Mangalia – politica locală

2 decembrie 2015

Mesaj de la un cititor 2 – continuare

Filed under: Lucian Vişa — lucian visa @ 17:48

Doresc sa va aduc la cunostinta continuarea problemei ce v-am semnalizat-o acum cateva zile in legatura cu parcul in constructie din zona ANL.

Dupa ce acum cateva zile au incercat sa scoata apa din groapa din parc cu pompele si i-au dat drumul pe calea ferata, ajungand in parcare si pe strada, azi au sapat langa calea ferata un sant foarte mare si au pus din nou pompa pentru a muta apa din parc in sant.
Parcul nu are canalizare si este inundabil la orice ploaie. De acum inainte oare aceasta va fi procedura la fiecare ploaie? Si ce se intampla cu noul sant plin cu apa? Sa ne pregatim unditele?
In plus, nu cred ca este sigur sa executi asemenea lucrari langa o cale ferata industriala, apa se poate infiltra, iar siguranta caii ferate poate fi pusa in pericol. Dar cui ii pasa? Parcul sa fie gata mai repede, nu?

Pe terenul acesta unde au fost daramate garajele a fost promisa o parcare…parcare care se lasa asteptata si unde umbla sobolanii in plina zi, in timp ce locatarii nu au unde parca masinile. Acum au sapat aici noul lac de decantare. Oare se va mai construi vreodata parcarea mult promisa?

Obrazul administratiei locale este infinit de gros, nesimtirea lor nu are limite. Bataia de joc fata de cetatenii acestui cartier va continua pana cand?! Chiar nu este nimeni care sa ii traga la raspundere?

parcanl2.1

parcanl2.2

33 Comments

  1. Dacă tot nu s-a făcut dezbatere publică cu planul parcului, măcar să facem o dezbatere asupra execuţiei. Mulţumesc doamnei care ne-a trimis pozele şi o aştept în continuare cu altele despre „lucrul bine făcut”.

    Comentariu by lucian visa — 2 decembrie 2015 @ 17:57

  2. ajutati-ma sa facem din carierul baraci o zona civilizata

    Comentariu by augustin serbu — 2 decembrie 2015 @ 20:06

  3. 1 Dezbaterea ar trebui sa fie initiata de primar, dar ce mai e normal la noi ?!
    2 Zona civilizata inseamna oameni civilizati. Oameni civilizati sunt educati de parinti sau de autoritati. Acelasi lucru ca la pct 1…

    Comentariu by Anonymous — 2 decembrie 2015 @ 20:46

  4. Umbla o vorba prin oras cum ca Serviciul Public de Asistenta Sociala Mangalia a scos la concurs doua posturi vacante. Pana aici, nimic deplasat. Ce ne facem insa in conditiile in care, concursul a fost anuntat pentru ora 11:00, iar domnul Stamate a avut niste sarcini trasate de primar, sau a fost propria sa dorinta de a angaja 2 persoane carora le promisese cele 2 posturi.
    Acum devine interesant, pentru ca la ora 11:00 s-a prezentat la concurs si SOTIA DOMNULUI SECRETAR AL PNL MANGALIA, CIURARU V., doamna fiind anuntata ca a ajuns prea tarziu, ora concursului modificandu-se de la 11:00 la 10:00.
    Intrebarile ar fi urmatoarele:
    1. De ce domnul Ciuraru nu a facut publica aceasta infractiune a celor din conducerea SPAS (daca este asa cum se aude si cum a fost prezentat mai sus) ?!
    2. Aceasta tacere a domnului Ciuraru a fost cumparata prin promisiunea de a i se angaja sotia in ianuarie 2016, sau deja a fost angajata ?!
    Daca asa se aude prin oras, noi incercam sa satisfacem curiozitatile cetatenilor, prin urmare, va multumim anticipat pentru raspunsuri !

    Comentariu by Sulumor — 2 decembrie 2015 @ 21:59

  5. E vorba de acest anunț ?
    Serviciul Public de Asistență Socială organizează concurs la sediul instituţiei din Mangalia, str. Delfinului, nr.1, în data de 06.01.2016, ora 11:00, proba scrisă şi în data de 08.01.2016, ora 11:00 interviul pentru ocuparea funcţiilor contractuale de execuție vacante, conform H.G. nr.286/2011 şi H.G. nr. 1027/2014.
    Concursul este în 2016.

    Comentariu by lucian visa — 3 decembrie 2015 @ 8:03

  6. si se facu liniste….

    Comentariu by anonim — 3 decembrie 2015 @ 8:31

  7. ptr. 4:
    romulus pe invers, ce să pricepem, documentare defectuoasă, şpârlă pentru botul fraierilor sau dezinformare puturoasă ca iz.
    Atenţie, mai sunt oameni care şi-au format caracterul şi pe la alte şcoli, nu doar la agro Pallace Constanţa ori Biotera prin Comorova sau Calipso a lu Botnăraş.

    Comentariu by cârcotaş apolitic — 3 decembrie 2015 @ 8:43

  8. E UN ZVON DISTORSIONAT.Cuiva i s a propus un post de director la social pe linie de partid.Nu stiu daca lui Ciuraru&wife, dar Radu nu prea mai are ce negocia.Diversiunea cu Stamate nu a fost intamplatoare.E moale, dupa ce spun ai lui, dupa ce spun ai nostri lemn.S a discutat despre niste,,realizari,, cum ar fi baracile si zona respectiva, inclusiv, ANL uri, Matei Basarab, in urma reclamatiilor, intai la Primarie, apoi pe blog, apoi pe blog, ca ei nu stiu sa faca teren, bine ca stiu sa citeasca si…..se discuta sa aduca pe cineva la social.

    Comentariu by newentry cu buletin de Mangalia — 3 decembrie 2015 @ 13:28

  9. https://www.facebook.com/pdl.mangalia/posts/1798534457040028

    Comentariu by nabuco — 3 decembrie 2015 @ 13:31

  10. Sunt trei variante
    1.Stamate nu mai corespunde, baracile si reclamatiile de pe aici trambitate sunt in curtea lui
    2.Duca se intoarce la ce stie ea mai bine sa faca, ca a sosit campania si se intalneste cam des cu Iorgu
    3.Ciuraru are o bila neagra
    Noi, fraierii, asteptam,pana la vara ei fac cartile

    Comentariu by Anonim — 3 decembrie 2015 @ 13:37

  11. Stie cineva ce studii are doamna nevasta a lui Valentin Ciuraru?Sau ce a mai lucrat?

    Comentariu by Anonim — 3 decembrie 2015 @ 14:07

  12. Pt. #11
    http://spitalul-mangalia.ro/files/Rezultate%20proba%20scrisa%20concursuri%20organizate%20pe%20data%20de%2006%20octombrie%202015.pdf

    Comentariu by nabuco — 3 decembrie 2015 @ 14:49

  13. 1.e clar.multam.postul din ianuarie de asistent medical este pentru nevasta lui Ciuraru, doar atentie, ca la spital a dat concurs pe debutant, la cresa, va spun sigur ca nu era post de incepator(fara vechime doi ani), inseamna ca l au transormat cu dedicatie?2.Iar tarasenia…..se cauta director la social e suta la suta adevarata.Nu ma mira nimic la ce borhot au in capatana navetistii

    Comentariu by Anonim — 3 decembrie 2015 @ 15:06

  14. Dintr-un maistru tunar, ce credeați c-o să iasă? A pupat și el ceva, poate-si baga podoaba submediocra pe undeva!? Prostituati sunt altii, nu asta! L-a avut piticu’!

    Comentariu by fasole — 3 decembrie 2015 @ 15:26

  15. Clau, Clau, rău îmi pare
    Te ții verde și ești tare
    Ti-ai dat drumu-n țigănie
    Și ai cam făcut pe tine

    DNA-ul e p-aicea
    Să verifice ID-ul
    La bărăci cum ție-ți place
    Pentru tine, pentru alții
    Seară bună…
    De la frații!

    Comentariu by pilif — 3 decembrie 2015 @ 16:32

  16. Curios este ca Valentin Ciuraru nu si-a spus inca punctul de vedere. Nu de alta, dar el apostrofeaza pe oricine nu este de acord cu primarul si ale sale practici. De data aceasta, s-a dat la fund .

    Comentariu by Regep — 3 decembrie 2015 @ 17:11

  17. http://www.mangalia.ro/anunt-public-privind-decizia-etapei-de-incadrare-7/

    Comentariu by anonim — 3 decembrie 2015 @ 17:21

  18. Ca veni vorba de concursuri, daca stie cineva sa confirme sau sa infirme stirea cum ca arhitectul sef Enache Paul, marele habarnist adus din Cta doar sa semneze, ar fi obtinut o rusinoasa nota din cauza careia nu ar fi fost titularizat pe post.

    Comentariu by Anonim — 3 decembrie 2015 @ 18:34

  19. Iar cauta director la social? A nenorocit serviciul ala !!!! Ce+o fi avand cu oamenii aia, ca i-a muncit cat a putut, a spulberat orice urma de liniste de cand a adus-o acolo pe Lacramioara…

    Comentariu by Anonim — 3 decembrie 2015 @ 19:35

  20. Pt 14 . Este hostes pt RC.

    Comentariu by Xxx — 3 decembrie 2015 @ 21:09

  21. Pt 18: asa am auzit si eu, ca a picat examenul cu 3! :))

    Comentariu by Anonim — 3 decembrie 2015 @ 21:53

  22. Da, este adevarat ! Primarul si-a trimis o echipa de incredere (Boita, Mihai Angelescu si inca 1 persoana) impreuna cu Enache Paul, avand misiunea clara de a se intoarce cu cel din urma in functia de Arhitect Sef. Desi Paul Enache a avut cele 3 subiecte cu care a si plecat de la Mangalia, nu a reusit sa iasa decat pe locul 2, asta in conditiile in care a fost singurul candidat.
    Felicitari Radu Cristian, iti alegi oamenii pe spranceana !

    Comentariu by Anonymous — 3 decembrie 2015 @ 22:07

  23. Cum ati putut domnule Ciuraru sa credeti o clipa ca CR se tine de cuvant si va angajeaza sotia? Acum cred ca v-ati dat seama ce tepar e!

    Comentariu by Anonim — 4 decembrie 2015 @ 9:36

  24. Enache nu a fost ales de primar, i-a fost băgat pe gât de un fost mahăr de la gardă, poate chiar tatăl lui Enache. Se zvoneşte prin târg că Paul ar fi cel mai aerian funcţionar pe care l-a avut primăria dar cel mai tare la şpăgi mascate. În concluzie se încadrează perfect în noua administraţie navetistă.

    Comentariu by cârcotaş apolitic — 4 decembrie 2015 @ 11:22

  25. Să-l ierte Dumnezeu pe Paulică, căci El e milostiv cu cei săraci cu duhul! A crezut probabil că se duce să bea juma de zi o cafeluță cu cioclul turismului – Filip cel Bun dar a dat, ucigă-i toaca, de spurcații ăia, nasoi, de la București care nu se mai închină la nici un idol din bagajele milogilor. N-a învățat și în loc să mai treacă pe la biserică să aprindă o lumânare, a fost tot cu gândul la chiftele necurate. Și acum în post uite beleaua. Dacă ar avea caracter ar demisiona. Dacă pipernicitul ăla de pițigoi arțăgos ce va fost trimis pe cap drept primar, ar avea la râdul său caracter, l-ar da afară. Pre cum vă spun eu vouă, Mihaela e cea mai indicată și pricepută la chestiunea cu urbanistica. Țoale are, picioarele le folosește corespunzător, minte nu necesită situația. Aliluia!

    Comentariu by Popa Nartea — 4 decembrie 2015 @ 12:36

  26. atat de putin costa sa schimbi macazul cu 180 de grade?cam atat si ideile si convingerile?

    Comentariu by anonim — 4 decembrie 2015 @ 14:40

  27. Azi se lucreaza in forta la „parc”. Cand au inceput au incercat sa acopere o groapa mare. Dupa ce au reusit partial, sapa groapa acoperita initial. Au carat in alta parte a orasului pamant din parc iar apoi au adus pamant din alta parte a orasului in parc. Sa traiasca devizele UMFLATE!!!!!!!!!!!
    Ceea ce ma mira este ca o fac pe fata fara nici un pic de RUSINE!!!!! Ei chiar ne cred atat de prosti? Au facut trotuare fara sa niveleze locul. Nu au facut canalizare. Au fost saptamani intregi in care lucra doar o masina pe santier iar alti 5 indivizi stateau cu mainile in buzunare.
    Azi a fost si Stamate in inspectie la santierul din „parc”. Inspectia o facut o din masina care era in mers.

    Comentariu by Anonim — 5 decembrie 2015 @ 12:05

  28. Foarte bune pozele postate. Rugam cititorul sa faca poze in fiecare zi si sa le posteze. In acest fel se vede stadiu lucrarilor si modul de lucru. Ii scuteste de „vizita zilnica” pe cei din Primaria Mangalia.

    Comentariu by Anonim — 5 decembrie 2015 @ 12:13

  29. Poate reuseste sa prinda in poze si groapa care au sapat-o iar dupa ce in prealabil o acoperisera.

    Comentariu by Anonim — 5 decembrie 2015 @ 12:14

  30. A aparut si PITICUL pe santier. Este imbracat la mare arta!

    Comentariu by Anonim — 5 decembrie 2015 @ 12:48

  31. Insotit de Ciprian, Romulus si Anghelescu. Au vizitat „GROAPA”.

    Comentariu by Anonim — 5 decembrie 2015 @ 12:51

  32. Parcul e facut peste placa de beton de la comcm. In loc sa sparga placa au pus un metru de pamant peste ea si gata parcul.De-aia nu se dreneaza apa cand ploua. Nu o sa creasca acolo nimic decat gazonul de la perfect tree.

    Comentariu by Anonim — 5 decembrie 2015 @ 13:18

  33. Radu Cristian nu a facut nimic de calitate, durabil cu simt de raspundere in Mangalia. A distrus tot. Iorgus si Tusac poate, ar fi facut parcul cu simtul raspunderii!
    Da placa de beton nu a fost scoasa. Pamantu a fost pus peste ea. Cum vor creste copacii? Cred ca nu vor pune copaci doar gazon. UN PARC FARA COPACI.
    Iorgus si Tusac ar fi facut bocuri pentru tineri si parc. Spatiul este suficient.

    Comentariu by Anonim — 5 decembrie 2015 @ 14:28

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress