi contractul nu ajunsese la final, a fost reziliat, la cererea directorului Condur, însă aceasta susţine că… nu a reziliat nici un contact!! Duna peste alta, decizia nu a fost deloc pe placul reprezentanţilor societăţii, mai ales că nu au fost remuneraţi pentru serviciile prestate, fapt pentru care şi-au căutat dreptatea în instanţă, solicitând plata pentru lucrările executate, penalităţi de întârziere, dar şi daune morale pentru nerespectarea contractului. Acţiunea a fost depusă la Tribunalul Constanţa în ianuarie 2012.

Soluţie în favoarea SC Termosystem Services TSS SRL

În februarie 2015, Tribunalul s-a pronunţat în favoarea societăţii din Râmnicu Vâlcea. În sensul că a constatat reziliat contractul încheiat în 2008 şi a obligat sanatoriu la plata sumelor solicitate de SC Termosystem Services TSS SRL. Adică 800.000 lei, reprezentând lucrări executate şi penalităţi întârziere, 200.000 euro, cu titlu de daune morale. „Admite acţiunea principală în parte aşa cum a fost modificată şi în consecinţă: Constată reziliat de drept contractul nr. 3440/2008 încheiat între părţi din culpa exclusivă a pârâtei.

Obligă pe pârâtă către reclamantă la plata sumei de 599.741, 50 lei reprezentând lucrări executate. Obligă pe pârâtă către reclamantă la plata sumei de 244.392,99 lei cu titlu de penalităţi de întârziere aferente creanţei de 244.392,99 lei. Obligă pe pârâtă către reclamantă la plata sumei de 200.000 euro cu titlu de daune interese. Respinge ca nefondată cererea conexă. Obligă pe pârâtă către reclamantă la plata sumei de 34.824 lei cu titlu de cheltuieli de judecată“, se arată în minuta Tribunalului din 25 februarie 2015.

Sanatoriul Balnear Mangalia cerut eșalonarea datoriei

Evident, a fost formulat recurs, însă Curtea de Apel a menținut decizia Tribunalului, în noiembrie 2015. Pentru că nu a respectat decizia instanței rămase irevocabilă, reprezentanții societății din Vâlcea au încercat executarea silită a unității. Numai că, apărătorii acesteia au formulat contestație la executare. Tribunalul a admis cererea, doar în parte. În sensul că i-a fost admisă acțiunea privind plata eşalonată a obligaţiei stabilite în sarcina reclamantei prin sentinţa din 25 februarie 2015, pronunţată de Tribunalul Constanţa, definitivă prin respingerea recursului, în rate lunare egale, pe o perioadă de 6 luni, cu data scadenţei până la data de 25 a fiecărei luni. Însă, a respins cererea de suspendare a executării silite.

Evident, a urmat recursul formulat de Sanatoriu. Curtea de Apel a încheiat conflictul juridic pe 14 aprilie a.c., atunci când s-a pronunțat definitiv, în sensul că a fost respins recursul formulat de unitatea de la Mangalia. Fapt pentru care, Sanatoriul Balnear și de Recuperare Mangalia va trebui să se achite de obligația dispusă de instanță: 800.000 lei, reprezentând lucrări executate și penalități întârziere, dar și suma de 200.000 euro, cu titlu de daune morale.

Directorul Sanatoriului Balnear Mangalia: „Nu se poate bloca activitatea sanatoriului“

Viorel Pascaru, directorul Sanatoriului Balnear Mangalia, a declarat că se va supune decizie instanței, chiar dacă societatea încearcă să blocheze activitatea sanatoriului. „Este o hotărâre definitivă care trebuie respectată. Ne supunem. Trebuie să plătim. Nu așa cum vor ei, dar plătim. Am început deja să efectuăm plățile, câte 30.000 lei pe lună. Nu sunt bani, sigur că nu sunt!“, a declarat Pascaru. „Au încercat și încearcă, prin executări, să blocheze activitatea sanatoriului.

Avem salarii de plătit, sanatoriul este plin la ora actuală. Nu se poate bloca activitatea!“, a conchis managerul. La rândul ei, Laura Condur, fostul manager al unității din Mangalia, spune că nu a fost reziliat nici un contract, însă nu poate oferi alte informații despre acest subiect. „Nu a fost reziliat nici un contract. Și eu am fost uimită de decizie. Mai multe informații nu pot să dau, în momentul acesta“, a spus Condur.

Mirela Sorina PASCAL, Replica 26.05.2016

30 Comments

 1. La 21.08.2008, Laura Condur nu era director la Sanatoriu, fiind consilier local, funcție incompatibilă. Articol cu tentă politică.

  Comentariu by lucian visa — 26 mai 2016 @ 8:14

 2. Se auzea pe vremea ceia ca iorgus cu pdl vor sa falimenteze balnearul pt a- l cumpara ei pe doi lei, si cred ca asta este adevarul pana la capat!

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 9:03

 3. @ 2 -cine se ia dupa muste ajunge la rahat.

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 9:17

 4. Rahat ne rahat, balnearul falimentat! De catre cine si be ce? Intarese meschine! Mai vrem un hotel , un calatis, un balnear , stapanul celor prosti!

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 9:28

 5. @Anonim iar esti prost. De ce ?

  Comentariu by Dan — 26 mai 2016 @ 9:35

 6. Prosti sunt cei care se lasa prostiti, chiar nu stiti asta?

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 9:56

 7. In august 2008 primar era Tusac.

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 10:10

 8. Mai informați-va si dupa aia comentati! Nu de alta sunteti niște caraghioși …sa nu spun altceva?????

  Comentariu by Sesam — 26 mai 2016 @ 10:15

 9. Ce sa ne mai informam? Nu stie toata lumea care sunt hotelele, restaurantele . casele . terenurile. padurile lui iorgus? MMMai vrea ceva , ceva … Lacomia strica omenia!

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 10:19

 10. Ce impartiala este Replica! Doar incaseaza bani de la Primaria Mangalia!

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 10:24

 11. Replica ii face campanie lui Radu pe bani grei. E doar o fumigena, nu se sisteaza nici o activitate ,balnearul merge bine mersi. Daca au ajuns la de-astea chiar sunt disperati.

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 10:29

 12. @Anonim da ce le stii tu pe toate idiotule. Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca esti un mare prost.

  Comentariu by Dan — 26 mai 2016 @ 10:31

 13. Daneee ,tu nu intelegi ca prost este acel ce se lasa prostit, si nu trece totul prin filtrul mintii sale ( daca o are,.,.,., adica mintea)

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 10:49

 14. Pt 11 Nu s-o sista nici o activitate, dar se vinde pt 2 lei la un mare hotoman,

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 10:50

 15. @Anonim esti foarte complexat de totul si frustrat, precum e si frustratul ala pitic din primarie. Voi nu intelegeti ca totul e o minciuna in campanie, ca indiferent cine o sa iasa primar, nu se va schimba absolut nimic. Prioritatea nr. 1 al acestui oras este sa scapati de nenorocitul asta de borfas pe nume Radu Cristian. Cel mai slab primar din istoria Mangaliei cu sigurnta.

  Comentariu by Dan — 26 mai 2016 @ 10:55

 16. Da si eu sunt de acord cu dan , vreau si eu sa scapam de radu, dar nu-l mai vreau nici pe iorgus ca daca- i legam de- o craca nu stiu care atarna mai greu, nu am orbul gainii sa nu- mi dau seama ce a facut si cum a facut cu banii si patrimoniul orasuluisi asta o stie tot orasul nu numai eu ! Sunt si eu o persoana care nu poate fi usor prostita!

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 11:31

 17. Cred ca dna Laura Condur ar trebui sa ia atitudine fata de aceasta dezimformare si de ce nu sa ceara si daune in instanta pentru calomnie imagine etc!

  Comentariu by Jimbu Radu — 26 mai 2016 @ 11:40

 18. Pt 15 si 16 si pe cine propuneti?

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 11:42

 19. Din cate imi amintesc in 2011 director la Sanatoriu era un tip PSD din Techirghiol!

  Comentariu by Jimbu Radu — 26 mai 2016 @ 11:43

 20. Pt.15
  V-am rugat fără jigniri. Nu mă obligați la restricționări.

  Comentariu by lucian visa — 26 mai 2016 @ 14:58

 21. Nenea Jimbu, pe mine, dupa anii 80, profesoara de limba romana m-a invatat sa scriu corect. Cred ca la fel a procedat si cu tine. Da, stiu, tu ai studii superioare ‘pe bune’, nu la privata. Daca tot iti incovoiezi mușchii pe aici incearca sa nu te faci de rahat.

  Comentariu by Anonim — 26 mai 2016 @ 15:10

 22. Ptr.19;
  In anul 2011 Manager la Sanatoriul Balnear a fost d-na dr. Laura Condur-NASA; Zanfir Iorgus – FINUL era DEPUTAT;
  DEPUTATUL ERA CU DECIZIILE SI IMPUNEA TOATE REGULILE LA SANATORIU .

  Comentariu by P.S.-Jimbu, — 27 mai 2016 @ 0:02

 23. Da, daci nu ma inseala memoria, interesul lui Iorgus de a falimenta Balnearul este clar !

  Comentariu by Anonim — 27 mai 2016 @ 0:21

 24. Anonimele, ai o imaginatie bolnava.Iorgus este cea mai buna alegere pentru Mangalia, este un primar care a confirmat, cel mai capabil primar pe care l-a avut Mangalia.Nu ne intereseaza presupusele afaceri, ne intereseaza sa luam orasul din ghearele golanilor constanteni care ne praduiesc si ne mint constant.Sa fim noi stapani in orasul nostru nu grupul infractional di Constanta si acolitii, grupuri de interese care secatuiesc orasul nostru.

  Comentariu by dana — 27 mai 2016 @ 6:33

 25. Vai, dana ce desteapta esti ! Nu te intereseaza ca a pradat Mangalia? Probabil ca esti sotia lui sau vreo momaie fara creier!

  Comentariu by Anonim — 27 mai 2016 @ 8:05

 26. Pt 21. Sa te f.t!

  Comentariu by Jimbu Radu — 27 mai 2016 @ 9:24

 27. Pt.21
  Ce zici, comentariul de la pct.26, e scris corect? Poate ne spui si ce parti de vorbire sunt in propozitie si eventual functia sintactica!

  Comentariu by Anonim — 27 mai 2016 @ 10:50

 28. Momaie fara creier esti tu anonimule, precis faci parte din grupurile de interese, ca esti tare activ pe aici.Hai, valea la Constanta, ajunge cat ati muls, si deie domnul sa va duceti dupa Mazare si Costantinescu la beci.

  Comentariu by dana — 27 mai 2016 @ 18:12

 29. Cred ca vrea!

  Comentariu by Jimbu Radu — 27 mai 2016 @ 19:24

 30. Cine a fost avocata Sanatoriului Balnear care a pierdut procesul prin neprezentări sau proasta reprezentare?
  De ce conducerea sanatoriului nu știa de înfățișări?

  Comentariu by Anonim — 28 mai 2016 @ 11:05

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress