Mangalia – politica locală

27 mai 2019

Rezultate oficiale ALEGERI PARLAMENTARE 2019: PNL câştigă detaşat, PSD-minim istoric, USR-PLUS aproape de locul 2

Filed under: Ştiri naţionale — lucian visa @ 16:51

UPDATE REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2019: 
Total voturi tara: 8954959
Voturi numarate tara: 8684112 – 96.98%


PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1PNL26.79%2,326,259.0
2PSD23.38%2,030,007.0296,252.0
3USR-PLUS21.42%1,860,055.0169,952.0
4PRO Romania6.61%574,150.01,285,905.0
5PMP5.66%491,519.082,631.0
6UDMR5.45%473,023.018,496.0
7ALDE4.24%368,239.0104,784.0
8Peter Costea1.41%122,180.0246,059.0
9George Simion1.21%104,692.017,488.0
10Gregoriana Tudoran1.11%96,660.08,032.0
11UNPR0.61%52,615.044,045.0
12PRO DEMO0.60%51,916.0699.0
13PRU0.56%48,823.03,093.0
14PSR0.44%38,634.010,189.0
15PSDI0.30%25,726.012,908.0
16BUN0.23%19,614.06,112.0

Voturi diaspora

Total voturi diaspora: 375219
Voturi numarate diaspora: 305813 – 81.50%


PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1USR-PLUS42.89%131,160.0
2PNL32.01%97,891.033,269.0
3PMP8.46%25,872.072,019.0
4George Simion3.31%10,122.015,750.0
5PRO Romania2.61%7,995.02,127.0
6PSD2.59%7,923.072.0
7Peter Costea2.29%7,009.0914.0
8ALDE1.18%3,597.03,412.0
9Gregoriana Tudoran1.03%3,142.0455.0
10UDMR1.02%3,112.030.0
11PRU0.77%2,349.0763.0
12UNPR0.58%1,766.0583.0
13PSR0.48%1,476.0290.0
14PRO DEMO0.40%1,221.0255.0
15BUN0.21%628.0593.0
16PSDI0.18%550.078.0

Voturi Romania + diaspora


Total voturi Romania + diaspora: 9330178
Voturi numarate Romania + diaspora: 8989925 – 96.35%

PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1PNL26.97%2,424,150.0
2PSD22.67%2,037,930.0386,220.0
3USR-PLUS22.15%1,991,215.046,715.0
4PRO Romania6.48%582,145.01,409,070.0
5PMP5.76%517,391.064,754.0
6UDMR5.30%476,135.041,256.0
7ALDE4.14%371,836.0104,299.0
8Peter Costea1.44%129,189.0242,647.0
9George Simion1.28%114,814.014,375.0
10Gregoriana Tudoran1.11%99,802.015,012.0
11UNPR0.60%54,381.045,421.0
12PRO DEMO0.59%53,137.01,244.0
13PRU0.57%51,172.01,965.0
14PSR0.45%40,110.011,062.0
15PSDI0.29%26,276.013,834.0
16BUN0.23%20,242.06,034.0

romaniatv.net

11 Comments

  1. ALDE e marele perdant. La fel ca PSD-ul, ALDE a mers total pe mâna liderului. Tăriceanu a făcut toate compromisurile posibile doar ca să fie nominalizat la președinte. Acum poate va fi candidat, dar nu mai are nicio șansă. Iar partidul lui e deja istorie.
    Partidul, tragi apa, UNPR, a obținut jumătate din voturile pentru fiecare candidat independent. Semn că românii nu mai suportă ospătarii din politică.
    Îmi pare rău că nu am fost suficientă prezență la vot ca UDMR să nu mai treacă pragul. N-an nimic cu ungurii, dar UDMR e resposabil de multe ”legături primejdioase” în politica românescă.

    Comentariu prin lucian visa — 27 mai 2019 @ 17:36

  2. Dupa aceste alegeri, am pierdut „mari politicieni” ca renate, ilie, anghel, etc….

    Comentariu prin pop — 27 mai 2019 @ 20:25

  3. La ce primar avem, asta este cea mai proastă veste pe anul ăsta.

    …iar ALDE este doar perdant. Mare nu a fost niciodată.

    Comentariu prin Părintele Jumi-Juma — 28 mai 2019 @ 8:38

  4. Între simpatizanții PSD a fost un puternic resentiment anti-Dragnea. Mulți seniori, mai ales doamnele, au rămas cu „Ponta era mai bun!”.
    Cu ocazia europarlamentarelor, care nu a fost o miză prea mare pentru ei, votul a devenit simbolic anti-Dragnea. Nu doar penelisti, useriști, etc., ci inclusiv pentru simpatizanții pesediști.
    Votul la Mangalia a fost:
    PSD = 18,45%
    Pro România = 9,32%
    Pe Ponta nu l-au votat liberalii, ci simpatizanții PSD care l-au amendat pe Dragnea într-un vot simbolic.
    PSD+Pro România= 28%

    Primarul a făcut concerte, a mutat Ziua Mangaliei, a organizat raliu, a făcut campanie, a dus în excursii la mănăstiri, a dus în excursii în Turcia, în săptămâna dinaintea votului au sunat până și morții să vină la vot să voteze PNL (tata a murit în Noiembrie, telefonul lui e la mine, au datele de la social, au sunat pe toti care au primit diploma și prima de 70 ani), etc., și totuși nu a reușit decât 24%. Dacă era vot pe primar era rezultatul mult mai mic.
    Iar PSD nu a făcut niciun fel de campanie în Mangalia, s-a comportat ca și cum nu au fost alegeri europarlamentare. Dar conform rezultatului, simpatizanții social-democrației sunt din inerție minim 28% (PSD+Pro România), pentru că unii au votat și cu Băsescu.

    USR a fost inexistent în Mangalia, dar a obținut 22%. Asta înseamnă votul celor care nu sunt mulțumiți de partidele tradiționale.

    Dacă PSD pe plan național se reformează și se aliniază modelului european din Suedia, Germania, etc., iar pe plan local îsi schimbă conducerea și modul inert de a face politică, PSD Mangalia porneste de la un procent posibil mai bun decât al PNL-ului lui Radu Cristian. 28% versus 24%.
    Bănuiesc că pe plan național Pro România se va integra în PSD, dacă vor ști să se împace.

    Dacă votul de Duminică ar fi fost pentru a alege Primarul Mangaliei, Radu Cristian ar fi pierdut la distanță.
    Pentru PNL Mangalia mangalioții votează mai puțin decât au votat duminică pentru Rareș Bogdan și PNL Național. La fel cum 30% din simpatizanții PSD din Mangalia au votat anti-Dragnea, mulți simpatizanți liberali (precum și dl. Vișa) vor vota anti-Radu.

    Contează foarte mult contracandidatul va avea Radu Cristian. Chiar dacă vor fi mai mulți, ca conta doar unul. Pentru că voi avea grijă că tot votul anti-Radu să se unească.
    Indiferent cine îi va fi contracandidat, sunt pregătit de o campanie anti-Radu, cu toate resursele mele, cum nu a mai fost în Mangalia.
    Rezultatul votului de duminică mi-a arătat că Radu Cristian va pierde foarte crunt la următoarele alegeri locale.
    Mangalia nu uită și nu iartă anii de batjocură.

    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3211604655532360&id=100000485715789

    Comentariu prin Mentalistul — 28 mai 2019 @ 9:49

  5. Apropos,
    Dacă Dragnea a primit 3 ani și jumătate pentru 2 angajări fictive, cât ar trebui să primească Radu Cristian pentru cca 20 de angajări fictive?

    https://www.facebook.com/ozzy.weekender/videos/3187388901287269/

    Comentariu prin Mentalistul — 28 mai 2019 @ 10:03

  6. TEODOSIE ȘI RADU

    Teodosie poate fi condamnat pe 29 Mai pentru finanțare încasată necuvenit de la fondurile europene. Primarul Radu Cristian a săvârșit aceeași faptă, zice instanță de judecată:
    3329/2/2017
    MINISTERUL DEZVOLTĂRII REGIONALE,ADMINISTRAŢIEI PUBLICE ŞI FONDURILOR EUROPENE…..■Reclamant

    UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALA MANGALIA …….●Pârât

    Complet: S8 Completul 17 fond
    Tip solutie: Admite cererea
    Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pe pârâtă la plata sumei de 1.300.062,01 lei reprezentând finanţare încasată necuvenit şi la plata de majorări de întârziere de 0,1% pe zi de întârziere din suma menţionată anterior, începând cu 1.12.2016 până la data plăţii efective.
    Document: Hotarâre 3112/2018 29.06.2018

    În plus, există și o altă complicitate: bani din bugetul local au ajuns la Nazarcea. S-au dat la 5 biserici din Mangalia, prin HCL, câte 1,5 miliarde lei vechi pentru fiecare, dar banii nu au ajuns niciodată la bisericile Mangaliei, ci la Arhiepiscopia Tomisului, iar de aici la investiția lui Teodosie din Nazarcea. Cu complicitatea primarului.

    Comentariu prin Mentalistul — 28 mai 2019 @ 11:50

  7. https://www.replicaonline.ro/pnl-pe-primul-loc-la-mangalia-la-europarlamentare-ce-transmite-primarul-alegatorilor-392324/
    „3.1415-ul” se pregateste sa plece la USR-PLUS

    Comentariu prin nabuco — 28 mai 2019 @ 15:33

  8. Vreau sa sper ca USR Mangalia nu „va da mina” niciodata cu pnl si radu cristian.
    Mai sper, ca USR sa aiba CANDIDAT propri ptr locale, mangaliot. Sigur .

    Comentariu prin pop — 28 mai 2019 @ 19:15

  9. Vrabia malai viseaza mai Mentalistule! Simpatic ca de fiecare data, dar total plecat la rafting

    Comentariu prin IA — 30 mai 2019 @ 0:08

  10. Ca să nu se mai umfle capetele mentaliştilor…
    http://www.ires.com.ro/uploads/articole/ires_profiling-politic_cine-sunt-votantii-partidelor-la-alegerile-europarlamentare.pdf
    Grăbiţi-vă, pînă nu vi se retrag alegătorii, discret, din lumea asta.

    Comentariu prin Părintele Lustraţie — 30 mai 2019 @ 13:46

  11. https://romania.europalibera.org/a/traian-b%C4%83sescu-trimis-%C3%AEn-judecat%C4%83-de-cnsas-pentru-colaborare-cu-securitatea-s-au-descoperit-note-informative-%C8%99i-un-dosar-de-re%C8%9Bea-/29931587.html

    Comentariu prin nabuco — 30 mai 2019 @ 14:47

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress