Mangalia – politica locală

18 aprilie 2019

A început procedura de selecție a membrilor Consiliului de Administrație al S.C. Goldterm S.A.

Filed under: administraţie publică — lucian visa @ 17:21

mangalia.ro

23 Comments

  1. Dacă pe locul 1 este un UNPR-ist, pe locul 2 este un PSD-ist.

    Serviciile lucrează pentru un al treilea mandat!

    Comentariu prin lucian visa — 18 aprilie 2019 @ 17:23

  2. mda….la vremuri noi tot noi.
    georgescu e omniprezent.

    Comentariu prin wow — 18 aprilie 2019 @ 17:37

  3. Aici nu e cu locul 1 sau locul 2, pentru că nu este o ierarhie. Este pe majoritatea votului, la fel ca în CL.

    Dar te prefaci dta că nu știi, care este mai rău decât a nu ști dar afirmi.

    Comentariu prin Mentalistul — 19 aprilie 2019 @ 7:49

  4. Recompensa pentru ….studii!

    Comentariu prin ipsi — 19 aprilie 2019 @ 8:17

  5. https://www.replicaonline.ro/zeci-de-angajati-ai-primariei-constanta-au-donat-sange-388725/

    Comentariu prin nabuco — 19 aprilie 2019 @ 16:02

  6. Aseara a avut loc o întâlnire foarte interesanta.Primarul impreuna cu preotii orasului,supravegheati direct de protopop si episcop.Motivul?Seful lor le-a impus sa propovaduiasca pentru primar!!!Se pare ca au primit ordin direct de la seful lor,care il considera pe Radu ca fiind cel mai bun primar!

    Comentariu prin Anonim — 20 aprilie 2019 @ 6:35

  7. Ca sa fiu direct : ma doare-n cur de primar si de haita lui.

    Comentariu prin Anonim — 20 aprilie 2019 @ 9:52

  8. https://www.replicaonline.ro/video-carambol-cu-cinci-masini-in-mangalia-una-s-a-rasturnat-388836/
    cu asa votanti …

    Comentariu prin nabuco — 20 aprilie 2019 @ 21:32

  9. https://www.google.com/amp/s/adevarul.ro/amp/1_5cb875dc445219c57eafb299

    Comentariu prin Anonim — 20 aprilie 2019 @ 22:04

  10. Necazul cu incompetenții este că atunci când îi apucă disperarea te bagă în probleme și mai mari.
    Nu poți avea așteptarea ca un primar care 7 ani a fost un nepricepit să devină deodată priceput.

    Din disperare, a făcut împrumut la CEC Bank. În cel mai prost moment. O să explic altădată de ce își va frânge gâtul cu acest împrumut. A avut puterea în pixul său și a făcut numai tâmpenii. Raționând pragmatic, pot sa spun ca acum am puterea în pixul meu să plece toate firmele de construcții din Mangalia și nimeni să nu mai vrea să lucreze cu primarul Radu Cristian. Sunt

    Proiectele pe fonduri europene sunt sortite eșecului dinainte de a se accesa fondurile. A mai avut Mangalia proiecte europene cu finanțare aprobată, în valoare de 24 milioane euro. Le-a pierdut Radu Cristian pe toate, de nepriceput. Acum situația este mult mai rea.
    Ce ati alege? Să își frângă Radu gâtul, dar totodată intră Mangalia într-o situație dezastruoasă? Sau ati scoate Mangalia din situația creată de Radu, dar totodată îi este salvat și gâtul lui Radu? Pentru că nu este acelasi lucru să povestești lumii în ce nenorocire ne-a băgat, în comparație cu a simți locuitorii nenorocirea pe pielea lor.
    Nu este în stare să se scoată singur din situația în care s-a băgat. Cred că a realizat situația, a intrat în panică. Nu dezvălui, pentru că situația este atât de gravă încât ar fi imposibil de aplicat o soluție dacă se află. Am trecut de politică, îngrijorarea este mai mare pentru Mangalia. Nici dacă voia să facă intenționat prostiile pe care le-a făcut, nu cred că le reușea așa cum le-a făcut.
    Mangalia este într-o situație foarte gravă! O să se debaraseze și PNL de Radu, ca de un măr stricat. Mai ales dacă se află ce a făcut și devine subiect național. Dar, din păcate, ar avea Mangalia de suferit, mai mult decât a suferit în cei 7 ani de când e Radu primar.
    Cum îi știu inconștienți pe cei care conduc primăria, vor merge mai departe cu prostiile, până se sparge buba peste 1-2 luni. Cu toate declarațiile de presă plătite de Colgiu, în care primaria se laudă ce lucruri minunate face, prăbușirea va fi mai drastică.
    Mangalia arde, iar Radu își vopsește părul în oglindă!

    Oricum, Radu e terminat ca primar. Este în agonie, o știe și el. Nu îl mai ajută nici scremerea din presă, nici biserica, nici partidul, nu o să mai vrea nimeni să țină un măr stricat.
    Buba va exploda peste 1-2 luni.

    Comentariu prin Mentalistul — 21 aprilie 2019 @ 8:54

  11. Iar ca să revenim la lucruri mai pământești:

    BANI DE LA CONSILIUL JUDEȚEAN: 7.000.000 LEI
    – nu am fi construit și noi o școală din ei? Dar nuuu! Pune primaria gazon de 7.281.312 lei.

    În data de 03.04.2019 a fost dezbaterea publică pentru Bugetul Local pe anul 2019.
    Unde am aflat că primarul nu a alocat bani pentru bursele elevilor, iar serviciul de ecarisaj are peste 1.300.000 lei alocați în buget, din care 1.120.000 servicii medicale veterinare. Sumă mai mare decât cea alocată la Căminul de Bătrâni.
    În data de 06.04.2019 am primit pe e-mail documentația pentru propunerea de Buget. Nu se modificase nimic.

    În data de 08.04.2019, Consiliul Județean, prin președintele Horia Țuțuianu, notifică Primăria Mangalia că a alocat buget de 2.500.000 lei, cu DESTINAȚIE SPECIALĂ pentru: Căminul de Bătrâni, instituțiile de învățământ și bursele elevilor. Deoarece primarul nu alocase nimic la bursele elevilor, nu a alocat de ajuns pentru școli și grădinițe.
    Astfel, în ședința din 11.04.2019, am reușit să avem în ședința CL bani să alocăm pe buget pentru bursele elevilor.

    Consiliul Județean a mai alocat 4.564.000 lei, din cotele defalcate de TVA.

    Comentariu prin Mentalistul — 21 aprilie 2019 @ 9:03

  12. Unde este pixul meu-Caianemus
    Unde este pixul?
    Unde oare l-am lăsat?
    Ca să scriu cuvântul meu
    Și să mă revărs din nou.

    Sunt izvorul nesecat
    De cuvinte-nconjurat
    Ce se zburdă ne-ncetat
    Dorind pixul fermecat.

    Aseară după o rimă
    Foarte repede-am plecat,
    Nimeni nu a fost acolo
    Când pixul s-a disipat.

    C-o hârtie-mpins de mină,
    Transparent cu albastru dop,
    Ce frumos știa să scrie
    Fermecată fiind pe loc.

    Unde este pixul meu?
    Oare de ce a plecat?
    De pierdut sau de furat
    Asta nu s-a întâmplat!

    O fi oare un spirițel
    În grădină mititel,
    Ștrengărel, inocențel,
    Iubitor de pixul meu?

    Comentariu prin Anonim — 21 aprilie 2019 @ 10:39

  13. Tatare, nu sunt banii CJ, ci sume care se cuvin Mangaliei. Nu iti mai ridica in slavi partidul si idiotii utili din ierarhia politica. Ati distrus România. Ati condamnat-o la saracie in ultimii 7 ani de guvernare. Ia aminte la cuvantul rostit de acel moldovean pe nume Stefan, pesedist carat la miting, care a precizat clar – NIMIC. L-ati si batut pentru ca a avut curaj ca sa il infrunte pe intai statatorul partidului, care a furat banii copiilor din Teleorman.

    Comentariu prin Anonim — 22 aprilie 2019 @ 7:53

  14. Când am chef să discut politică de partide am să te anunț.
    Momentan eu discut doar despre Mangalia, chestiunile administrative.

    Comentariu prin Mentalistul — 22 aprilie 2019 @ 9:36

  15. PENSIONARII DIN „CĂMINUL DE BĂTRÂNI” PLĂTESC CĂLDURA LA PREȚUL PENTRU SOCIETĂȚI COMERCIALE

    Locuitorii Mangaliei racordați la sistemul centralizat de termoficare al municipalității plătesc un preț pe gigacalorie subvenționat de către Consiliul Local. Diferența dintre prețul de producție a gigacaloriei al Goldterm, 460 lei/gcal, până la 208 lei/gcal (prețul de facturare), este suportată din bugetul local.
    (Nu mai știu exact prețurile actuale ale Goldterm, posibil să fi greșit cu 1-2 lei.)

    Pensionarii din Căminul de Bătrâni sunt taxați cu prețul fără subvenție, astfel că au un cost ridicat pe lună – prețul căldurii este inclus ca medie în costul lunar – costă 2.500 lei/lună pe un pensionar să fie primit în Căminul de Bătrâni al municipalității.
    Dacă pensionarii din Căminul de Bătrâni ar beneficia precum toți locuitorii Mangaliei de subvenție, costul ar scade cu 600 lei pe lună.

    Dacă un pensionar nu are pensie să acopere costul lunar, diferența este plătită de membrii familiei. Dacă aceștia nu vor să plătească, legea prevede că să fie dați în judecată să fie obligați de instanță.

    Comentariu prin Mentalistul — 22 aprilie 2019 @ 9:39

  16. Bine ca firmele de la parterele blocurilor platesc ca un apartament normal, subventionat! Cand se va termina odata cu acesti hoti pe fata, care fac „legea” mana in mana cu presedintii de asociatii??? Chiar nu vede nimeni? Galagie, usi deschise in permanenta, fel de fel de indivizi clienti pe care trebuie sa ii suporte locatarii de drept, iar ei -zero la persoane, caldura ca un apartament normal, zero apa, zero gunoi, etc.
    Un oras de hoti pe fata si curve.
    Condus de hoti pe fata si curve.

    Comentariu prin Anonim — 22 aprilie 2019 @ 18:48

  17. Pt. #15
    https://www.replicaonline.ro/a-implinit-100-de-ani-o-femeie-din-mangalia-sarbatorita-de-primar-388773/

    Comentariu prin nabuco — 22 aprilie 2019 @ 21:02

  18. Deja Pitigoi,noul sãf al popilor,il pupa in cur pe raducu?

    Comentariu prin Anonim — 23 aprilie 2019 @ 20:12

  19. Bai 16 , tot comunist ai ramas ? de ce sa plateasca firmele mai mult , se mareste gigacaloria cand trece prin caloriferul firmelor? Nu tot la cetatean ajunge diferenta prin adaos la servicii sau produse ? Prost mai esti speram sa muriti cat mai curand sa putem trai noi. Subventionatule ce esti.

    Comentariu prin Firma — 24 aprilie 2019 @ 0:53

  20. ce treaba mai are colgiu doru cu comunicatele de presa ? nu mai este director la goldterm ? sau face 2 in 1

    Comentariu prin Anonim — 24 aprilie 2019 @ 10:01

  21. Cum ce treaba are Colgiu ? Pai el si soții Calin duc greul orașului, fac si desfac, angajează si dezangajeaza, pupa pantoful, poala popii si strâng mălaiul … Duamna Calin e miezul din dodoasca, deocamdată . Pana după Paste când se pupa alte moaște ca Răducu e pe cosor

    Comentariu prin Dan — 24 aprilie 2019 @ 12:09

  22. https://www.replicaonline.ro/pachete-de-paste-pentru-sarmanii-din-mangalia-389545/
    Mi se pare mie sau a mai crescut „piticul”?

    Comentariu prin nabuco — 28 aprilie 2019 @ 13:17

  23. https://www.replicaonline.ro/andrei-caramitru-o-noua-explozie-pe-facebook-un-fost-securist-roman-are-pensie-mai-mare-ca-un-fost-sef-de-stat-sua-389719/

    Comentariu prin nabuco — 30 aprilie 2019 @ 21:06

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress