Mangalia – politica locală

13 septembrie 2019

Parcare nouă în municipiul Mangalia. Cine va executa lucrările

Filed under: administraţie publică — lucian visa @ 18:01

Municipiul Mangalia a atribuit, prin procedură simplificată, contractul „Lucrări de execuţie privind obiectivul de investiţii Sistematizare zona blocuri B1g, C1g, B2g, C2g, B3g, C3g, B4g, zona Casa Tineretului“ societăţii Cucor SRL. Valoarea contractului este de 801.642,68 de lei.

Potrivit contractului, se vor executa 4 parcaje organizate cu o capacitate totală de 94 de locuri. Calea de acces cu lăţimea de 5 m se racordează la intrare şi ieşire din DN 39, şoseaua Constanţei, dar accesul poate fi realizat şi prin aleile carosabile existente în vecinătatea blocurilor. Suprafaţa totală carosabilă este de 2.797 mp, iar suprafaţa trotuarelor şi aleilor pietonale este 408 mp.

continuarea Ziua de Constanța

18 Comments »

  1. Cucoranu nasul Piticului. Ce coincidenta. Wtf

    Comentariu prin Anonim — 13 septembrie 2019 @ 20:39

  2. Corect punctat 1. Fara comentarii.
    A praduit parcarea de la policlinica la msr hotel, dupa ce ia dat si trotuarul ptr parcare ,parcarea din spate cazino catre hotel solimar.
    El are impresia ca toti sint milogii lui…

    Comentariu prin pop — 13 septembrie 2019 @ 21:25

  3. Ce, voiai sa ii dea lui Craciun ?

    Comentariu prin Fane — 13 septembrie 2019 @ 23:48

  4. 25 Sept 2018:
    „Primul proiect, “Modernizare și amenajare acces pietonal, acces rutier și spații de parcaje în zona blocurilor La Baltă în comuna Prundu Bârgăulu”, vizează construirea unui parking auto, valoarea estimată a lucrărilor fiind 885.000 lei. Proiectul prevede construirea unei parcări auto cu 60 de locuri de parcare, dintre care 32 de locuri la parter și 28 la terasă, dar și amenajarea unui număr de 81 de locuri de parcare la nivelul solului, totalizând 141 de locuri de parcare noi.”

    Comparativ: Valoarea totală a lucrării din Mangalia este de 1.145.117 lei (240.000 euro), adică se toarnă beton unde au fost demolate garajele ca să se facă 94 locuri de parcare. Fără scurgeri în caz de ploaie, „apa se va aduna gravitațional pe spațiul verde”, fără iluminat, fără copertine. Cca 2.500 euro per spațiul de parcare, bani împrumutați de primar de la CEC Bank, pentru care vom rambursa 3.800 euro per spațiul de parcare.

    O comună face la jumătate de preț 141 locuri de parcare, supraetajate, iar Radu Cristian cheltuie dublu doar ca să toarne beton pentru 94 locuri de parcare.
    Nu-i pasă că atunci când plouă se face o mare baltă.

    Din banii cheltuiți de Radu Cristian în 8 ani, 175.000.000 euro, s-ar fi putut construi un alt oraș.

    Comentariu prin Mentalistul — 14 septembrie 2019 @ 9:37

  5. Iar te bagi in seama cu minciuni si manipulari de drogat ?

    Comentariu prin Anonim — 14 septembrie 2019 @ 10:42

  6. O gramada de bani ia spaga acest nemernic, prin nasul de botez Cucoranu.

    Comentariu prin Anonim — 14 septembrie 2019 @ 12:57

  7. Pt 5:
    Tu însiști că eu aș spune minciuni și Radu Cristian ar spune adevărul.
    Realizezi cine este considerat nebun dintre noi doi?

    Care este manipularea? Prețul? E din documente.

    Comentariu prin Mentalistul — 14 septembrie 2019 @ 16:02

  8. https://www.google.com/amp/s/adevarul.ro/locale/bistrita/comuna-doua-parcari-supraetajate-statie-incarcare-automobilele-electrice-avem-136-apartamente-familie-doua-masini-1_5b07d546df52022f75645632/index.amphtml

    Comentariu prin Mentalistul — 14 septembrie 2019 @ 16:17

  9. Mentalistule, chiar crezi ca ceea ce este in comuna aia se aplica la ceea ce este la noi ? Asta e manipularea ! Esti rau intentionat desi stii ca nu sunt aceleasi conditii, ca sa faci diferenta de pret. Te bazezi ca lumea e proasta si nu gandeste dar uite ca nu, nu suntem toti politicieni. Rau ca faci, rau ca nu faci ! Mai incearca , poate intr-un final isi da lumea seama ca pramatie esti ! Si dupa premiza ta , Fagadau a cheltuit 500.000.000. €, plus inca alte 200.000.000. € veniti de la guvern . Pai puteam reconstrui statiunile…Vezi, ca lumea nu e proasta asa cum vrei tu sa fie ?!!

    Comentariu prin Anonim — 14 septembrie 2019 @ 19:28

  10. Tătare, cât reprezintă din bugetul local cheltuielile cu personalul, cele de funcționare și subvenția căldurii!? Cât reprezintă cheltuilele sociale, inclusiv bursele elevilor!?
    De ce manipulezi ordinar!?
    Dacă vei rămâne mult in logica unu plus unu fac trei arăți doar că faci bășcălie de membrii comunității!

    Comentariu prin Anonim — 15 septembrie 2019 @ 9:16

  11. ce logica o fi asta.radu de gat cu tatarii la geamie dar isi pune clovnul sa il atace pe ozzy parand ca il jigneste cu numele de tatare.

    Comentariu prin anonimul — 15 septembrie 2019 @ 11:13

  12. Pt. #10

    https://i2.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2016/07/juramant-consilier-valentin-ciuraru.jpg?fit=526%2C394&ssl=1

    Comentariu prin nabuco — 15 septembrie 2019 @ 11:17

  13. Păi Dumnezeul lui e altul și probabil că l-a ajutat.

    Comentariu prin lucian visa — 15 septembrie 2019 @ 12:02

  14. un dialog nu inseamna jigniri.asta doar daca n ai argumente.
    ozzy a adus niste acuzatii bazandu se pe cifre.demontati i le daca aveti cu ce tot cu cifre .reale.
    daca nu..la ce foloseste sa l injurati si sa folositi tehnica acolo e altceva?oare la aia la tara e mai ieftin asfaltul?piatra?mana de lucru?sau poate sunt ei mai gospodari si nu fura?
    cifre domnilor .cifre.

    Comentariu prin wow — 16 septembrie 2019 @ 9:06

  15. Wow, un prost arunca cu o piatra in balta si inteleptii se chinuie s-o scoata ? Nu era mai usor sa demonstreze el ceea ce spune ? Fiecare lucrare are particularitatile ei. E usor sa faci comparatie cu altceva, Eu daca voi gasi alta lucrare de acest gen ( la prima vedere ) mai ieftina, inseamna ca primarul e mai bun ? Ce e balaria asta ?

    Comentariu prin Anonim — 16 septembrie 2019 @ 10:36

  16. Pentru construcția unui bloc cu locuințe sociale, P+2,cu 12 apartamente, Radu Cristian vrea să dea 1.200.000 euro (TVA inclus).
    Suma aici: http://mangalia.ro/wp-content/uploads/2018/01/282.pdf

    Deci 100.000 euro pentru o locuință socială într-un bloc. Terenul este al municipalității.

    Bani de ajuns să construiești 3 blocuri. 2 blocuri se fură.

    Comentariu prin Mentalistul — 16 septembrie 2019 @ 10:48

  17. de ce l consideri din start prost?adu argumente.
    uite drept dovada ti a adus chiar el un exemplu argumentat.
    fa un calcul.
    100.000 de euro pentru un apart cu hai sa zicem cu generozitate 60mp.
    sunt cam 1700 euro pe mp.
    ti se pare un pret corect pentru mangalia??in conditiile in care terenul nu costa nimic.
    daca asta e pretul pe mp construit dau lovitura astia cu imobiliarele.
    astept argumente contra.

    Comentariu prin wow — 16 septembrie 2019 @ 11:33

  18. Prntru a convinge un om nu este necesar sa prezinti adevarul. Tu nu intelegi ca Menabit prezinta doar jumatati de adevar, adica exact ceea ce ii convine ?!!. Pune-l sa prezinte rapoartele de specialitate , cum de s-a ajuns la suma aia si da in balbaiala. Chiar il suspectezi de inteligenta pe Ozzy ? A invatat manipularea in vama , pe tigari si cafele si vine sa-si dea masterul pe noi ? Ce aveti, fratilor ??!! Puneti botul la vrajeli de drogati ?

    Comentariu prin Anonim — 16 septembrie 2019 @ 14:22

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL