Mangalia – politica locală

15 ianuarie 2015

Dragoste sau război în PNL Constanţa? Primăria şi CJC, marile mize

Filed under: Ştiri judeţene — lucian visa @ 10:17

Situaţia procesului de fuziune PNL-PDL este „clară şi lucrurile sunt lămurite” în cel puţin 30 de filiale ale partidului, a declarat, recent, secretarul general al formaţiunii, Marian Petrache. Acesta a adăugat că, acolo unde sunt păreri diferite, membrii respectivi vor fi invitaţi la Bucureşti, pentru discuţii la centru.

Tensiuni pentru viitoarele alegeri

În ceea ce priveşte fuziunea la nivelul judeţului Constanţa lucrurile nu sunt foarte clare. Mai mult, există voci care susţin că lucrurile nu stau foarte bine în filiala de la malul mării, colaborarea dintre cei doi co-preşedinţi, Gheorghe Dragomir şi Gigi Chiru, fiind bazată pe puncte de vedere deseori diferite. De altfel, aşa au apărut şi primele speculaţii ce vizează candidaţii pentru Primăria şi Consiliul Judeţean Constanţa. În acest context, din tabăra liberală se transmit semnale că actualul preşedinte al Organizaţiei Municipale a PNL Constanţa, Robert Boroianu, ar urma să fie candidatul PNL pentru Primăria Constanţa, în timp ce Septimiu Bourceanu ar urma să fie candidatul pentru Consiliul Judeţean Constanţa.

În această situaţie, foştii democrat-liberali strâmbă din nas şi spun că liberalii încearcă să-şi impună candidaţii cu toate că ştiu că şi cei din vechiul PDL au propriile opţiuni, mai exact, Gigi Chiru la Primăria Constanţa şi George Măndilă la Consiliul Judeţean.

Chiru: „Nu există divergenţe“

Contactat telefonic, senatorul Gigi Chiru, co-preşedinte al PNL Constanţa, fost preşedinte al PDL Constanţa, a negat că ar exista tensiuni în filiala constănţeană. El a declarat că la Constanţa au existat mai multe întâlniri pe tema fuziunii şi au existat discuţii, însă nu s-a stabilit nimic concret.

„Se aşteaptă criteriile prin care se va aplica strategia de armonizare a fuziunii. Am avut mai multe întâlniri în teritoriu, noi cei din vechiul PDL cu cei din PNL, dacă pot să mă exprim aşa, deşi acum suntem toţi din PNL. Am o colaborare civilizată cu Gheorghe Dragomir, nu există divergenţe. Există un calendar şi urmează ca până la data de 29 ianuarie să se ajungă la un acord asupra criteriilor care vor stabili ponderea PNL-PDL în conducerile comune ale filialelor judeţene. Ceea ce este cert şi nu se va schimba până în 2017 este conducerea paralelă, adică a celor doi co-preşedinţi”, a declarat Gigi Chiru.

Întrebat despre situaţia viitorilor candidaţi la alegerile locale de anul viitor, Gigi Chiru a spus că oricine este liber să-şi exprime dorinţa de a candida, însă se vor face măsurători pentru a fi desemnaţi cei mai buni.

Dragomir: „Vrem să avem cei mai buni candidaţi“

La rândul său, şi co-preşedintele PNL Constanţa, deputatul Gheorghe Dragomir, a confirmat că, deocamdată, nu este stabilit niciun candidat şi a infirmat că ar exista tensiuni în filiala liberalilor de la malul mării.

„Aşteptăm criteriile de la Centru şi ele vor fi urmate pas cu pas. Sigur, oricine îndeplineşte condiţiile şi va avea susţinere în filială va putea fi candidat. Dar, despre candidaţii care vor fi sigur-sigur vom putea vorbi de-abia după ce aceştia vor fi validaţi. Nu vrem să facem speculaţii şi să avem candidaţi doar de dragul de a avea sau de a face figuraţie, cum s-a întâmplat în anii trecuţi, ci vrem să avem cei mai buni candidaţi cu care să câştigăm Primăria Constanţa şi Consiliul Judeţean Constanţa”, a de-clarat Gheorghe Dragomir.

Cu toate că cei doi co-preşedinţi infirmă tensiunile din PNL Constanţa, zvonurile circulă în sensul că aceştia nu se înţeleg, iar o dovadă în acest sens ar fi lipsa conferinţelor comune la nivel local şi desfăşurarea activităţii în sedii diferite. Totodată, o altă dovadă ar fi organizarea petrecerilor de sfârşit de an în 2014, când acestea s-au făcut separat.

În altă ordine de idei, se pare că neînţelegerile dintre Chiru şi Dragomir au apărut deoarece Gigi Chiru ar dori să-şi mai încerce încă o dată norocul la Primăria Constanţa, în timp ce Gheorghe Dragomir ar avea alte opţiuni.

Întrebat dacă va mai candida la Primăria Constanţa, Gigi Chiru a evitat să dea un răspuns clar şi a spus: „Toate la timpul lor!”

Carmen Mocanu, Cuget Liber 15.01.2015

27 Comments

  1. Şi la Mangalia între PNL şi PDL sunt diferende. Acum cam o lună (https://bazel09.wordpress.com/2014/12/09/independenti-sau-oportunisti/), la propunerea mincinosului, în PNL trebuiau să se înscrie foştii consilieri independenţi plecaţi din PSD. PDL-ul, cu Chiru preşedinte interimar la Mangalia, s-a opus, având această opţiune prin protocolul de fuziune al celor două partide.

    Să nu uităm şi de plecarea lui Iorguş şi a foştilor consilieri PDL, la PSD. Ea s-a datorat tot „bunei” colaborări între PNL şi PDL Constanţa. Mai precis, a fost vorba de susţinerea necondiţionată a navetistului mincinos de către Dragomir. După Dragomir, la Mangalia nu mai există decât Cristi Radu, iar cele două organizaţii trebuie să fie subordonate navetiştilor constănţeni.

    Comentariu by lucian visa — 15 ianuarie 2015 @ 10:24

  2. trist dar adevarat

    Comentariu by puscariasul — 15 ianuarie 2015 @ 10:49

  3. http://www.cotidianul.ro/hasotti-pnl-va-propune-sistemul-de-vot-german-254950/

    Comentariu by nabuco — 15 ianuarie 2015 @ 11:43

  4. Haşotti va susţine un sistem de vot care să-l favorizeze să mai ia un mandat.

    Comentariu by lucian visa — 15 ianuarie 2015 @ 11:47

  5. Îmi exprim un punct de vedere care nu angajează PDL Mangalia !
    Da, într-adevăr, se așteaptă criteriile și validarea acestora la Convenția Națională din 31 ianuarie, prin care se va aplica strategia de armonizare a fuziunii. Întâlniri între cele două fracțiuni la nivel local pe tema fuziunii nu au avut loc, deci nici divergențe nu pot fi cât timp tema nu a fost abordată. Că sunt întrevederi particulare între persoane din rândul celor două fracțiuni care abordează subiectul fuziunii nu este deloc rău, e chiar necesar.
    Categoric va trebui să ne așezăm la masă și să punem în acord fuziunea, când vom avea pe masă criteriile validate, dar să discutăm și proiectele publice de dezvoltare ale orașului pe care le susține partidul, căci nu-i așa, primarul este membru PNL-istoric, iar ”puterea se împarte” la toți cei care susțin politicile partidului.
    Cred că includerea independenților în agenda de discuții n-ar trebui să reprezinte vreo prioritate apropiată ori îndepărtată pentru niciuna din fracțiunile PNL. Din moment ce am vorbit și vorbim de ”un altfel de politică”, slogan câștigător în campania de la prezidențiale, domniile lor trebuie să reprezinte istorie. Și unii și alții avem în rândurile noastre activiști mult mai buni și mai bine pregătiți decât independenții din Consiliul Local, prin urmare mi se pare corect ca să-i răsplătim pe militanții noștri fără a apela la categoria oportuniștilor.
    Știu că-mi voi atrage ”simpatia” lor, dar trebuie să înțeleagă faptul că această comunitate nu este feuda nimănui, și că această comunitate așteaptă primenirea clasei politice locale, că așteaptă oameni politici care să fie în slujba lor.

    Comentariu by valentin ciuraru — 15 ianuarie 2015 @ 15:50

  6. Mai,fratilor,deja mi se face scarba cand aud de apartenenta politica a distinsilor consilieri.De exemplu „madame”Membulat : prin ’90 si ceva era la PNTCD,prin 2000 la PDL,apoi la PSD,dupa care indepententa si asteapta deschiderea usii la PNL.Convingerile politice sunt mai inalte decat studiile de subìnginer facute la Galati !

    Comentariu by Anonim — 15 ianuarie 2015 @ 18:00

  7. pai de ce numai pe membulat o vezi?sa spunem pe bociog care in 2 ani a trecut de la ppdd la psd iute iute si care nici macar nu stia unde i mangalia pe harta?sau de danut moldovan?sau cati si cati?sau de unii pnl isti care s au facut membri de partid cu doar o luna inaintea alegerilor si ciudat au fost primii pe liste..politica la mangalia e o cumetrie continua si la vremuri noi tot noi..nu exista doctrine convingeri ci doar banu si interesu.asa ca nu ti mai bate capu…n am nimic cu cei pe care i am mentionat mai sus .e doar pentru a aminti cine si cum sunt astia care se numesc alesi.

    Comentariu by milivanili — 16 ianuarie 2015 @ 11:33

  8. Ptr @7 https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/16718_10152443533481837_9070842248966183912_n.jpg?oh=c01d00c2043549646c3ca32fa94f965d&oe=552F78DE&__gda__=1425712288_6c6c9a1a6b487cb0cdee0e6e20294b38

    Comentariu by I.S — 16 ianuarie 2015 @ 12:30

  9. @milivanili — January 16, 2015
    Personal pe toți cei care s-au mutat/regăsit ”doctrinar” îi văd în aceeași ”găleată”, a oportuniștilor, ca să mă exprim metaforic. Știu sigur că poziția colegilor mei din PNL fracțiunea PDL este un NU categoric împotriva traseiștilor, a oportuniștilor. Cred că și cei din fracțiunea PNL-istoric împărtășesc același deziderat.
    ”Vizionar” ce sunt … mă gândesc că la un moment dat independenții vor avea o tresărire de orgoliu, o revelație și-și vor spune – gata frate, ne ajunge, suntem de atâția ani la ”bucate” și e momentul să facem un pas. De fapt semnalul dat de ultima prezență la urne cam așa a sunat
    În același timp mă gândesc că nu a fost nimeni ”nebun” să le promită independenților locuri în viitoarea construcție politică liberală și-n viitoarea legislatură din 2016. Dacă există cumva vreun ”acord tacit” între edil și independenți, e bine ca acesta să fie dinamitat la timp pentru a nu duce partidul direct în prăpastie. Dacă PNL_ul până acum s-a mulțumit politic cu locul 3 cred că a sosit momentul ca noul PNL să fie primul partid din localitate, iar pentru asta e nevoie de oameni politici care să fie loiali unei organizații, de oameni noi care doresc politici publice pentru cetățean, care să pună interesul public înaintea interesului individual, de decizii luate în sânul biroului politic local ori CCL și nu ”imperative” din Constanța ori de la ”Casa albă” !
    Aceeași opinie este împărtășită și de colegii din biroul politic local PDL !!!

    Comentariu by valentin ciuraru — 16 ianuarie 2015 @ 16:00

  10. Bociog stia demult unde e Mangalia pe harta ca doar venea la tatal socru.

    Comentariu by GPS — 16 ianuarie 2015 @ 19:32

  11. Pt.9
    Independentii se vor înscrie în PNL si vor fi viitorii consilieri PNL.Dece credeti ca îl sustin pe primar?.Daca ati crezut altfel v-ati înselat amarnic.

    Comentariu by fn — 17 ianuarie 2015 @ 0:02

  12. Daca stia sau nu Bociog unde e Mangalia pe harta, nu cred ca este important! In toate sedintele de consiliu local a fost singurul care a pus punctul pe i si a avut curajul sa il urecheze pe navetistul de radu care s-a folosit de calitatea de om nascut la Mangalia pentru a transfera banii mangalienilor la constanta si bucuresti prin firme si interpusi! Cred ca este bine sa lasam celelalte calitati sa vorbeasca si mai putin orasul de provenienta! Omenia si corectitudinea nu are loc de resedinta! Bociog isi creste copilul la Mangalia, Radu si acolitii lui la Constanta! Daca pe copiii vostri ii mananca cainii in drum spre scoala, pe ai lor nu! cum putem sa avem un oras civilizat cand gandim ca o turma?

    Comentariu by mangalianul — 17 ianuarie 2015 @ 0:58

  13. fn — January 17, 2015
    Nu exclud ipoteza că independenții traseiști să fie aduși/că vor intra în noul PNL, dar (și o spun apăsat) partidul ”va culege roadele” – pierderea primăriei și a unui număr de consilieri. În aceste condiții, Radu Cristian primarul în funcție, va trebui să-și asume aceste pierderi, căci toată această mutare doar din zona lui se poate ticlui.
    Această mutare, dacă se va săvârși, va genera o opoziție severă chiar în interiorul noului PNL. Și nu o spun ca să mă aflu în vorbă, ci știu poziția colegilor mei.
    Dacă vrem ”altfel de politică” va trebui să face o cât mai clară delimitare între abonații cu afaceri proprii la bugetul public local și legislativul local. Nu este normal și firesc ca cei care compun legislativul local să-și împartă frățește bugetul local. ”Parvenirea” lor în mediul de afaceri, capitalul lor s-a format aproape strict pe contracte pe bani publici. Asta îmi demonstrează că nu sunt manageri de succes, ci tipic balcanismului autohton – afaceriști având la bază corupția instituționalizată.
    Dar despre toate astea mai pe larg pe viitor !

    Comentariu by valentin ciuraru — 17 ianuarie 2015 @ 9:29

  14. Ce spui tu despre,,altfel de politica,, sunt vise frumoase pe care le visez si eu,dar daca crezi altfel despre împartirea bugetului local,parvenirea lor,oprtunismul lor ,migrarea de la un partid la altul functie de interese,te înseli amarnic.

    Comentariu by fn — 17 ianuarie 2015 @ 9:54

  15. Toti trâmbiteaza în campanii iteresul cetatenilor iar cand ajung la putere uita si au un singur gand, interesul personal.

    Comentariu by fn — 17 ianuarie 2015 @ 9:59

  16. Pt. 13
    Actuala administraţie, în frunte cu un mincinos, se bazează pe oportunişti-traseişti. Văd că nu păreţi supăraţi pe chestia asta.
    Dacă proiectele de HCL-uri propuse ar fi toate bune pentru oraş, ar fi votate în unanimitate în CL, fără înţelegeri obscure.

    Comentariu by lucian visa — 17 ianuarie 2015 @ 10:41

  17. Pana in 2016,, noul” PNL va mirosi mai tare decat ghenele orasului, probabil ca va cam stramba nasul multor alegatori…

    Comentariu by Parerea mea... — 17 ianuarie 2015 @ 11:23

  18. http://www.cotidianul.ro/pnl-diaspora-dezaproba-numirea-lui-bogdan-stanoevici-255072/

    Comentariu by nabuco — 17 ianuarie 2015 @ 14:09

  19. Domnule Vișa,
    Dacă proiectele sunt bune sau nu poate fi o interpretare subiectivă și cădem în păcat. Nu avem o măsurare clară pe proiecte să vedem câți cetățeni sunt ori nu ostili proiectelor derulate de Radu. Nu sunt supărat nici pe cei consilierii care votează proiectele de HCL, dacă votul este democratic, transparent și nu presupune ”sinecuri ulterioare”.
    Dar … sunt supărat când aflu/când știu că voturile pentru proiecte sunt condiționate ! Sunt supărat când votul exprimat are un cost netransparent pentru buget. Mă supără când votul unui consilier este condiționat de acordarea unui contract ulterior. Mă supără că votul condiționat dă naștere la concurență neloială între antreprenori de pe raza municipiului.
    Am spus-o și o voi mai spune până când se va pricepe: Mangalia și bugetul local nu este feuda nimănui. Mangalia și bugetul local nu este nici a lui Vișa, nici a lui Andrei, nici a lui Ciuraru, nici a lui Radu, nici a lui Iorguș, nici a lui Moldovan, nici a lui Maganu. Mangalia și bugetul local este al comunității și trebui gestionat înțelept de politicieni care vor să se pună în slujba cetății.

    Comentariu by valentin ciuraru — 17 ianuarie 2015 @ 20:15

  20. Dl Ciuraru pare un visator. Nu il cunosc, dar daca mai exista oameni care cred ca se poate fara partiprix-uri in administratia asta…
    Sfatul meu: gasiti un alt primar. Care sa nu accepte intelegerile. Pentru simplul fapt ca el nu e interesat de furtisaguri. Radu vrea si atunci da. E simplu. Poate ca toti oamenii astia, consilierii, chiar si cei de acum nu ar conditiona votul daca lucrurile ar fi corecte. Poate ca ar contribui cu capacitatea lor la bunastarea orasului. Pentru ca unii chiar ar avea cu ce. Eu ma mir ca se pune problema intr-un partid local sa continue a sprijini un om care nu a avut nici macar decenta de a se muta la Mangalia. Cu catel, cu purcel. Sa simta pe propria piele nevoile si lipsurile orasului.Acelasi lucru e valabil si pentru ceilalti din echipa lui. E atat de evident ca au venit aici ca sa se faca oameni, incat sustinerea acestui om pe mine ma lasa fara cuvinte. Daca ar fi dovedit ca a venit sa faca ceva, atunci, da, as fi inteles. Putea fi un om special, care a venit sa lase ceva in urma, care sa fie pomenit in istoria orasului. Un om competitiv care sa vrea intai sa faca ceva si dupa aceea sa ia si el beneficiile. Nu e cazul.

    Comentariu by Anonim — 17 ianuarie 2015 @ 22:12

  21. Anonim,
    Un defect major al societăți noastre post decembriste este lipsa de optimism, categorisirea „toți sunt la fel” şi credința că nu se va schimba nimic !
    Fals şi prăpăstios !
    Haideți să credem că putem mişca lucrurile şi că putem aduce o schimbare în viața cetății şi în metalitatea oamenilor care o compun !

    Comentariu by valentin ciuraru — 18 ianuarie 2015 @ 9:46

  22. „Se numeşte ”limbaj de lemn” o specie a limbajului din care vorbitorul e absent. Întrucât şi mesajul şi formularea lui sunt integral previzibile, „emiţătorul” nu mai e decât un loc de pasaj, un instrument acefal, care nu participă la ceea ce emite. Proliferarea limbajului de lemn semnalează o multiplă şi ireversibilă necroză: cuvintele se usucă, ideile îngheaţă, oamenii împietresc. Faptul de a comunica îşi pierde sensul, exerciţiul gândirii e suspendat. Efectul e, simultan, comic şi înfiorător: viaţa cade în stereotipie, microfonul îl devorează pe orator, scena îşi înghite actorii. Limbajul de lemn e expresia „obiectului” din noi, discursul acelei părţi din alcătuirea noastră în care s-a instalat moartea. Campionii limbajului de lemn nu mai trăiesc în fiinţa limbii, ci în spectrul ei: strecuraţi furtiv în corpul neînsufleţit al cuvintelor, ei adoptă parodic o gesticulaţie pentru care nu au substanţă; cuvântul, această apoteoză a substanţei, devine impersonal.” (Andrei Pleşu, Chipuri şi măşti ale tranziţiei, Humanitas, 1996, p.324-325)

    Comentariu by I.S — 18 ianuarie 2015 @ 10:06

  23. Comentariu by I.S — 18 ianuarie 2015 @ 10:08

  24. Pt. #23
    http://www.replicaonline.ro/basescu-seful-unei-noi-formatiuni-politice-vezi-cand-ar-urma-sa-fie-lansata-205577/

    Comentariu by nabuco — 18 ianuarie 2015 @ 11:23

  25. Pt.20
    Ai dreptate.
    Pt.23
    Cam aşa s-ar vrea la Mangalia.

    Comentariu by lucian visa — 18 ianuarie 2015 @ 12:05

  26. @ 24-Vise taica ! O noua generatie cu „cheie” ! Poate cu cheia legata la gat !http://www.lasubiect.ro/wp-content/uploads/2012/01/f35432.jpg Asa da ! Hai sa le uram succes astora mai tineri-mult mai pragmatici ca noi ! Dvs,mie sau d-lui Visa ne este „pohui” de luminite de la capatul tunelului ! Noroc de optimismul prietenului Vali…ca altfel noi nu am fi stiut ca suferim de „defecte majore”…”defetism” cum ar spune noul si totusi vechiul tovaras de la conducerea psd-ului local ! Dar apropo de pragmatismul astora mai tineri si revenind la oile noastre pnl-iste,va informez ca invatamantul local are o pila noua la ministerul invatamantului : Sorin Mihai (ceva consilier-trepadus pe acolo) Nu-l cunosc pe tanarul acesta si-l rog sa ma ierte,insa am considerat ca e cazul sa reamintesc,cu un exemplu concret…cum liberalii nostri usl-isti amesteca liberalismul cu psd-ismul !

    Comentariu by I.S — 18 ianuarie 2015 @ 12:10

  27. Poate ii decoreaza si pei cei de la „PNTCD + Jack Daniel’s = PNTJD”
    http://www.cotidianul.ro/mai-multe-personalitati-din-tara-si-strainatate-decorate-de-principesa-margareta-255106/

    Comentariu by nabuco — 18 ianuarie 2015 @ 13:39

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress