Mangalia – politica locală

14 martie 2020

Dispozitia 496

Filed under: administraţie publică — lucian visa @ 15:49

mangalia.ro

31 Comments

  1. https://www.antena3.ro/coronavirus/mesajul-viral-al-unei-asistente-pentru-romanii-care-s-au-intors-din-italia-de-teama-coronavirusului-562582.html?utm_source=gsp.ro&utm_medium=referral&utm_campaign=GSP%20TOP

    Comentariu prin nabuco — 14 martie 2020 @ 17:34

  2. Nene nabuco credeti ca sunt multi care dau „accept” pentru a intra acolo la antena 3 ? (sau…or fi după ce primarul da interviu p’acolo !)……Revenind la cel care „dispune” – D-le primar astea sunt lucruri de bun simt pe care noi localnicii încă le mai avem ! D-stra ati face bine Sa luati deja măsuri,împreună cu protejată de la spital,sa asigurați posibilitatea viitoarelor mame sa nască după ora15 in oras,nu sa fie plimbate, mai ales în condițiile de criza de acum ! Asta pentru că vad ca dati prioritate la înregistrarea certificatelor de naștere! Apropo – stiti ca in octombrie-noiembrie vom avea o nouă criză? Vom avea o ” epidemie de copii” ! Asa ca luati masuri ! Ce credeti ca fac mangaliotii…închiși în casă 2-3 săptămâni!!!

    Comentariu prin I.S — 14 martie 2020 @ 19:17

  3. https://www.kmkz.ro/de-ras/peste-9-luni-cele-mai-populare-nume-de-botez-vor-fi-covidiu-si-izoleta

    Comentariu prin I.S — 14 martie 2020 @ 19:22

  4. https://www.facebook.com/106272507667722/posts/106458174315822/?d=n

    Comentariu prin Lala — 14 martie 2020 @ 22:01

  5. https://www.facebook.com/106272507667722/posts/107731667521806/?d=n

    Comentariu prin Lala — 14 martie 2020 @ 22:02

  6. in sfarsit, vedem si noi o dispozitie de primar, pentru ca pe toate celelalte le ascunde de noi, cetatenii.
    Dar cu asta vrea sa ne arate ca ii pasa de noi. Nu ne proateste – daca ii pasa, facea testul, inconstientul botoxat

    Comentariu prin Anonim — 15 martie 2020 @ 0:35

  7. Pt. #2
    De luni mai usor cu criticile la adresa „conducerii” …
    https://m.youtube.com/watch?v=jiRdztoMDBU

    Comentariu prin nabuco — 15 martie 2020 @ 2:36

  8. @7- Din contra- acolo nu este vorba de critică! Cu atat mai mult in starea de necesitate,un conducător de comunitate urbană,trebuie să estimeze toți factorii de risc si sa ia masuri pentru protecția cetățenilor! Daca vreti mai pot da un exemplu acum,la care cel care „dispune” sa caste bine ochii : Există o lege privind asigurarea locuintelor- asa zisa asigurare obligatorie,care este o lege a statului…nu a politicienilor , care au avut grijă s-o modifice si au scos de acolo măsurile de sancționare impotriva celor care nu o fac ! Asta era sarcina primarilor…si bineinteles ca nu „corespundea” electoral ! Deși acea asigurare nu mai poate păstra acest titlu,nemaifiind sancțiuni,nu inseamna ca primarul este exonerat de raspundere…mai ales în stare de necesitate ! Va dati seama ce ar insemna in zilele astea un cutremur !(Doamne fereste!) in urma caruia numeroși inconstienti vor fi pe strada in curul gol ?! D’aia spun ca nu este vorba de critică,ci de faptul că un primar are atributiuni de stat cate au întîietate in fata interesului de partid si cu atat mai mult personal…de parandarat! http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/16739

    Comentariu prin I.S — 15 martie 2020 @ 8:10

  9. @7 Aveti dreptate pentru cei care s-au „înfierbântat politic” p’aci si pentru care ar trebui chemată „izoleta” ! D’aia am postat si ordonanta,unde cei cu mintea pe umeri sa citească cu atentie…Dacă vor să mai avem blog !

    Comentariu prin I.S — 15 martie 2020 @ 8:20

  10. Ce va fi de luni ! (Informație de la sf.Klaus) : Stare de Urgenta

    Ce implică Starea de Urgență:
    1. Ministerele, agențiile statului, companiile cu capital privat, vor introduce de urgență munca la domiciliu acolo unde acest lucru este posibil;
    2. Se suspendă orice creștere de cheltuieli guvernamentale destinate consumului și ajutoarelor sociale;
    3. Se rechiziționează/închiriază suficiente hoteluri care se organizează în centre de carantină în perspectiva afluxului de cetăţeni români care vor reveni în ţară cu ocazia sărbătorilor pascale;
    4. Spitalele vor fi aprovizionate din timp cu materiale pentru a face față vârfului epidemiei;
    5. Și cei care vin din zone roșii, și cei care vin din zone galbene se introduc direct in carantină;
    6. Se oprește funcționarea metroului și mijloacelor de transport în comun, în București și în țară, a trenurilor si curselor de autocar sau transport ocazional ;
    7. Deplasarea la serviciu se face numai cu mijloace individuale (autoturisme, motociclete, biciclete, trotinete electrice);
    8. Se utilizează Jandarmeria și Armata pentru a împiedica nerespectarea regimului de izolare în mediul rural;
    9. Se interzice orice zbor în Europa, în şi dinspre zonele contaminate de virusul Covid 19;
    10. Se închid mall-urile, cluburile de noapte, cazinourile, cinematografele, teatrele;
    11. Se interzice orice adunare publică;
    12. Guvernul va contracta timp de antenă și transmite în fiecare oră instrucțiuni comportamentale în fața riscului de contaminare cu Covid 19.
    13. Cetățenii veniți din statele UE, din zone marcate cu galben vor intra în procedură de carantină și vor fi cazați în hoteluri rechiziționate/contractate de guvern, unde vor rămâne până când testele vor fi negative;
    14. Toți români aflați în străinătate, la muncă sau în concediu, au dreptul să intre pe teritoriul României și să participe la tradiționalele sărbători pascale. Pentru a preveni răspândirea virusului Covid 19, guvernul va face apel la românii din Italia, Spania, Franța, Germania, UK și celălalte state din Uniunea Europeană să revină în țară cu cel puțin 2 săptămâni înainte pentru a putea efectua perioada de carantină, indiferent că vin din zone roșii sau galbene.
    Este esențial ca, prin măsurile luate, să diminuăm numărul celor care au nevoie de asistență medicală în sistem de urgență și reanimare, fără a depăși capacitatea spitalelor care pot asigura terapie intensivă.
    15. Se va opri activitatea in toate instituțiile publice, iar personalul va lucra exclusiv de acasa.

    Se va pregăti un program de guvernare bazat pe priorități și pe sprijin financiar acordat firmelor care au înregistrat pierderi în perioada crizei. din sănătate cu efecte asupra companiilor.
    Vor trebui luate și măsuri economice care să sprijine societățile care au suferit pierderi din cauza virusului Covid 19. Astfel,
    1.Ajutoarele de stat reprezintă o soluție rapidă și eficientă;
    2.Garanțiile de stat pentru împrumuturi sunt o altă soluție de sprijin a companiilor;
    3.Trebuie făcută o solicitare către Comisia Europeană care să permită cheltuieli cu riscul depăşirii pragului de 3% pentru deficitul bugetar;
    4.Banca Națională va menține dobânda la credite la un nivel care să stimuleze companiile să apeleze la credite bancare pentru relansarea producției;
    5.BNR va veghea ca băncile să aibă un nivel suficient de lichiditate pentru a fi apte să acorde credite intreprinderilor, dar și gospodăriilor;
    6.Dacă este nevoie, statul român trebuie să acorde garanții băncilor care au dificultăți în a-şi asigura lichiditățile;
    7.Se vor utiliza bani europeni pentru ajutor imediat acordat IMM-urilor afectate de criză;
    8.Ridicarea popririlor puse de ANAF pe conturile IMM-urilor afectate de criză.

    Comentariu prin I.S — 15 martie 2020 @ 8:28

  11. Ba ej nebun? A suspendat audientele. Asta se pregateste de coronavirus de 7 ani ca de atunci nu mai tine audiente

    Comentariu prin Anonim — 15 martie 2020 @ 10:59

  12. Pt. #9

    https://www.mangalianews.ro/2020/03/strazile-si-trotuarele-mangaliei-se-spala-cu-solutii-dezinfectante-video/
    vs.
    https://youtu.be/gU-jaWB-lV8

    Comentariu prin nabuco — 16 martie 2020 @ 18:15

  13. Gata cu „sens unic” pe Oituz?? Sau e vreun grafic?

    Comentariu prin pop — 16 martie 2020 @ 19:04

  14. @12- Astept ca primarul sa ne bage măști si dezinfectanti in cutiile postale,cum ne baga materiale electorale…sau tot un drac…na ca le-am încurcat!

    Comentariu prin I.S — 16 martie 2020 @ 19:32

  15. https://www.facebook.com/100003511550191/posts/2637855589674800/

    Comentariu prin I.S — 17 martie 2020 @ 10:16

  16. Pentru 12, strazile nu sunt spalate cu jet puternic de dezinfectanti,doar cateva picaturi de apa si gata dezinfectia, iar praful cu tot felul de bacterii este ventilat de masinile in miscare.Cand se face ceva cu responsabilitate, dupa ce cuprinde pandemia tot orasul? Stam in casa si praful ne intra pe geam, nici nu te poti aerisi.Cand vom fi tratati cu responsabilitate de cei ce ne cersesc votul o data la 4 ani? Ce se intampla cu impozitele noastre sunt destinate numai pentru cheltuielile de personal ale administratiei?

    Comentariu prin iulian.2000@yahoo.com — 17 martie 2020 @ 11:49

  17. Pentru 12, strazile nu sunt spalate cu jet puternic de dezinfectanti,doar cateva picaturi de apa si gata dezinfectia, iar praful cu tot felul de bacterii este ventilat de masinile in miscare.Cand se face ceva cu responsabilitate, dupa ce cuprinde pandemia tot orasul? Stam in casa si praful ne intra pe geam, nici nu te poti aerisi.Cand vom fi tratati cu responsabilitate de cei ce ne cersesc votul o data la 4 ani? Ce se intampla cu impozitele noastre sunt destinate numai pentru cheltuielile de personal ale administratiei?

    Comentariu prin un mangaliot — 17 martie 2020 @ 11:51

  18. Primăria a alocat 10 miliarde roni pentru Polaris . Ce vedeți voi că face Polaris noaptea pe străzi costă acești bani . Încă un tun marca RC în cîrdăsie cu Polaris . Domnul Didi a facut deja plata .

    Comentariu prin Anonim — 17 martie 2020 @ 16:45

  19. Nu-i ambitionati ca o pot face…si mai scump- după model turcesc : https://www.facebook.com/200999079956689/posts/2950590328330870/

    Comentariu prin I.S — 17 martie 2020 @ 17:40

  20. Hai băi dacă nici acum nu-i mulțumit pesedeul că bagă bani la Polaris ce dracu băi Leo mai taci și tu că nu e frumos..

    Comentariu prin Fane — 17 martie 2020 @ 22:09

  21. Șeful de la Polaris este PNList …..așa că …)))))

    Comentariu prin Anonim — 18 martie 2020 @ 13:12

  22. Fmm de primar. A distrus tot din 2012. Lui ii arde de operatiu estetice, luati as neamul in….

    Comentariu prin Anonim — 18 martie 2020 @ 17:51

  23. Remulus a revenit la butoane . Ascundeți mâncarea, Închideți puicutele .

    Comentariu prin danion@yahoo.com — 18 martie 2020 @ 23:03

  24. Romulus a fost pus director la SNM ÎN LOCUL LUI Griguță …RC trebuie să sugă și de la șantier niste bani …#PNLIȘTIHOȚI

    Comentariu prin Anonim — 19 martie 2020 @ 8:11

  25. Serviciile, serviciile… le trebuiau un prost in teritoriu. Griguta are gura prea mare, na, ce vrei, atita poate. Da’ stiu ca cu Remulus au atins perfectiunea! Daca „lucrati” cu asemenea specimene , stimabililor , vai de voi . Si de noi! Rusine, ati putea sa aveti oameni spalati , inteligenti. Voi preferati tot jigodiile!

    Comentariu prin Anonim — 19 martie 2020 @ 8:38

  26. Sunt puicuțe noi în primărie, mai bine venea acolo..

    Comentariu prin Adi — 20 martie 2020 @ 0:49

  27. Pe Ciprica l-au dat afara!
    Bine i-au facut.

    Comentariu prin Un om — 20 martie 2020 @ 8:15

  28. Nah, poftim! Iresponsabil! Face precum interlopii care fac plângeri penale ca să scape.

    https://adevarul.ro/locale/constanta/coronavirus-electoral-terminat-plangere-penala-mangalia-politicieni-acuzati-raspandirea-informatii-false-1_5e7308815163ec4271076f80/index.html

    Comentariu prin Mentalistul — 20 martie 2020 @ 11:12

  29. Pai nu se lauda el ca spaguieste procurori si ca ii are la degetul mic? Daca tot ii plateste macar sa se foloseasca de ei

    Comentariu prin Anonim — 20 martie 2020 @ 11:44

  30. Pt 29: Când ești ticălos, ești în ziua de Paști! Și pe timp de pandemie! Radu Cristian din postia lui o să ajungă precum Nicușor Constantinescu. Și toți complici lui, cei ca tine, o să-l urmeze.

    《IREAL DE IRESPONSABIL!!

    Cât de ignorant să fii ca să faci plângeri penale celor care ți-au solicitat să te autoizolezi? Motivul solicitării: ai intrat în contact cu persoane care vin din zone cu focar de pandemie! Să fii în avionul dinspre Italia, împreună cu persoane care vin din zona roșie, înseamnă contact.

    Ieri la ora 13:00 erau 33.709 persoane autoizolate la domiciliu. Ce ar însemna pentru România, pentru măsurile de prevenție, dacă toate persoanele cărora li s-au cerut să se autoizoleze și apoi nu au prezentat simptome de coronavirus se apucă să facă plângeri penale?
    DE CE TE FACI EXEMPLU PENTRU BLOCAREA MĂSURILOR DE PREVENȚIE?

    Ai făcut și nu ți-a fost de ajuns! Imediat ai dat informația presei, interesul a fost să faci public. Apoi ai pus toți inconștienții din subordine să distribuie pe facebook, în mod repetat și peste tot. DE CE? Să vadă toți cei care refuză autoizolarea că pot face plângeri penale?
    E situație de urgență, zevzecule!!

    Ești un iresponsabil! Întâi pentru că ai refuzat să dai exemplu pozitiv refuzând autoizolarea, ai o funcție care influențează prin exemplu. Apoi pentru că ai făcut plângere penală celor care ți-au solicitat, devenind exemplu pentru cei care refuză să respecte măsurile de prevenție. Ba chiar ai depus și efortul să afle cât mai mulți cum pot fenta măsurile instituite.

    Pentru ce o astfel de iresponsabilitate? Este metoda celor vinovați care fac ei primii plângere penală pentru a scăpa de repercusiuni. Dar noi îți vedem caracterul!
    Problema este că ne pui în pericol cu astfel de fapte!》

    Comentariu prin Mentalistul — 20 martie 2020 @ 12:46

  31. Thanks for the auspicious writeup. It actually was once a leisure account
    it. Look advanced to more introduced agreeable from you!
    However, how can we keep in touch? https://parbrize-la-domiciliu.ro/index.php?p=parbrize&m=Land%20Rover&f=landrover.jpg&alt=Parbriz

    Comentariu prin parbriz auto land rover range rover sport — 23 martie 2020 @ 17:01

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress