Mangalia – politica locală

28 mai 2019

PNL, PE PRIMUL LOC LA MANGALIA, la europarlamentare. Ce transmite primarul alegătorilor

Filed under: PNL — lucian visa @ 18:20

PNL a obţinut cel mai mare scor la alegerile europarlamentare la nivelul municipiului Mangalia, 24,8 de procente, urmat de USR-PLUS cu 22,5%. PSD obţine, conform numărătorilor, 18,4%, PMP ia 10,2%, Pro România – 8,91%, iar ALDE – 4,23%Rezultatul arată că Mangalia este de dreapta, aşa cum a fost încă din 2012.”Le mulţumesc locuitorilor, care au ieşit în număr mare la vot. Mangalia are una dintre cele mai mari prezenţe la vot din judeţ”, a spus Cristian Radu, primarul Mangaliei. Edilul a mai adăugat: „Având în vedere votul copleşitor îndreptat spre partidele de dreapta, consider că de acum înainte este nevoie de o colaborare între cele două partide (PNL şi USR-PLUS – n.r.), în interesul cetățeanului, pentru a nu dezamăgi electoratul și votul exclusiv politic de la aceste alegeri. Partidele de dreapta trebuie să arate maturitate politică pentru a evita scenariile de acum 10-15 ani, când divizarea dreptei a făcut culoar partidelor antieuropene, gen PSD și ALDE”, a spus Radu.

A.C. , Replica 28.05.2019

34 Comments

  1. Radu Criatian, să ai parte de #

    Comentariu prin Părintele Jumi-Juma — 28 mai 2019 @ 18:32

  2. radu cristian, te doare-n c.. de Mangalia si locuitori. A fost doar interesul financiar ptr tine si gasca ta.
    Avind „majoritatea” in consiliu de slugi, cine nu te-a lasat sa intretii si sa infrumusetezi orasul???

    Comentariu prin pop — 28 mai 2019 @ 19:07

  3. Asistam la cea mai mare minciuna si FURT ELECTORAL ! Cel mai mare perdant este USR !! Nu este adevarat ca este surpriza ! A fost estimat exact ce ar fi insemnat votul romanilor din diaspora ! La furt si incalcarea penala a dreptului de vot au „colaborat” toate fortele statului :presedentie,MAE,MAI si prim ministru ! Nu s-a dat posibilitatea de vot nici macar pentru cei 700 000 de la votul anterior ! Si asta a fost „redus” la jumatate ! In DIASPORA sunt 3-4 milioane de votanti ! Melescanu e acarul Paun-si ce daca ?! A mai fost si…il doare in trabuc ! Daca se va da drumul la votul online si prin corespondenta-un lucru absolut normal si necesar-atunci la urmatoarele alegeri vom avea un partid cu o majoritate covarsitoare in parlament,iar pana atunci sar putea sa avem si alt presedinte !!1 Mai uitati-va aici la postarile de mai jos :
    Total voturi diaspora: 375219
    Voturi numarate diaspora: 305813 – 81.50%

    Pozitie Nume Procent Voturi Distanta fata de cel anterior
    1 USR-PLUS 42.89% 131,160.0
    2 PNL 32.01% 97,891.0 33,269.0
    3 PMP 8.46% 25,872.0 72,019.0 ……………………………………Total voturi Romania + diaspora: 9330178
    Voturi numarate Romania + diaspora: 8989925 – 96.35%

    Pozitie Nume Procent Voturi Distanta fata de cel anterior
    1 PNL 26.97% 2,424,150.0
    2 PSD 22.67% 2,037,930.0 386,220.0
    3 USR-PLUS 22.15% 1,991,215.0 46,715.0

    Comentariu prin I.S — 28 mai 2019 @ 19:24

  4. S-a mai intamplat ceva. E prima data cand s-a votat masiv-cca 4 miloane- pe listele suplimentare,in tara,care de data asta nu s-au mai „masluit” ! Care-i rezultatul acolo ? Pai tot asa !

    Comentariu prin I.S — 28 mai 2019 @ 19:38

  5. Bizar este si votul pentru UDMR !

    Comentariu prin I.S — 28 mai 2019 @ 19:39

  6. Estimarea votului s-a facut si la academia romana-stiintific si cu baza de date publicata,nu ca exit pool-urile carora li s=a dat monopol…pentru a pune ceata pe ohi !Barometrul de opinie publică al Academiei Române se realizaza de INSCOP Research, la comanda LARICS – Laboratorul de Analiză a Războiului Informațional și Comunicare Strategică, din cadrul Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale „Ion I. C. Brătianu” al Academiei Române

    Comentariu prin I.S — 28 mai 2019 @ 19:57

  7. Pt. #6
    https://www.cotidianul.ro/adrian-nastase-anunt-surpriza/

    Comentariu prin nabuco — 28 mai 2019 @ 21:58

  8. @7- https://www.facebook.com/photo.php?fbid=305656013719476&set=p.305656013719476&type=3&theater

    Comentariu prin I.S — 28 mai 2019 @ 22:18

  9. @7- Un moment foarte dificil pentru „paraleli” si „perpendiculari” va sa vina odata cu vizita papei ! Iata aici spre informare (unde e bine sa cititi si comentariile ! Vedeti si „trendul” neoficial !) : https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/de-ce-papa-francisc-va-vizita-sumuleu-ciuc-1?fbclid=IwAR0sSeuIVOBHJZaEQHZh6bPkDMLBrBOu2S24jgyGOLkp2uFWc1gosZNB85o

    Comentariu prin I.S — 29 mai 2019 @ 1:01

  10. Scorul mare inregistrat de PNL si USR la Mangalia, nu se datoreaza in niciun caz simpatiei populatiei pentru RADU CRISTIAN sau pentru cine o fi presedinte la USR Mangalia, asa cum nici scorul mic inregistrat de PSD la Mangalia nu se datoreaza in exclusivitate reprezentantilor PSD din Mangalia. Votul dat la nivel local a copiat tendinta de la nivel national …fiind un vot anti Dragnea. Personal, eu si multe cunostiinte am votat USR – PLUS, desi la nivel local nici nu cunoastem cine reprezinta aceasta alianta…asta neinsemnand in niciun caz ca, in situatia unor alegeri locale am vota reprezentantul desemnat de USR – PLUS !!!

    Comentariu prin Anonim — 29 mai 2019 @ 6:34

  11. Iesirea masiva la vot a fost cu siguranta un lucru foarte bun in sustinerea ideii de suveranitate a poporului cat si un excercitiu de democratie demna.
    Asa cum am mai sustinut despre europarlamentare, pentru mine Europa incepe cu Mangalia, unde USR-PLUS a avut un scor foarte bun si i-am felicitat pentru asta.
    M-a ingrijorat insa declaratia primarului privind rezultatele, in care cu multa viclenie incearca sa-si traga pe turta lui rezultatul muncii celor de la USR-PLUS si sper ca acestia nu se vor lasa pacaliti si nu vor aluneca pe panta sustinerii prapadirii bugetului Mangaliei.
    Mai sper ca USR-PLUS, alaturi de PMP si ALDE vor impune in Parlament alegerea primarilor in doua tururi asa cum ar fi corect si democratic, lucru care da fiori celor din administratia Mangaliei.
    La fel de important mi se pare ca justitia sa inceapa cu adevarat sa judece cu o singura masura pe absolut oricine, indiferent de culoare, functie sau grad si sa treaca la scoaterea dosarelor ascunse prin sertare de cativa ani, dosare care pot sa demonstreze marile ilegalitati care s-au comis in administrarea Mangaliei!
    Ma bucur sincer ca unul ca Valcov are sanse sa dispare de la butoane, dar atat timp cat primaria Mangalia isi are Valcovul ei in persoana lui Doru Colgiu, cel care il manevreaza pe primar si decide impartirea bugetului imi este teama ca nu se vor schimba prea multe lucruri in bine la noi…
    Dupa ce nivelul adrenalinei si euforiei va scadea, din pacate vom constata din nou ca nivelul taxelor si impozitelor din Mangalia este cel mai inalt din Romania, ca unele sunt absolut ilegale, ca bugetul a fost facut praf, elevii nu si-au primit bursele iar orasul si statiunile in care de maine incepe sezonul arata cum arata!
    De aceea sper ca voi avea in continuare sustinerea dumneavoastra pentru ca alaturi de colegii mei din Consiliul Local sa fac aceeasi opozitie ferma si corecta in fata ilegalitatilor primarului si a echipei sale de navetisti si sa demasc toate masurile proaste care contravin interesului cetatenilor.

    Comentariu prin Nicu Moroianu — 29 mai 2019 @ 8:49

  12. mor dupa politicienii astia.ce ti e si cu dizidenta.acum putin timp in urma dragnea era ales ca ceausescu cu unanimitate.si nimeni nu contesta.macar un vot asa acolo contra ca nici ceausescu nu avea majoritate absoluta.
    da la psd nu,toti intr un glas..te vrem ca presedinte .
    acum toti se spala pe maini.
    ma intreb ce face psd ul mangalia cu cameleonii lui..ciobanei , magani ..etc.da ce zic eu aici?.la experienta lor politica n are cum sa le mai creasca coloana vertebrala.sunt modelul perfect de politicieni psd

    Comentariu prin wow — 29 mai 2019 @ 10:05

  13. Din rezultatul votului în Mangalia pentru europarlamentare, înțeleg că dacă ar fi fost alegeri pentru primar, Radu nu ar fi luat nici 20%.
    O să vrea alianță cu USR să fie susținut pentru Primărie.

    Votul pe Mangalia pentru USR, care este inexistent la noi, este un vot anti-PNL (deopotrivă și anti-PSD, sunt de acord). Vot anti-PNL a fost și Pro-România 9,32% (votat de pesedistii anti-Dragnea) și votul PMP 10,68%.
    La alegerile locale votanții se vor duce după om, nu după cum vor partidele. Singura cunoscută este resentimentul anti-Radu în Mangalia. Mai mult de 20% nu poate să obțină la vot pe primar.
    Așa, o opinie.

    Comentariu prin Mentalistul — 29 mai 2019 @ 10:15

  14. @13-Corect ! Si mai este ceva important : noua forta politica,va reusi pana la urma sa impuna USL-ului(psd si pnl)-pentru ca si in privinta asta au ramas „uniti” votul la primari in doua tururi ! Atunci vor fi surprize mari…daca nu cumva va veni o alta „sustinere politica” a vreunui „independent” si „o s-o punem iar” ! Dar sa nu uitam ca pana atunci vor fi parlamentarele care vor influenta serios prin rezultat ! Ca sa nu mai vorbim ca pana la astea…s-ar putea sa avem alt presedinte !

    Comentariu prin I.S — 29 mai 2019 @ 11:35

  15. @13-Si pentru ca vad si pe Nicu Moroianu p’aci,ar trebui sa ne reamintim ca si d-ta si d-lui v-ati „impartit” oarece „merite politice” la strangerea semnaturilor pentru referendum…in loc sa va adunati,cu concesii ce tineau de interesul orasului,spre o reusita ! Moment ratat si cred ca nu e cazul sa mai rascolim cine nu a vrut ! Politic se trage turta fiecare p’a lui ! Orasul…canci !

    Comentariu prin I.S — 29 mai 2019 @ 11:45

  16. A doua zi după vot îs mort, Nu mai pot, A fost o nebunie. Astăzi pot să zic că-i înțeleg mai bine pe părinți O viață-ntreagă au stat la cozi pe timpul comunist Pentru un kil de pâine și un litru de lapte La butelii, pe sfoară erau capace zi și noapte. Le-au furat și libertatea, șoapte prin bucătării Ascultau radio exterior cu frica de jandarmerii. Au fost furați și din afară, nu numai din țară Ne-au furat tot timpul, ne-au furat o viață-ntreagă. După atâția ani de criminali și de hoție, De lovit, de gazat, împușcați de jandarmerie, După atâția ani, am putut vota și eu Și-mi pare rău, tati, au furat și votul meu. Nu te-ngrijora, mami, că m-am ars la soare Alții-or leșinat după opt ore în picioare. Dar stăteam și doișpe, speranța nu moare Numai să-i vedem pe toți corupții-n închisoare Milioane de români la secții de votare, Milioane de români plecați peste hotare Milioane n-am putut vota și am o-ntrebare Cât timp o să mai fure Pentru că vrem o schimbare. Cinci milioane de români au plecat de-acasă Și au cinci milioane de copii cărora nu le pasă Când părinții n-au plecat să caute bogății, Au plecat să caute jucării pentru copii. Suntem copiii diasporei și ne-am jucat cu ele, N-am uitat de unde-am plecat și vorbim prost pe românește. Când văd tricolorul se ridică părul pe piele Nu se înțelege ce se are până nu se pierde Am pierdut și sensul la cuvântul ”acasă” Părinții l-au schimbat, ca în schimb să avem o șansă Și ieri am ieșit la vot să se termine farsa Și cum naiba se face că ne-au furat și șansa? Poți să mă scoți afară din România, Dar n-o scoți pe ea afară din inima mea Poți să mă furi, să mă lovești, să mă gazezi zi de zi, Să mă faci mai tare, că orice ar fi, rezist. Orice ar fi, rezist. Asta e a doua zi după vot, Dar ne vedem și mâine, Aici o să fim. Rezist.
    Citeşte întreaga ştire: VIDEO | Melodia rap despre alegeri care a devenit virală pe net. A compus-o un român programator din Spania după ce a stat 9 ore la coadă!

    Comentariu prin I.S — 29 mai 2019 @ 12:09

  17. Întrebare: cine este la USR Mangalia, cine este președintele, cine sunt membrii??? Să înțelegem că sunt „sub acoperire” ?

    Comentariu prin Anonim — 29 mai 2019 @ 13:59

  18. Un cap de oaie so 25 de membrii

    Comentariu prin Ion — 29 mai 2019 @ 17:26

  19. Ozzy t-ai cazat LA Palazu Mare cu psd ul

    Comentariu prin Ion — 29 mai 2019 @ 17:29

  20. Cel de la comentariul 17 întreabă bine cine este USR-ul. E clar că sunt sub acoperire. Iar primarul nu face decât să reia un pic schimbată, o lozică veche a lui Marx. Securiști din PNL și USR, uniți-vă ! Se sub înțelege și ”susțineți-mă !”

    Comentariu prin lucian visa — 29 mai 2019 @ 20:16

  21. @17

    Cand ai intrebari, cauti raspunsuri nu pierzi timpul punand intrebari.

    Intra pe Facebook, da o cautare dupa USR Mangalia si vezi ce rezultate primesti. N-o fi chiar asa de greu. Unde mai pui ca mai au si sediu in Mangalia, ascus la vedere pe Rozelor. E si mare Mangalia asta…

    Comentariu prin IA — 30 mai 2019 @ 0:04

  22. Ptr 17 si 18, mergeti pe str Rozelor si dincolo de biserica , intr-un spatiu ptr care se plateste chirie, veti gasi sediul USR.
    Acolo va veti satisface curiozitatile: presedinte, membri.
    Nu sint milogii lui r c si nici nu-l vor sustine.
    Vor avea candidat ptr primarie, unul nascut, crescut si locuitor al Mangaliei.

    Comentariu prin pop — 30 mai 2019 @ 21:15

  23. Le mai lipseste un cal alb care scoate flăcări pe nări și-l sperie pe rc… Daca nu -i cunoaște nimeni, au o problema, iar daca trebuie să mă duc la „sediu” că să-i cunosc, au o problema și mai mare… Să stea liniștiți in sediu, e cald, au și aer condiționat????

    Comentariu prin Anonim — 30 mai 2019 @ 22:51

  24. Așa, să nu uit, sunt c era crescut și locuitor al Mangaliei, și elev la liceu pina intr-a zecea, că mai mult n-a putut… Și de 8 ani ne umilește zilnic acest analfabet, cu gașca lui de putori analfabete… Așa că, povestea astaccu Harap alb sa o spuneți la alte uși. Nu sunteți cu adevărt din Mangalia dacă v-ați aciuat pe aici acum 20-30 de ani, veniți rupți in cur de prin sate uitate unde n-aveati nici după ce bea apa… E os de ros pe-aici, asa-i? Știți voi ce înseamnă Mangalia?

    Comentariu prin Anonim — 30 mai 2019 @ 22:57

  25. Usr Mangalia este condusă de o tătăroaică care facea trafic de țigări și băutură la Vama Veche …. se blinda cu țigări pînă șii în chiloți …. este f cunoscută de vameși și de pol de frontieră ….

    Comentariu prin Vameș — 31 mai 2019 @ 0:06

  26. ptr 24 -chestia cu „rupti in cur” are o replica pe care nu mi-o permit sa o scriu, chiar daca nu e jignitoare.
    ptr 25 – ai putea da un exemplu de o persoana care nu a facut „trafic” cu ceva sau nu si-a „rotunjit” veniturile cu cite ceva de unde lucreaza???

    Comentariu prin pop — 31 mai 2019 @ 8:59

  27. https://media.dcnews.ro/image/201905/w670/papa-cotroceni-carmen-klaus_13045000.jpg
    vs.
    https://de.wikipedia.org/wiki/Privil%C3%A8ge_du_blanc
    ?!

    Comentariu prin nabuco — 31 mai 2019 @ 15:18

  28. Preț.26. Da, există și asemenea persoane. Dar cu siguranță n-ai cum să le cunoști, nu pot face parte din cercul vostru.
    Și nu-s veniți de nici unde… Nici cu pantaloni, nici fara.
    Oricum, daca vrei sa fii spiritual, nu-ți prea iese…

    Comentariu prin Anonim — 31 mai 2019 @ 15:33

  29. https://www.replicaonline.ro/cristian-tudore-popescu-jurnalist-392773/

    Comentariu prin lucian visa — 31 mai 2019 @ 16:24

  30. @25

    Ce va mai plac laturile in care v-ati nascut! Cum le stiu toti anonimii pe toate despre toti! Unul mai spiritual ca celalalt! Uneori cred ca natia asta isi merita soarta, la cat de mincinoasa si invidioasa este!

    Comentariu prin IA — 31 mai 2019 @ 18:41

  31. @25

    Imi e rusine ca fac parte din aceeasi specie de vietuitoare cu dumneata! Asa gandire si asa exprimare… mi-ar fi rusine!

    Comentariu prin Anonim — 31 mai 2019 @ 18:57

  32. Pt31. Îtți este rușine pt trecutul tău. ? Asumăți ….tu strgi hoții cînd chiar tu ești o hoață dovedită ….. rușine USR Mangalia ….. o gașcă de infractori

    Comentariu prin Anonim — 2 iunie 2019 @ 7:56

  33. @32- ASUMA-TI-L p’asta : https://www.youtube.com/watch?time_continue=159&v=Y1wf9rI18og

    Comentariu prin I.S — 2 iunie 2019 @ 12:08

  34. Eu sunt barbat domnule agitator! Usor cu frustrarile ca nu e sanatos! Saracutul de dumneata, ati primit ordinul si brusc latrati ce vi se spune cu stoicism tovarasesc!

    Comentariu prin Anonim — 3 iunie 2019 @ 19:24

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress