Mangalia – politica locală

23 decembrie 2015

Nu e prea mare parandărătul ?

Filed under: administraţie publică,Consiliul Local — lucian visa @ 10:54

maganu

A ţine un secret în primăria Mangalia este efemer. Încet, încet vom afla mai multe decât am fi vrut să ştim. Acuzaţiile consilierului Maganu referitor la achiziţia şi la valoarea reală a celor 3 chioşcuri, par a fi de natură penală. Acuzaţiile au fost făcute utima şedinţă CL Mangalia din 21.12.2015.

Finalizare proiect CNIPT – Saturn, Jupiter si Neptun-Olimp

Primăria Mangalia a organizat marţi, 22 decembrie 2015, un eveniment prilejuit de finalizarea proiectelor de creare a Centrelor Naţionale de Informare şi Promovare Turistică în staţiunile Saturn, Jupiter şi Neptun-Olimp. Proiectele au fost realizate în cadrul POR 2007-2013, Axa Prioritară 5: “Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului”, Domeniul major de intervenţie 5.3 – Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare, în scopul creşterii atractivităţii României ca destinaţie turistică, Operaţiunea – Crearea Centrelor Naţionale de Informare şi Promovare Turistică (CNIPT) şi dotarea acestora. Beneficiarul proiectelor este UAT Municipiul Mangalia. Autoritatea de Management este Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, iar Organismul Intermediar este Direcţia Gestionare Fonduri Comunitare pentru Turism, din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Turism.

Valoarea totală a celor trei proiecte este de aproximativ 1,4 milioane de lei, contribuţia Primăriei Mangalia fiind de 2%. Acestea au fost implementate în perioada 16 iunie – 31 decembrie 2015. Centrele de informare vor fi dotate cu un portal de informaţii şi o bază de date, prin intermediul cărora turiştii vor putea accesa toate informaţiile de care au nevoie, pe durata sejurului. De asemenea, va exista o reţea informatică, în vederea efectuării schimburilor de date, cu privire la potenţialul turistic din zonă, între Centrele de informare şi tour-operatorii.

mangalia.ro

34 Comments

 1. Radu Cristian 18.12.2015 (Cuget Liber) : „Sunt foarte mulţumit de ce s-a făcut pentru că sunt lucruri frumoase pentru oraş, care, indiferent de numele primarului sau a consilierilor, vor rămâne mult timp de acum încolo pentru generaţiile următoare. Sper să finalizăm şi celelalte proiecte europene, care în momentul de faţă sunt blocate de anumiţi consilieri locali. Sunt speriaţi deoarece am descoperit o adevărată caracatiţă la Mangalia, o caracatiţă a intereselor personale, pe care eu nu am de gând să o protejez.

  O fi găsit caracatiţa prin noile chioşuri din proiectele europene ?

  Comentariu by lucian visa — 23 decembrie 2015 @ 11:54

 2. Da ce a pătit tovarasul maganu.nu ai fost 3 ani in barca lui radu?te ai convertit la iorgusism pe sfarsit de mandat.cat a fost tusac primar nu erai asa vehement sau vrei sa ti aduc aminte cat a costat scheletul te fiare vizavi de el greco.tot cam 100.000 mii de euro.acum 4 ani te scuipai cu iorgus in fata primariei iar acum atentezi la curul lui.rusinica rusinica

  Comentariu by Andrei — 23 decembrie 2015 @ 13:23

 3. Ai dreptate cu ruşinica, dar ideea e dacă Maganu spune sau nu adevărul ? Despre viceprimarul Maganu, am discutat în alt articol. Dacă e cazul, o să-l reiau în campania electorală viitoare. Nu mi-am schimbat părerea faţă de el.

  Comentariu by lucian visa — 23 decembrie 2015 @ 13:30

 4. Toti postacii lui Radu incearca sa denatureze discutia. Daca ai un punct de vedere referitor la administratia locala inseamna ca trebuie sa te pozitionezi de partea lui RC sau lui Iorgus. Poate ca ar trebui sa primeze adevarul si corectitudinea. Iar adevarul e ca s-au facut chioscuri cu 120.000 euro/buc. si cine nu crede sa se duca sa le vada.

  Comentariu by Anonim — 23 decembrie 2015 @ 13:33

 5. Stilul securisto-comunist. Sub acoperire.

  Comentariu by lucian visa — 23 decembrie 2015 @ 13:35

 6. Acest „VW de Mangalia” crede ca daca ii monteaza Iorgus filtru antiparticule prin „mecanicul” Foleanu pote fi catalogat euro-6 la viitoarele alegeri?

  Comentariu by nabuco — 23 decembrie 2015 @ 16:32

 7. Stati linistiti ca are postacii lui primarelul, cand citesc comentariile pe facebook ma crucesc de ignoranta unora si ma intreb, oare cum poti fi atat de naiv si credul sa ajungi sa crezi ceva fara a te informa? Sunt guri pe acolo care tipa ca hotelierii platesc impozit cat un apartament de bloc pt ca asa le-a transmis marele guru Radu Partian! A transformat, in viziunea lui, o scadere de taxe atat pt. pers fizice cat si pt. pers juridice in ceva negativ, desi masura va impulsiona mediul de afaceri local, iar cota nu este nici macar cea minima impusa de codul fiscal, este una de bun simt! Daca cei care au facut acest cod fiscal au considerat acea marja ca fiind normala, oare Guru Radu Partian este mai destept ca toti? Orasul asta este plin de ignoranti si e mare pacat ca au si posibilitatea sa impartaseasca prostia lor!

  Comentariu by Mangalianul — 23 decembrie 2015 @ 16:52

 8. La subiectul articolului; daca legea permite pana la 124000 de euro cu atribuire directa, Radu face uz de aceasta portita legala! Insa este de studiat pentru DNA, daca au fost 3 centre , iar proiectul era unic, acelasi act normativ, OUG 34/2006 PRIVIND ACHIZITIILE PUBLICE spune ca valoarea unui proiect nu poate fi impartita in mai multe lucrari cu valoare sub pragul ce permite atribuirea directa, respectiv 124000 de euro. Vad ca valoarea proiectului este de 1,4 mil. lei, ceea ce inseamna clar ca primarul a incalcat legea! Sa vedem daca intreaba cineva!

  Comentariu by Mangalianul — 23 decembrie 2015 @ 16:57

 9. In cazul lui Maganu,as tace din gura si m-as retrage la vama veche,acolo unde-i place.Nu stiu cine l-a mintit pe maganu in halul asta de se mai vede in viitorul consiliu ori a tras ceva si nu gandeste.sa – i aducem aminte scandalul din fata primariei intre gasca iorgus ex pdlisti actualmente psd isti si gasca tusi.eu unul nu mai inteleg care cum sunt si pe la ce partide mai sunt.si cameleonul a ramas o mica gluma pe langa astia,Referitor la cele 3 chioscuri ,facute din bani europeni si care fac obiectul unui reportaj cu telefonul facut de ciobanel, ex colectorul de spagi si pupincuristul nr 1 al lui tusac, actualmente iorgus nu inteleg cu ce va deranjeaza.eu inteleg ca aveti ceva cu radu si aici sunt intr o mica parte in asentimentul vostru dar cred ca exagerati.daca am proiect european cu bani de afara sa izolez un bloc cu ex 1 mil de euro noi ce facem?refuzam ca putem sa l facem din bugetul local cu doar jumatate ,nui asa?inteleg agitatia domnilor consilieri psd ca se apropie alegerile si conu iorgus pregateste atacul dar hai sa ramanem in limita penibilului si nu mai vindeti gogosi,cand e dreptate jos palaria dar bateti campii cateodata si nu va ganditi decat la voturi la fel cand ati refuzat sa votati macar prelungirea termenului de executie ale proiectelor.nu va intereseaza orasul cat va intereseaza sa va da ti la picioare unul altuia pentru imagine.intr-un final tot noi suferim iar voi dupa alegeri va regrupati la curul primarului.

  Comentariu by masooo — 23 decembrie 2015 @ 18:39

 10. nu cumva ai si tu mai smechere cateva zeci de mii de epuroi din chioscurile alea?

  Comentariu by anonim — 23 decembrie 2015 @ 18:51

 11. Permite mi sa ti spun ca esti un prost si nu ai inteles nimic.puteau sa coste si 200.000 atata timp cat pe noi nu ne costa nimic exceptand cota de 2 % cofinantarea.

  Comentariu by Andrei — 23 decembrie 2015 @ 19:42

 12. Da’ cu asta ce-au avut :http://amfostacolo.ro/FOTO/GENUINE/d007/7518/2139_25127_22.jpg Termopane,termopane…of,of,tata -fa-te deputat !…sau poate ca n-au avut materiale pentru …chioscuri !

  Comentariu by I.S — 23 decembrie 2015 @ 19:46

 13. Draga Domnule Primar,Dragi Consilieri,vizitati Comuna Pestera o comuna care nu are port, nu are plaja,nu are hoteluri,in apropiere nu exista salba de statiuni,si sa vedeti dezvoltare,administratia si consilierii primariei Pestera au pus impreuna umarul la dezvoltarea comunei,mergeti in acel loc ,ca nu-i departe, si invatati cum se face o administratie in interesul cetatenilor.Aceasta comuna este de vis, si rog si cetatenii Mangaliei sa VIZITEZE COMUNA SI SA VADA DIFERENTA.DACA DOMNUL VRABIE IMPREUNA CU CONSILIERI COMUNEI AR CANDIDA PENTRU MANGALIA AM PUTEA AVEA ORASUL PE CARE L-AM VISAT PLUS CA AR CASTIGA DETASAT FATA DE CE CANDIDATI AVEM NOI

  Comentariu by VALY — 23 decembrie 2015 @ 20:31

 14. https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-0/s526x395/1463032_429938883799826_1402810877_n.jpg?oh=461adebb3d4fd552bdd7419c05d47e42&oe=570B5018

  Comentariu by Ioana — 23 decembrie 2015 @ 20:36

 15. citti urarile primarului in decembrie 2013 pentru Mangalioti

  Comentariu by Ioana — 23 decembrie 2015 @ 20:37

 16. As vrea si eu sa știu unde se duce acest parandarat, pe cine inbogateste pe nedrept ? După câte înțeleg eu șpăgile nu mai sunt jumi-juma ci de vreo trei ori mai mare! Si te mai intrebi de ce am ajuns unde am ajuns?

  Comentariu by Ella — 23 decembrie 2015 @ 20:55

 17. Fondurile europene ne costa si pe noi nu sunt un fel de cadou de la Mos Craciun. La bugetul comun al UE contribuie toate tarile.
  In perioada 2007- 2013 Romania a contribuit la bugetul UE cu 10,2 miliarde euro si a a avut alocate 24,67 miliarde.
  Doar ca din acesti bani alocati Romania nu e in stare sa absoarba decat o mica parte sub 50 % adica primim cam ceea ce dam sau chiar mai putin.

  Comentariu by Marian Vasile — 23 decembrie 2015 @ 21:00

 18. Da mare idiot este acet masoo…pai cum adica …banii de la UE putem sa-i cheltuim pe ori ce prostie de proiect si oricat ? Si daca ne cere banii inapoi ca voi ati fost lacomi si incompetenti? …..platesti tu nNavetistule?..Hai sictir cu logica ta.

  Comentariu by Mazilescu ea — 24 decembrie 2015 @ 7:11

 19. Sictir sa i spui lui iorgus.vorbesti prostii.un proiect european trece prin 7 comisii ale ministerului pană este aprobat spre finantare.

  Comentariu by Andrei — 24 decembrie 2015 @ 7:58

 20. Vin cu acest mesaj de ajun de craciun, sa va dea Dumnezeu intelepciune si vointa in primul rand sa fiti oameni cu inima si sufletul in orasul nostru minunat Mangalia.
  Sa incepen macar in al doisprezecelea ceas sa construim impreuna, sa ne implicam fiecare in proiectele asumate si sa cladim lucruri care dureaza.
  Ca si comuna Pestera care a intrat in atentia intregii tari cu proiectul de sarbatori, asa a inceput si Mangalia sa fie cunoscuta in intreaga tara cu fabulosul proiect din sensul giratoriu.
  Va multumim ca ati fost alaturi de noi si ne-ati sprijinit in infaptuirea acestuia, astfel incat sa intram in randul oraselor civilizate din Europa.
  Spiritul Craciunului sa alunge din gandurile voastre tristetea, veninul si pizma si sa petrecem fericiti aceste zile in sanul familiei.
  Sa punem pe masa bucate alese, vinuri bune si sa nu uitam si de cei ce soarta nu a fost asa darnica si sa-i in primim in casele noastre si sa-i omenim, caci numai asa vom putea fi noi fericiti, facand si pe altii fericiti.
  Ne dorim noua mangalienilor fericire, sanatate si nu in ultimul rand vreme buna pentru terminarea proiectelor europene.
  La multi ani, bucate pe masa si bani in traista!!

  Comentariu by Dumitrana Romulus — 24 decembrie 2015 @ 12:46

 21. Mare adevar ai grai Andrei, nr 2 , a uitat maganu cind era pe cai mari cu tusac, cind se ascundeau prin primarie de frica cetatenilor tinuti in frig. Dar microbuzele lui produceau si-l durea in cur de cetateni cu drept de vot. Azi vine cu basini…Maganule, ai uitat cind intrebai angajatii primariei „BAI, TU STII CINE TE PLATESTE????””” Da, lumea nu uita…

  Comentariu by zek — 24 decembrie 2015 @ 13:25

 22. Normal va spune adevarul cu privire la umflarea prețului la orice lucrare, de ce credeți va erau asa vehementi?La ce firma erau comandate chioscurile?

  Comentariu by Fredy — 24 decembrie 2015 @ 14:19

 23. Pt Romulus D . Orasul nostru zici ? Dispari hahalera

  Comentariu by Marius c — 24 decembrie 2015 @ 14:41

 24. Ar trebui sa propuneti ca fabulosul sens giratoriu sa intre in patrimoniul UNESCO. Pentru noi oricum e fabulos fiind singurul lucru pe care voi, incompetentilor, ati reusit sa-l terminati cat de cat.Daca asa lucrati si la alea 8 blocuri din Constanta nu vindeti curand apartamente.
  Cat pentru masoo la pct.9 foarte bun exemplul cu izolarea blocului cu 1 milion de euro. Exact asta spunea si Maganu. Daca punem numai 2% hai ca le inghitim chiar daca sunt umflate ca ne bucuram ca ramanem cu ele. Problema e cand trebuie sa punem 60-70% ca in cazul celor 3 proiecte neterminate. De la 200.000 euro la 7 milioane e cam mare diferenta si devine pertinenta intrebarea vice-lui: Nu-i prea mare parandaratul? Si nu-i prea mare gaura la buget?

  Comentariu by cetatean — 24 decembrie 2015 @ 15:22

 25. NICI O SPAGA NU-I PREA MARE PENTRU PRIMARUL CEL MIC.

  Comentariu by Anonim — 24 decembrie 2015 @ 15:24

 26. cita nesimtire pe acest spagar ordinar pe nume Dumitrana Romulus sa ne ureze bucate pe masa si bani in traista /

  \\\

  ?

  Comentariu by 123 — 24 decembrie 2015 @ 16:12

 27. ptr. 20:
  Bani în punga cui mai precis ?
  Dacă tot v-aţi asumat, implicaţi-vă.
  Ştiaţi foarte exact că procedurile de licitaţie şi achiziţie sunt anevoioase. Calculele şi experienţa ce v-au spus ?
  „Spiritul Craciunului sa alunge din gandurile voastre tristetea, veninul si pizma”…dar din gândurile voastre nu trebuie alungate ? Gândurile voastre sunt raze de Soare ?
  Pe masă vor pune bucate alese doar cei care au primit slujbele bine plătite promise în campanie.
  Urez tot binele din lume locuitorilor oraşului Mangalia şi dacă merită şi navetiştilor de peste podul de la Agigea.

  Comentariu by cârcotaş apolitic — 24 decembrie 2015 @ 16:42

 28. Nu e sigur că Romulus a scris acel comentariu.

  Comentariu by lucian visa — 24 decembrie 2015 @ 20:58

 29. Sigur nu e Romulus cel care a scris mesajul. Este scris mult prea corect gramatical si este prea coerent pentru fruntea lui ingusta….

  Comentariu by Anonim — 25 decembrie 2015 @ 9:46

 30. Din 21.12. dl.Romulus este plecat din tara.

  Comentariu by Anonim — 25 decembrie 2015 @ 22:11

 31. Ca toata lumea buna din Constanta dealtfel. S-au dus sa investeasca parandaratul.

  Comentariu by Anonim — 25 decembrie 2015 @ 22:51

 32. Pt.30
  Internetul n-are granițe.

  Comentariu by lucian visa — 26 decembrie 2015 @ 11:57

 33. Apropo de parandarat. Umbla vorba ca jumi-juma era varianta de la garda. La primarie se merge cu 90%. Cel putin la contractele cu avocatii.

  Comentariu by Anonim — 27 decembrie 2015 @ 1:14

 34. Toate pana intr-o zi, cand,vorba poetului…..,, Dumnezei sa fiti nu veți scapă nici in mormânt!” Ajunge cu atâta jecmaneala!

  Comentariu by Anonim — 27 decembrie 2015 @ 13:05

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress