Mangalia – politica locală

27 mai 2019

Rezultate oficiale ALEGERI PARLAMENTARE 2019: PNL câştigă detaşat, PSD-minim istoric, USR-PLUS aproape de locul 2

Filed under: Ştiri naţionale — lucian visa @ 16:51

UPDATE REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2019: 
Total voturi tara: 8954959
Voturi numarate tara: 8684112 – 96.98%


PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1PNL26.79%2,326,259.0
2PSD23.38%2,030,007.0296,252.0
3USR-PLUS21.42%1,860,055.0169,952.0
4PRO Romania6.61%574,150.01,285,905.0
5PMP5.66%491,519.082,631.0
6UDMR5.45%473,023.018,496.0
7ALDE4.24%368,239.0104,784.0
8Peter Costea1.41%122,180.0246,059.0
9George Simion1.21%104,692.017,488.0
10Gregoriana Tudoran1.11%96,660.08,032.0
11UNPR0.61%52,615.044,045.0
12PRO DEMO0.60%51,916.0699.0
13PRU0.56%48,823.03,093.0
14PSR0.44%38,634.010,189.0
15PSDI0.30%25,726.012,908.0
16BUN0.23%19,614.06,112.0

Voturi diaspora

Total voturi diaspora: 375219
Voturi numarate diaspora: 305813 – 81.50%


PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1USR-PLUS42.89%131,160.0
2PNL32.01%97,891.033,269.0
3PMP8.46%25,872.072,019.0
4George Simion3.31%10,122.015,750.0
5PRO Romania2.61%7,995.02,127.0
6PSD2.59%7,923.072.0
7Peter Costea2.29%7,009.0914.0
8ALDE1.18%3,597.03,412.0
9Gregoriana Tudoran1.03%3,142.0455.0
10UDMR1.02%3,112.030.0
11PRU0.77%2,349.0763.0
12UNPR0.58%1,766.0583.0
13PSR0.48%1,476.0290.0
14PRO DEMO0.40%1,221.0255.0
15BUN0.21%628.0593.0
16PSDI0.18%550.078.0

Voturi Romania + diaspora


Total voturi Romania + diaspora: 9330178
Voturi numarate Romania + diaspora: 8989925 – 96.35%

PozitieNumeProcentVoturiDistanta fata de cel anterior
1PNL26.97%2,424,150.0
2PSD22.67%2,037,930.0386,220.0
3USR-PLUS22.15%1,991,215.046,715.0
4PRO Romania6.48%582,145.01,409,070.0
5PMP5.76%517,391.064,754.0
6UDMR5.30%476,135.041,256.0
7ALDE4.14%371,836.0104,299.0
8Peter Costea1.44%129,189.0242,647.0
9George Simion1.28%114,814.014,375.0
10Gregoriana Tudoran1.11%99,802.015,012.0
11UNPR0.60%54,381.045,421.0
12PRO DEMO0.59%53,137.01,244.0
13PRU0.57%51,172.01,965.0
14PSR0.45%40,110.011,062.0
15PSDI0.29%26,276.013,834.0
16BUN0.23%20,242.06,034.0

romaniatv.net

Decizie definitivă Liviu Dragnea, CONDAMNAT cu EXECUTARE de Curtea Supremă

Filed under: PSD — lucian visa @ 14:54

Liviu Dragnea, preşedintele PSD şi preşedintele Camerei Deputaţilor, condamnat 3 ani şi 6 luni cu executare. Decizia este definitivă.

Procesul în dosarul angajărilor fictive la Protecția Copilului Teleorman a ajuns la final. Judecătorii Curţii Supreme s-au pronunțat în dosarul în care președintele PSD Liviu Dragnea este acuzat că, în calitate de președinte al Consiliului Județean Teleorman, respectiv președinte al PSD Teleorman, ar fi coordonat şi controlat activitatea DGASPC Teleorman, instituţie în cadrul căreia au fost angajate fictiv Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica. Dragnea a fost condamnat la 3, 6 luni cu executare.

Adriana Botorogeanu a fost condamnată la 2 ani cu suspendare.

Rodica Miloşi, fost şef în cadrul DGASPC Teleorman, a primit 3 ani cu suspendare.

Magistraţii au decis încetarea procesului pentru fosta soţie a lui Dragnea, Bombonica Prodan.

Liviu Dragnea a fost condamnat în primă instanță la 3 ani și 6 luni de închisoare, însă a contestat decizia. Acum decizia este definitivă.

Dragnea ajunge la Rahova

Totul ţine de cât de repede vor ajunge la Tribunal documentele, iar magistraţii de aici vor trimite actele la poliţie. Va intra la Penitenciarul Rahova, acolo unde se află şi Radu Mazăre, va sta şi el într-o perioadă de carantină, după care va fi transferat la un alt penitenciar.

Replica 27.05.2019 (parțial)

Powered by WordPress