Mangalia – politica locală

3 ianuarie 2019

Și-uite așa se scumpește TOATĂ viața! 2019, pe scurt

Filed under: Ştiri naţionale — lucian visa @ 13:59

Accizele la carburanți, țigări, alcool și electricitate cresc, din acest an, prin actualizarea lor cu inflația, generând scumpiri în lanț, că deh, electricitatea, benzina și motorina „face“ legea în economie. Și asta nu e tot – să nu uităm de taxa pe activele bancare, denumită inițial taxa pe lăcomie, de taxarea companiilor din telecom și de plafonarea prețului la gaze. Multe schimbări, multe; și venite brusc, înainte de Crăciun, prin ordonanță de urgență, în dulcele stil românesc. Dar ce-i important e să vă hidratați și să faceți mișcare cel puțin 30 de minute în fiecare zi, nu-i așa?

Accizele pentru 2019 cresc peste nivelul prevăzut în actualul Cod Fiscal, prin actualizare cu inflaţia, noile niveluri fiind agreate anul trecut la nivel guvernamental. Asta va genera, evident, scumpiri la benzină, ţigări, alcool şi electricitate. Astfel, de la 1 ianuarie, acciza la benzină este majorată de la 1.976 la 2.038 lei/1.000 litri, cu 3,15% peste nivelul din prezent. Similar, acciza la motorină este majorată de la 1.838 la 1.896 lei/1.000 litri. Impactul asupra preţului carburanților va fi de aproximativ șapte bani pe litru, potrivit profit.ro. Totodată, acciza aplicată la mia de ţigarete a crescut, începând cu 1 ianuarie, de la 448,74 la 483,74 lei. Și accizele la bere au crescut, de la 3,3 la 3,4 lei pe hectolitru, la fel ca cele pentru vinurile spumoase (de la 47,35 la 48,89 lei/hectolitru) de produs; acciza aplicată alcoolului etilic a urcat de la 3.300 la 3.411 lei/hectolitru. Nu în ultimul rând, 2019 aduce și o majorare a accizelor la produsele energetice. Acciza la electricitatea utilizată în scop comercial urcă de la 2,37 la 2,44 lei/MWh, iar la cea utilizată în scop necomercial – de la 4,74 la 4,89 lei/MWh. Şi gazul petrol lichefiat utilizat pentru încălzire este accizat suplimentar, cu 555 lei/tonă, față de 537 lei anul trecut. Și de-ar fi astea singurele modificări fiscale… Tot din acest an, ONG-urile trebuie să se înscrie într-un registru la ANAF, dacă mai vor să primescă bani din donațiile reprezentând impozitul pe profit sau pe venit. Statul introduce și impozitarea criptomonedelor, dar la valoarea tranzacției, nu la câștig; astfel, pentru a nu ieși în pierdere, cei care fac astfel de deal-uri trebuie să vâneze un randament de peste 10%. Dacă vând în pierdere, impozitul este tot de 10%. ANAF vine și cu un nou rating fiscal, împărțit în trei clase (risc mic, mediu și ridicat), în funcție de înregistrarea fiscală, depunerea declarațiilor, nivelul de declarare și, bineînțeles, realizarea obligațiilor de plată către bugetul general. Și să reamintim, pe scurt, și de taxa pe activele bancare, denumită inițial taxa pe lăcomie – instituțiile bancare vor fi obligate la plata unei taxe pe active, în situația în care media trimestrială a ROBOR depășește pragul de 2%. Bonus – în perioada 1 aprilie 2019 – 28 februarie 2022, cei care desfășoară atât activități de extracție, cât și de vânzare a gazelor naturale extrase de pe teritoriul României au obligația să vândă cu un preț fix de 68 lei/MWh. În acest interval, producătorii trebuie să vândă cu prioritate către furnizori, în condiții reglementate de arbitrul pieței, ANRE, pentru asigurarea întregului necesar de consum al clienților casnici. Apar schimbări și la Pilonul II de pensii – acționarii sunt obligați de Guvern să aducă majorări de capital de circa 3,7 miliarde lei, de zece ori mai mult decât capitalul social existent în industrie. De asemenea, firmele din telecom care vor să-și prelungească perioada de valabilitate a licențelor vor achita o taxă de 4% din cifra de afaceri pe anul precedent.

Paul Năsăudeanu, Telegraf 02.01.2019

39 Comments

  1. wow ..a crescut salariul…frumoss..
    da ce i cu puterea de cumparare ca acum cumpar mai putin decat inainte de cresterea salariului?hmmm cum s o numi raportul asta cand creste salariul dar scade puterea de cumparare?ia zi ne tu ozzy .]ca noi nu intelegem bine.zi ne asa pe limba noastra.
    poate ne lamuresti tu si partidul tau.
    ca de dus o ducem mai bine nu?parca asta o spuneti voi.

    Comentariu prin baubau — 3 ianuarie 2019 @ 15:55

  2. Ati votat PSD, luati PSD…

    Comentariu prin Lucian — 3 ianuarie 2019 @ 16:38

  3. Poate să-mi spună cineva cât costă benzina la bemzinărie, în 03.01.2019?

    „Anul 2017 a început cu benzina la 5,185 lei pe litru și cu motorina la 5,167 lei pe litru, potrivit raportării din data de 2 ianuarie, disponibilă pe site-ul Comisiei Europene.”

    „Potrivit Profit, în prima parte a anului 2019 prețul benzinei ar putea ajunge la 5,06 lei/litru și 5,42 lei pentru litrul de motorină.”

    Încă o dată, nu vreau să iau apărarea niciunei guvernări. Eu cred cifrele, nu articolele de presă.
    Știu că înainte se Revelion benzina era 4,83 lei/litru la Petrom. La sfârșitul lui 2016 benzina era peste 5 lei/litru.
    Practic, nu va crește prețul în 2019 peste prețul din 2016. Si acum fă dta un calcul: câtă benzina cumpărai cu un salariu minim net în 2016, compară cu câți litri de benzină cumperi în 2019 cu un salariu minim net.

    Cand duci o discuție cu mine, să te referi la ce am afirmat eu. Când te te adresezi mie cu „voi”, e doar o asociere fără logică. Cât de mare este prostia să îmi reproșezi mie despre ceva, doar prin asociere irațională cu „voi”, dacă ceea ce reprosezi nu este treaba mea și nu este in puterea mea. Dacă vrei să te adresezi unui partid, oricât de măgulitor ar fi că mă vezi pe mine vreunul care decide politicile guvernului, realitatea pe care o cunoști și dta este că nu decid eu ce face guvernul. Eu sunt un consilier local la Mangalia, din partea PSD. Atât. Faptul că povestesc ceva mă definește ca fiind povestitorul, nicidecum personajul acțiunii. Cât să cred din mentalitatea dtale, dacă faci astfel de confuzii? Sau reproșul doar pe criteriu de apartenență politică se face cu intenție? Ce calitate au oamenii care vor prin minciună să fie credibili?

    Dacă greșesc cifrele mele, anume că preturile carburanților din ianuarie 2019 sunt mai mici sau la fel cu prețurile din Decembrie 2016, te rog să argumentezi. Dacă nu greșesc și practic astăzi avem preturi mai mici sau la fel cu cele din 2016, chiar dacă s-au mărit accizele, tot bocetul ăla din articol nu e decât o auto-deceptie, folositoare celor care vor să se mintă pe sine.

    Socrate: Ce este mai important? Binele sau Adevărul?

    Comentariu prin Mentalistul — 3 ianuarie 2019 @ 20:20

  4. Prostie sau in incercare penibila de manipulare? Cred ca onor consilierul pe care btw l am si laudat ne jigneste inteligenta.sau cu alte cuvinte ne face prosti pe fata.bun exemplul cu benzina in tara care accizeaza si taxeaza acest produs cel mai mult fata de ceilalti europeni.cu alte cuvinte 60%din pret il ia statul.in conditiile in care pretul benzinei depinde de pietele internationale. Ca tot vrei zi mi te rog cat castiga un angajat la pompa in austria si care e puterea lui de cumparare in comparatie cu acelasi angajat aici.la omv ma refer o firma care n avea nimic dar partidul rosu i a facut cadou petrolul romanesc.
    Inca o data penibil argumentul tau cu benzina.dar asa i ordinu de partid si unde i ordin nu discutam

    Comentariu prin Wow — 3 ianuarie 2019 @ 21:04

  5. https://www.cotidianul.ro/klaus-iohannis-a-dat-dezlegare-la-revocarea-ministrilor/
    „Das gesetz von Ohm” …

    Comentariu prin nabuco — 3 ianuarie 2019 @ 22:39

  6. Pt 4:
    Am gresit în cifre? Nu este adevărat că benzina în ianuarie 2019 are același preț ca în ianuarie 2017 (sau mai mic)?
    Dacă am greșit, corectați-mă cu cifre. Nu cu povești.

    Eu am răspuns cuiva care s-a referit la articolul postat, în care subiectul este: „Vai de noi, vine apocalipsa! Se scumpeste benzina și falimentează românul!”. Iar răspunsul meu este că să nu se dea cu capul de pereți încă, deoarece prețul la benzina este mai mic decat în anul 2016. Când era Cioloș la guvernare nu s-a dat nimeni de ceasul morții pentru prețul la benzina, care urcase aproape de 6 lei.

    Apoi, nu inteleg logica să aduci în discuție Austria, dacă noi comparăm România lui 2019 cu România lui 2016.

    Dar pentru că înțeleg unde bati, am explicat in comentarii precedente, de ce angajatul de la pompa din Austria câștigă mai bine decât în România: românii au fost si sunt subplătiți, comparativ cu productivitatea muncii.

    Dacă la benzinăria din Austria, tovarășul austriac produce prin adaosul la vanzare cca 200 euro pe zi, angajatorul ia 100 euro și angajatul 100 euro. Prin urmare, la 24 zile lucrătoare, salariul mediu net în Austria este 2.400 euro.

    În Romănia cică productivitatea muncii este la jumatate față de Austria. Nu ca ar fi romanul mai leneș, ci pentru că atatia bani produce. Astfel că tovarășul român produce doar 100 euro pe zi. Din care angajatorul lua 75 euro și angajatul 25 euro. Petrom/OMV face si nazuri, vrea facilitati de la statul român, pentru că în România câștigă doar 75 euro pe angajat, pe când în Austria produce 100 euro pe angajat.
    Nu-l intereseaza că subplătește pe românul de la pompă, că în loc să plătească cu 50 euro, îi dă doar 25 euro. Adică la 24 zile un salariu mediu de 600 euro brut pe lună.
    În realitate, trebuia să fie 1.200 euro.

    Cand a venit statul și i-a zis multinationalei: ia urcă OMV-ule plata cum trebuie si mai plătește și tu CASS și CAS, pentru că nu ai mai plătit de 7 ani. Ce a răspuns OMV? „Suge-o, pt că nu e lege să ne pedepsească dacă nu le plătim!”. Ce să vezi, că așa era. ICCJ i-a scos nevinovate pe companiile care nu plătesc contribuțiile. Nu-i nicio infracțiune să rămâi dator la stat. Si atunci au mutat băieții pesediști (penali?!) contribuțiile pe angajat. Acum tot compania îi opreste angajatului contribuțiile din salariu, dar nemaifiind banii angajatorului, trebuie să-i transfere la stat, altfel este deturnare de fonduri. Statul își primește partea.
    Iar acum, că a mărit și salariul minim, nu mai primește 400 lei, ci 850 lei pe fiecare angajat cu salariu minim.
    Rezultatul este: Dacă înainte OMV avea de plata pe fiecare angajat cu salariul minim cca 400 lei/lună și nici nu plătea, astăzi are de plata 850 lei/lună și chiar îi plătește. De-asta nu cred în bocetul cu apocalipsa falimentarii statului pentru că au crescut salariile și pensiile. Cresterea salariului la 1 milion de angajați a acoperit prin dublarea contribuțiilor creșterea a 4 milioane de pensii. Și contribuțiile se încasează.
    Bocetul este de fapt al lui OMV, care nu mai câștigă ca inainte și gaina cu ouăle de aur a început să-l taxeze. Pe vremuri OMV amenința că pleacă din România cu investitiile, și țugulanul s-a prefăcut că îi crede, să-și ia șpaga. România a pierdut.
    Din lupta asta politică a lui Dragnea cu multinationalele (care are altă motivație, nicidecum vreo reparație pentru România) măcar se câștigă ceva: mai sunt aduse către realitate și se câștigă această reparație. Inginerul de la Petrom/OMV, care avea 5.000 lei până acum și se credea buricul angajaților cu salarii bune din Ro, privește la șoferul de pe ambulanță, care are 5.500 lei salariul și se simte frustrat: „Ce pana mea! Eu forez țiței și câștig mai puțin decât un șofer!”. În loc să facă gât la OMV să-i crească salariul ca în Austria, el înjură guvernul că a mărit salariile și că a dat „pomeni”. Din cauza măririi salariilor altora vede că e o inflație de 8% in 2 ani, după ce că lui nu i-a crescut salariul, pierde din puterea de cumpărare. Lui OMV nu cere mărire de salariu, să nu îl dea afară. Mai bine o dă cu „M___e PSD!” pe facebook.
    Dar il intreb pe acest inginer: Ce crede că se va întâmpla dacă vor veni ceilalți la putere? Vor scade salariile, le vor tăia ca Basescu? De-asta să-i voteze românii? Că să fie scăzute salariile la toți ceilalți, să-i scadă la loc șoferului de pe ambulanță,pentru că inginerul, cu cei 5.000 lei salariu, să fie în continuare buricul celor mai bine plătiți? Frustrarea nu este corect direcționată spre guvern. Nu-i place inginerului schimbarea, dar cei plătiți cu salariul minim abia dacă mai supravietuiau. Mai rentabile erau ajutoarele sociale. Plătite tot de stat, nu de companii.
    Apropos, din peste 1 milion de angajați cu salariul minim, doar 30.000 erau bugetari. Acest milion de angajați nu mai iau 776 lei în mână, ci 1.250 lei. Iar benzina este tot 5 lei. Inflația a crescut cu 8% in 2 ani, dar salariul minim in mână cu 60%. Avantaj salariat.
    Cu siguranță va crește și OMV salariul inginerului. Altfel se lasă de inginerit pentru OMV și se angajează șofer, pentru un câștig mai bun.

    Referitor la productivitatea muncii: Dacă faci 10 șuruburi în Austria și vinzi cu 1€/buc, ai produs 10€. Dacă faci 15 șuruburi în România și ai vandut cu 0,40€ buc., ai produs 6€. Romanul a muncit cu 50% mai mult decât austriacul, dar a câștigat pe jumatate. Asta inseamna ca a câștigat 25% din cât câștigă austriacul pentru aceeași muncă.

    Cine mai sare la gâtul meu să argumenteze cu cifre, cum că greșesc în calcul. Să înjure de-a proasta poate oricine.

    Comentariu prin Mentalistul — 4 ianuarie 2019 @ 9:29

  7. Mai oameni buni, acum ceva timp, în perioada campaniei din 2016 am avut câteva comentarii pe acest blog referitoare la acest „Mentalist”. Cine a avut ocazia sa il cunoască pe Ozghiun Menabit, stie ca nu este el cel care comentează pe blog. În 2016, „Mentalistul” declara ca nu va mai scrie niciodata pe acest blog motiv pentru care si a facut atunci un cont pe facebook, altul decat cel personal. De ce a revenit sa scrie aici? Pentru ca prietenul lui, Cautis, care scrie de fapt aceste comentarii utilizând si alte nickname cunoaste puterea polemicii. Dacă s-ar multumii doar cu contul de facebook in 3 luni nu ar mai stii nimeni de Menabit. Faceti un mic efort si vizionati pe youtube o sedinta de consiliu de la Mangalia. Urmăriți alocutiunile domnului consilier Ozghiun Menabit si veti intelege ca cine nu poate sa lege 2 cuvinte nu poate va putea sa insire atâtea minciuni (sau adevăruri, după părerea lui) in scris. Dorința lui Cautis si a altora de al transforma pe acest „Mentalist” in formator de opinie este de ras daca nu ar fi de plâns. Ma opresc deocamdata aici, nu de altceva dar poate se supără pe mine si cine stie, imi administrează vreo corecție cu centura aia cu care îl lauda altii (tot el dar cu alt nickname).

    Comentariu prin Haegemon — 4 ianuarie 2019 @ 9:39

  8. Pt 7:
    Lăsând aberațiile dtale deoparte (cum că ce scriu e prost, de-asta nu sunt eu cel care scriu), ai adus vreun argument să contrazici ce am scris mai sus? O cifra, ceva? Oricine știe să înjure fără noimă. Adu o noimă la ce ai scris.

    Btw, „Mentalistul” este nickname, pentru acest blog, să permit altora să înjure liniștiți și liber, pentru că nu obișnuiesc să acuz de calomnie.
    Dacă mă limitez la contul de facebook, zici dta… Păi eu scriu pe un grup al meu, al cărui admin sunt. La ora aceasta are 6.137 de membri, din care cca 6.050 sunt din Mangalia. Postez zilnic, de mai multe ori. Când postez, celui care este membru îi țiuie telefonul. Deci, un deranj care te determină să ieși din grup, dacă interesul nu este mai mare decât deranjul. Din 6.137 membri, în ultimele 28 zile au fost 5.260 membri activi, 1173 comentarii și 5.019 reacții. Majoritatea postărilor sunt ale mele, un singur nume. Nu se pupă cu ce aberezi dta, din logică.
    Acești peste 5.000 de cetățeni ai Mangaliei sunt ambasadorii mei. Ceea ce informez este transmis mai departe, la familie, la prieteni, la cunoscuți. Pot mări numărul, dar nu am acest interes. Mai am cca 1.000 de cereri pentru a intra în grup, dar trebuie sa am chef să stau să selectez cine este din Mangalia.
    5.000 de oameni care transmit mai departe ceea ce informez eu.

    În afară de asta, în fiecare zi imi scriu intre 20-30 persoane cu diferite probleme ale lor. Ei comunică cu mine, nu cu un cont fals, le răspund în calitate de consilier local. De ce s-ar adresa unui cont oarecare, când ei au nevoie de consilier? Iar cei din grup la fel, ei au nevoie de consilier, nu de un pseudonim. Ceea ce aberezi este anihilat de logică. Nu este logic.

    Cât despre ședințe, hmm… Inseamna ca oamenii lui Radu sunt fericiți, deoarece eu neputând lega 2 cuvinte, vorbesc mai rar, cam cât vorbesc ficușii lui Radu.

    Revin la intrebare: În afară de a înjura (insulta), pe subiect ai vreun argument în contrazicere?
    „Violența este ultimul refugiu al incompetentului.”

    Comentariu prin Mentalistul — 4 ianuarie 2019 @ 11:07

  9. Mai e unul ofticat că vorbesc prea mult în ședință. Nu ai fi rudă cu respectivul?
    https://www.facebook.com/ozzy.weekender/videos/2649273281765503/

    Comentariu prin Mentalistul — 4 ianuarie 2019 @ 11:45

  10. Ce guvern nesimțit, a mai mărit la alții salariile!!

    https://www.ordinea.ro/au-crescut-salariile-cu-25-vezi-cine-a-beneficiat-de-majorari/

    Comentariu prin Mentalistul — 4 ianuarie 2019 @ 11:54

  11. https://www.capital.ro/exclusiv-lia-olguta-vasilescu-nervoasa-cine-a-propus-o-de-fapt.html

    Comentariu prin lucian visa — 4 ianuarie 2019 @ 13:51

  12. @8
    Te rog sa mentionezi care sunt insultele/injuriile la care faci referire. Nu de altceva dar ar ajuta la stabilirea unui diagnostic. Altfel nu se e placa de ce ai scris ca ai fost insultat fara ca acest fapt sa fie real.

    Comentariu prin Haegemon — 4 ianuarie 2019 @ 17:45

  13. Pt 11: Ptiuu, amuzant!
    După ce am citit o poveste, autorul ne zice la final că nu este adevărat.
    Articolul în sine este un test de inteligență.

    Comentariu prin Mentalistul — 4 ianuarie 2019 @ 17:47

  14. Pt 12: Nu port dialog cu idioții.
    Acord fiecaruia prezumția de inteligență, până dovedește contrariul.

    Comentariu prin Mentalistul — 4 ianuarie 2019 @ 17:53

  15. În altă ordine de idei, cred ca un cunoscut, ales deputat pe listele psd va fi de acord să propună un proiect de modificare a legii privind condițiile ce trebuie îndeplinite de candidații la funcțiile publice, chiar si consilieri locali. Nu de altceva dar s-ar putea sa împușcăm 2 iepuri cu un foc. Nu cred ca piticul este cu toată tigla pe casa daca isi pune metresa manager de spital si o roagă pe nevasta sa il mai lase un pic ca inca nu s-a obisnuit cu gândul. Oricum Primaria Mangalia suporta multe : pe Mihaela care si a descoperit maternitatea tardivă din dragoste fata de un șofer de gardă, pe Dorulet iubaret care ….tot ce prinde si foste secretare actualmente directorese in primărie, si românce si turcoaice, pe Claudelu care le iubea numai in Bulgaria, ca altfel il află Chile, pe domnul polițai care umbla pe la spital cu buchetul de flori fericit ca metresa lui a facut întrerupere de sarcină…si lista poate continua. Dar sa asteptam campania electorală, nu-i asa?

    Comentariu prin Haegemon — 4 ianuarie 2019 @ 17:57

  16. Cita dreptate mai ai, Hegemoanne… si inca nu ai „cunoscut-o” destul pe actuala achizitie de la secretariat, jarteaua lu Angelescu, o noua muiere de incredere, si putoare si vulgara, care serveste cui doreste …a calului. Oare cum reusesc astia sa le gaseasca? Dupa miros, de la codita ridicata penru cine pofteste?

    Comentariu prin Anonim — 4 ianuarie 2019 @ 18:14

  17. Haegemoane dau o bere daca ne spui cand si de unde o sa ne dea Dorulet banii inapoi aia de i-a zis Curtea de Conturi ca e lipsa la bugetul orasului. Te intreb pt ca vad ca esti bine informat si pt ca stiu ca cucuveaua(sic!) e in divort si se impacara adica ca (!) nu o sa mai fie bani la buzunarul lui pt restituire. Ca am auzit ca ei ii place la spa la masaje ca asa a fost crescuta cand tac’su ii facea masaj cu facaletu a prins fata o deprindere din asta parsiva intelegi tu ca esti uns dupa Craciun. Noi am fost colege de la gradi dar oricat am invatat eu nu am ajuns asa mare ca nu am papat chiar tot sunt mica de statura si nu ajung sa pup ca nu port tocuri sunt fata simpla cu o singura facultate si nici virgula nu o prea folosesc ca ma intimideaza. Deci dau o bere si inca una daca imi raspunzi sa stiu si eu cum imi planific banutii munciti din greu pt taxe si impozite pe anu asta. Hai von dir zu hören

    Comentariu prin Anonim — 4 ianuarie 2019 @ 21:21

  18. e dialogul surzilor aici.tine tu la cifrele alea pe care ni le serveste penalul ala de la guvern.s o luam babeste chiar cu slaba seranta ca vei intelege.doar ai fost patron nu?cand statu imi ia din pretu produsului mai mult de jumatate prin diverse taxe impozite si dari de unde vrei sa i maresc eu ca patron salariul angajatului?ca omu poate fi productiv ca in austria da tre sa tina niste bugetari in spatecare s mai multi decat la aia nu?
    revenind la omv nu e vb de productivitate ca acolo si benzina care e venita gata facuta de la noi e mai ieftina.e vb ca statul nu se lacomeste si nu omoara vaca de lapte cu impozite.
    oare ai inteles?si ce se intampla acum e rezultatul proastei politici macro aplicata de guvernele predominant psd .clar.?ca privatizarile tot ei le au facut.ca ti plac cifrele vezi ca procentul bugetarilor in romania e de 30-40% din totalul angajatilor.fara pensionari.
    daca mai punem si pensionarii vei vedea gaura in care suntem.ok cica pensionarii nu s platiti de la buget.oare asa sa fie?cand pensiile speciale cele ocupationale sunt platite tot de acolo?cand bugetul casei de pensii este peticit an de an de la buget?
    dar vorba ta ..s a marit salariul minim.o ducem bine ca asa spun cifrele.sincer mi ar fi rusine sa afirm asa ceva.
    mai nou acum anaf ul va fi condus de o tantica care a picat de vreo 5 ori examenul de angajare in …anaf..
    la noi ca la nimenea ..jurnalisti agramati pusi ministri sau sefi prin piata de capital,juristi facuti la apelul bocancilor ministri de justitie si muschiulosi ministri la dezvoltare.stai ca ala acu e discriminat pe cauza de muschi..sau de circumcizie ca nu mai stiu??

    Comentariu prin baubau — 4 ianuarie 2019 @ 21:22

  19. Ca de obicei ca nu ai replica jignesti. De fapt , asa cum ti-am spus si acum ceva timp este posibil sa suferi de parafrenie. Atentie asta nu este o jignire sau o injurie!!! Este doar o boala pentru care există tratament „Mentalistule”. Cat timp nu faci rau altora …nu esti periculos. Desigur nu putem avea incredere deplina in tine avand in vedere ca au mai fost plangeri legate de mancarea gatita de tine. :). Gusturile nu se discuta. Daca tot ti-ai propus sa salvezi Mangalia, intai salveaza-te pe tine de demonii din capul tau.

    Comentariu prin Haegemon — 4 ianuarie 2019 @ 22:38

  20. Bai eu tot va zic ca asta mic e bolnav , si ca ar trebui internat de urgenta. Se crede Superman ,Batman,ocrotitorul orasului, inventatorul apei de ploaie, si mai nou se crede Aristotel

    Comentariu prin Coco — 5 ianuarie 2019 @ 0:11

  21. E „greu” de citit, apoi de înțeles acest blog.
    E plin de „doctori (medici)” cu diagnostice precise … de cei cu -7 (minus 7) ani de pe acasă nici nu mai vorbim !
    Altfel foarte … educativ și de folos !

    Comentariu prin Hâtru — 5 ianuarie 2019 @ 10:57

  22. Se pare ca cineva a reușit să îl potolească pe Menabit. Nu este nici bine nici rau. De altfel, acest consilier se lauda ca va propune proiecte ca ne va face iluminatul public, ca ne va aduce un proiect de sortare a gunoaielor….vorbe goale spuse in vant. O sa dea vina pe primar dar in realitate nici un consilier din opozitie nu a facut nimic. Iar cei de la ciolan ..fac doar pentru ei. Iluminat public avem doar cand vrea Ciorex sa il aprindă, gunoaie…cat cuprinde, containerele subterane de gunoi care au costat o avere, nu mai spune nimeni nimic de ele. Ramane o singura intrebare : de ce ar vrea unii sa fie consilieri si primari daca nu pentru praduirea bugetului ? Asa ca …cu ăștia, cu aia…tot un drac. Doar o luptă pentru ciolan.

    Comentariu prin Xxx — 5 ianuarie 2019 @ 12:07

  23. https://adevarul.ro/entertainment/celebritati/mortii-ma-tii-psd-discursul-socant-solistului-trupei-taxi-injura-psd-devenit-viral-facebook-video-1_5c308082df52022f7543b9e3/index.html?utm_source=gsp&utm_medium=cross
    Artist(i) nu gluma …

    Comentariu prin nabuco — 5 ianuarie 2019 @ 16:24

  24. Pt. #10
    https://www.libertatea.ro/stiri/pensiile-speciale-explodat-2018-2505847

    Comentariu prin nabuco — 5 ianuarie 2019 @ 16:40

  25. Pt 22:
    http://mangalia.ro/wp-content/uploads/2018/01/221.pdf

    http://mangalia.ro/wp-content/uploads/2018/01/222.pdf

    Proiecte depuse deja pentru fonduri europene. Municipalitatea era datoare la fondurile europene din cauza de Radu Cristian și nu se mai aproba nicio finanțare. Primăria avea și conturile blocate. Până la urmă, cu multe reproșuri din partea altor primari de sate și comune din județ, CJC (adică Horia) a plătit datoriile Mangaliei la Min. Dezv. și Fondurile Europene, să putem accesa pentru acele proiecte.
    Cererile de finanțare au fost depuse.
    Dacă se aprobă, lucrările încep undeva prin 2020/2021, adică după alegeri. La fel ca toate celelalte proiecte.

    Nu eu dau vina pe primar, ci este vinovat. O zice și instanța.

    MINISTERUL DEZVOLTĂRII REGIONALE,ADMINISTRAŢIEI PUBLICE ŞI FONDURILOR EUROPENE Reclamant

    UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALA MANGALIA Pârât

    Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pe pârâtă la plata sumei de 1.300.062,01 lei reprezentând finanţare încasată necuvenit şi la plata de majorări de întârziere de 0,1% pe zi de întârziere din suma menţionată anterior, începând cu 1.12.2016 până la data plăţii efective.

    Pentru ceea ce afirm am întotdeauna dovezi, documente, etc. Voi – ăștia care sunteți părtași cu nemernicii care au distrus Mangalia – cu ce ati argumentat în afară de frustrări și tâmpenii închipuite?

    Înainte să vă dați cu părerea despre mine, vorbiți ce ați făcut concret pentru Mangalia! Eu m-am implicat și am făcut. M-am implicat și cu talent m-am băgat direct în teren. De pe margine toți burtoșii și toți habarniștii critică cum joacă cei din teren, fără să fie capabili vreodată măcar cât cel pe care îl înjură.

    Eu fac ce zic că fac. Să minți că nu am făcut ceea ce am făcut deja, ne dovedește cine ești.

    Comentariu prin Mentalistul — 5 ianuarie 2019 @ 18:25

  26. Bai baiatule tu esti sanatos la cap cu nenorocirea asta de partid comunist pe care ne-o tot prezinti a fi binele suprem in tot si-n toate???
    Nu putea fi ceva mai rau in ultimii 29 ani pentru tara decat acest mizerabil Psd.

    Comentariu prin Anonim — 5 ianuarie 2019 @ 21:19

  27. Pentru Mentalist
    Ok, voi verifica cat adevăr este în ceea ce ai scris referitor la aceste proiecte. Dar cu jignirile cum ramane ? Nu vad sa mentionezi vreuna….

    Comentariu prin Haegemon — 5 ianuarie 2019 @ 21:22

  28. https://www.capital.ro/ce-salariu-incaseaza-lunar-patriarhul-daniel-doar-iohannis-casti.html

    Comentariu prin nabuco — 5 ianuarie 2019 @ 23:34

  29. Ozzy, mănânci cacat. Horia a plătit din banii CJ care se cuveneau localităților cu primari PNL, care și-au dat acordul.

    Comentariu prin Anonim — 6 ianuarie 2019 @ 1:11

  30. @28 Acesta le-a explicat credincioșilor că în Scriptură ,,bogăția și sărăcia nu sunt un scop în sine, ci ele pot fi prilej de apropiere sau de îndepărtare de Dumnezeu și de semeni. El nici nu mulţumeşte lui Dumnezeu, nici nu miluieşte pe săraci, ci se gândeşte doar la sine, se asigură material, dar se însingurează spiritual. Sufletul bogatului nemulţumitor sau nerecunoscător şi nemilostiv a devenit întru totul trupesc, el nu mai este suflet duhovnicesc. Singura preocupare a sufletului este aceea de a se supune trupului lacom de a mânca, de a bea şi de a se veseli, în totală uitare de Dumnezeu şi de semeni”, a spus Patriarhul Daniel. 1. Salariu patrirhului 240 milioane vechi ! 2 Salariu patrirhului PSD cu 20 milioane vechi mai mult ! Fiecare cu Dumnezeul lui ! Vulgul cu…dumnezeii mamii lor si atat ! Li s-a marit „puterea de cumparare” a unora ca…Ozzy !

    Comentariu prin Anonim — 6 ianuarie 2019 @ 12:06

  31. Si ce ai facut tu mai exact mai baiatule? In afara ca ti-ai tras niste bani de la lucrarile de la far si de la niste artificii?

    Comentariu prin Anonim — 6 ianuarie 2019 @ 19:40

  32. Hai sa vedem cine a mintit, pardon a mentalizat. Cum este lesne de observat se pate vedea ca inițiatorul este primarul si nicidecum consilierul Psd Ozghiun Menabit. În altă ordine de idei, la comisia de specialitate, acolo unde a fost discutată necesitatea promovării unui astfel de proiect, documentele sunt semnate si au fost susținute de către city manager. În aceste conditii, domnule consilier Ozghiun Menabit, care este aportul dumneavoastra la acest proiecte, în afară faptului că va insusiti munca altora si ca desigur le-ați votat in plen. Oricum, cu sau fara votul dumneavoastra, proiectele treceau. Probabil vi se trage de la atata mentalizare…cum auziți de un proiect, ca este de iluminat, ca este de preluare a santierului naval, hop! si mentalistul ca sa nu ramana vreo acțiune neinsusita.
    PS. Dacă adevarul spus franc inseamna in cazul dumneavoastra injurie sau jignire , atunci imi asum ca v-am jignit.

    Comentariu prin Haegemon — 7 ianuarie 2019 @ 0:49

  33. romania 2019 avem energie hidro, carbune, eoliana si nucleara.energia la ora asta e mai scumpa cu 35% fata de ungaria.vorbim de productivitate si competitivitate in acest caz?cand taxele depasesc 60 % don pretul benzinei?cand tu vrei sa impozitezi marile firme in plus?marile firme alea care deja sunt mari contribuabili?ce te faci daca alea pleaca ca oricum nu mai suntem atractivi de cand marim artificial salariile?
    romania 2019..un nene procuror are cea mai are pensie.nu din romania.din europa.52000 lei.pe principiul contribitivitatii.nu?el a contribuit cam cu putin peste 5%dinactuala pensie.a dracu e contributivitatea asta doamna lia olguta.da asa e cand un ziarist de scandal se ajunge ministru nu?
    abia astept sa mi apara iar un psd ist sa mi spuna pe cifre ca traim maibine.si ca salariul a crescut. si ca suntem noi nerecunoscatori partidului iubit si conducatorului, care mai nou ii da si pe aia de la olaf in judecata.ca i au incalcat drepturile de penal.asta se cheama tupeu de deliorman.deli…

    Comentariu prin haubau — 7 ianuarie 2019 @ 15:59

  34. Bai 16 , crezi ca Angelo se uita la dalmatianca aia babaciune pe care o ardeau ciorile acum 25 de ani ? Ca alta nu am mai vazut noua pe acolo da ce e drept nu am mai trecut de anu trecut poate dau o tura ca m-ai facut curioasa si asa am 2 probleme de rezolvat.

    Comentariu prin Paraguay — 8 ianuarie 2019 @ 2:24

  35. Da

    Comentariu prin Ela — 8 ianuarie 2019 @ 10:13

  36. https://evz.ro/efectele-crizei-romania-firme.html

    Comentariu prin lucian visa — 8 ianuarie 2019 @ 13:12

  37. https://www.facebook.com/adrianrazvan13/videos/1072031209629333/UzpfSTEwMDAwMDUyNzk4NjMxNToyMzgzNjI4ODE0OTk4MDI4/

    Comentariu prin I.S — 8 ianuarie 2019 @ 23:14

  38. Hagemoane, tu semeni un pic cu Robert M, ala de mureau fetele din primarie dupa tine dar tu nu stiai.Stai calm, in campanie nu ai nimic de zis pt ca esti exit

    Comentariu prin Anonim — 9 ianuarie 2019 @ 21:50

  39. remember…
    prin 2008 barilul e petrol era vreo 110 dolari.benzina la pompa era vreo 2 lei juma.
    2018 barilul e vreo 50 de dolari.benzina la pompa 6 lei.
    multumim partid iubit ce le ai scumpit

    Comentariu prin baubau — 14 ianuarie 2019 @ 10:00

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress