Mangalia – politica locală

23 aprilie 2018

Ministrul Turismului, în ședință la Constanța: vor fi controale dure pe litoral!

Filed under: Ştiri judeţene — lucian visa @ 17:40

Întâlnire de gradul 0 la Consiliul Județean Constanța! Ministrul Turismului, Bogdan Gheorghe Trif, își serbează onomastica în ședința de lucru cu reprezentanții instituțiilor și a operatorilor de pe litoralul românesc. Ședința are că scop trasarea ultimelor probleme înainte de deschiderea sezonului estival. Prezenți sunt Horia Țuțuianu, șeful CJC, primarul Decebal Fagadau, prefectul Ioan Albu, șeful CJPC, Horia Constantinescu, primarii din localitățile de la malul marii, dar și mulți alții.

Edilul Constanței a spus că litoralul este 95% pregătit pentru primirea turiștilor. Accentul pus de autoritatea locală este pe curățenie și ordine publică. Ministrul Trif a spua că prioritatea guvernului este litoralul. „Din păcate, până în prezent nu a funcționat la capacitate maximă. Am rămas în urmă față de cei din vecini. Printr-o comunicare eficientă putem să recuperăm. Vreau să va spun că nu doar hotelierii sunt o prioritate, ci și turistul. De aceea, acum am venit cu o echipa de control pentru prevenție. Pe toată perioada estivală, vor fi în permanentă două echipe de control aici, nu vom tolera derapajele și vom fi duri”, a spus Bogdan Trif.

Ministrul a anunțat că de săptămâna viitoare vor începe și repartizarea voucherelor de vacanță.

C.C. Replica 23.04.2018

19 Comments

  1. Controale, atâta știu. Oare așa ne-au bătut bulgarii în turism ?
    De ce înainte să controleze hotelul X, nu controlează iluminatul public, taxele locale, găurile din asfalt, mizeria de pe străzi ?
    De ce nu repar plajele, de ce nu fac investiții în drumuri de acces care nu se blochează vara ?
    De ce nu aplică impozitul forfetar la agenții economici ?

    Comentariu prin lucian visa — 23 aprilie 2018 @ 17:44

  2. https://www.replicaonline.ro/eveniment-pentru-iubitorii-de-tuning-si-car-auto-la-mangalia-353158/
    … cu numere de TX le facem concurenta BG-rilor.

    Comentariu prin nabuco — 23 aprilie 2018 @ 21:03

  3. https://www.replicaonline.ro/nicu-moroianu-353138/

    Comentariu prin Anonim — 24 aprilie 2018 @ 11:41

  4. https://www.replicaonline.ro/de-1-mai-ministrul-turismului-se-cazeaza-in-vama-veche-353180/

    Comentariu prin nabuco — 24 aprilie 2018 @ 21:20

  5. https://www.youtube.com/watch?v=VGbazYv0Mjc

    Comentariu prin nabuco — 24 aprilie 2018 @ 21:27

  6. Sa l ia pe animalu asta de primar la o tura prin oras cu tractoru!

    Comentariu prin IPSI — 25 aprilie 2018 @ 9:11

  7. rasu plansu…legi facute sa fie incalcate.de cei cu bani sau cei cu pile.mangalia ..plajele date unor neica nimeni.daca vrei sa stai pe plaja nu ai unde..trebuie sa platesti umbrela sau sezlongu.ca e plaja lor.au amenajat cica conf legii si locuri fara plata.pe pietre , langa veceuri sau cine stie pe unde.acum copii mangaliei ecologizeaza adica curata plajele pe aare domnii smecheri le au in concesiune si din care fac bani cu nemiluita vara.da curatenie le fac altii.nu mai vorbim de hoteluri construite in buza plajii daca nu direct pe plaja.exista lege dar…cine s o aplice?
    asta e turismu de cumetrie.si va intrebati de ce lumea nu vine la plajele voastre inguste murdare si unde sunteti pusi pe jecmanit .ca serviciile lipsesc cu desavarsire.mai ieftin iesi iin stainatate decat aici.
    toti veneticii si cei fara de meserie sunt oameni de turism.

    Comentariu prin wow — 25 aprilie 2018 @ 14:46

  8. PT 7:
    Mulțumește lui Radu Cristian, care este primarul Mangaliei de 6 ani.

    Comentariu prin Ozzy — 25 aprilie 2018 @ 15:42

  9. lu tusac saracu sa nu i multumesc?sau lu conu iorgu care a dat clanului luca plaja mangalia ?
    esti cam nedrept aici..

    Comentariu prin wow — 25 aprilie 2018 @ 15:48

  10. Tot ce se spune la nr. 7 este adevarat. Legile sunt prost facute, nu trebuie nimeni sa se faca stapan pe plaja. Plaja Mangalia, dupa ce ca e mai mica de la an la an datorita eroziunii se umple vara de sezlonguri contra cost si tribune pentru diferite sporturi. Culmea, are si teren de fotbal !! Mergeti intre Saturn si Venus, aceeasi situatie, pe 2 km de plaja nu poti sa-ti pui cearceaful fara sa platesti…

    Comentariu prin Nemo — 25 aprilie 2018 @ 16:08

  11. Vine etapa 2, faza 2, a proiectului POIM de înnisipare si ii linisteste.

    Comentariu prin Ozzy — 25 aprilie 2018 @ 17:50

  12. nu, Ozzy, apropos de pct 7, de multumit trebuie sa ii multumim toti lui Agaton. El le-a dat hotelurile, el le-a dat plajele, el le-a dat pe toate. la celebra licitatie de la cantina Dorna.
    si lui FIlip, marele director de la Neptun Olimp.
    astia doi sunt cei carora trebuie sa le multumim pentru ca azi imi aduc copilele de la Bucuresti la bunici si le arat unde ne jucam noi din poze, ca parculetul de la Neptun nu mai e, cofetariile au disparut, disco Rainbow e moarta si ingropata, ca Pui de urs nu mai exista, ca hotelurile de la Neptun sunt imputite, ca o gasca de pesedisti ( imi esti prieten, dar asta e situatia, sunt ai tai) si interlopi a luat cu japca ( nu e dezacord, nu sariti de cur in sus inutil) litoralul…

    Comentariu prin Bogdan T — 25 aprilie 2018 @ 20:16

  13. Pt. #11
    https://www.replicaonline.ro/sevil-shhaideh-inculpata-in-dosarul-belina-353376/

    Comentariu prin nabuco — 25 aprilie 2018 @ 21:52

  14. In ultimii 6 ani am fi putut transforma statiunile Mangaliei, sa devină destinații turistice. Nu cu Pui de Urs sau etc, de acum 25 ani. Ci sa devenim competitivi cu Ibiza, nu cu Bulgaria.
    La Marea Neagră, in Crimeea, pana la invazia rusa si anexare frauduloasa, a existat Kazantip – in topul destinațiilor turistice din Europa. Nu la concept ma refer, ci ca un concept al destinatiei turistice poate transforma statiunile Mangaliei intr-o destinație de top. Capacitatea de cazare o avem.

    Pentru 2019 am adus un concept de Fest care poate schimba total 3 stațiuni, dacă ar exista administrația pricepută si deschisă, dar mai ales muncitoare. Multi si-ar dori acest concept. Nu trebuie decat ca primăria sa își dorească un astfel de succes. Pentru ca nu este de ajuns sa aduci tiriștii pentru ca ai schimbat conceptul. Turistii pe acest concept al destinatiei sunt cu bani, dar trebuie sa le oferi: infrastructura, utilitati, organizare, fluidizarea traficului, enterteinment, servicii de utilitati publice si servicii de zonă turistică. Transportul trebuie reorganizat si calitativ, sa-si lase mașinile parcate, cu parcări inteligente, ceea ce presupune sa avem sursa pe stâlpi si pe timpul zilei, prin telegestiune. Este mult de povestit, dar este important cum întreții si cum organizezi o aglomerare turistică.

    De ce sa privim înapoi, cand ar trebui sa privim înainte?
    Lipsa de viziune a administratiei din ultimii ani a dus la regres. Nu-mi pasa de Agathon, de X sau Y din trecut. Chiar daca se pastra ce aveam, tot eram depășiți. Tot trebuia sa devenim o atracție turistică in prezent.

    Comentariu prin Ozzy — 25 aprilie 2018 @ 22:43

  15. wow cred ca pe vremea d lui Sidere erai cu puta in tarana de aia nu stii cine a dat plajele !

    Comentariu prin IPSI — 26 aprilie 2018 @ 8:19

  16. ipse nu intru in polemici d astea cu tine.dar documenteaza te.pe vremea lu sidere nu exista nici luca nici altii care s improprietariti acum cu plajele si locurile de langa.nu ti dau nume.aia poate ca si tine pe vremea aia nu stiua unde e mangalia.acum sunt proprietari si oameni de turism.
    si pe vremea lui sidere administratia publica locala nu avea libertatea de acum.adica descentralizarea.

    Comentariu prin wow — 26 aprilie 2018 @ 9:53

  17. ozzy..poate nu tot trebuia pastrat dar nu tot stricat.atata timp cat atractia principala recte plaja nisipul si natura au fost distruse degeaba mai faci turism.e adevarat ca pe termen scurt e ok dar pe termen lung?ia exemplu distrugerea neptunului.din statiune de lux sau fite a ajuns la nivelul lui eforie sud.de ce?pai printre altele si din cauza politicii iorgusiene de a imparti pamanturi la toata lumea si de a strica tipicul statiunii.s au ingramadit tot felul de cabane , casute, si alte constructii aiuristice toti batandu se pe acelasi , daca nu mai mic, numar de turisti.
    ce ti ofera acum neptunul?mai nimic.nu distractii nu plaja nu natura.
    ce i de facut?greu de spus.

    Comentariu prin wow — 26 aprilie 2018 @ 9:57

  18. Pt wow:
    De aceea am scris o fraza despre proiectele de înnisipare de 1 miliard euro, care se derulează acum. Se vor reabilita si se vor extinde plajele. Se vor reabilita digurile.
    De aceea trebuie folosită ocazia, sa relansam turismul cu joi concepte ale destinatiei turistice.

    Eu nu doar scriu povesti. Am solicitat o sedinta de lucru in care s-au adunat consilierii si executivul, am adus reprezentanții unui mare eveniment care aduna incepand cu Iunie 2019 cca 40.000 de vizitatori pentru 4 zile. Daca tot amenajezi zona pentru acest concept il menții pentru tot sezonul.
    Ca sa fiu arogant in continuare, arătați-mi pe altcineva care a avut vreo viziune concretă si a actionat in sensul asta.
    Acum sunt sigur ca primarului i se pare o pălărie prea mare, nu va vrea să se relanseze turismul din statiunile Mangaliei.

    Nu degeaba am plănuit pt 2019, am luat in calcul POIM pentru innisipari, diguri, utilitati, coroborat cu alta axa pentru clusterele turistice.
    Din păcate, in lumea impotenților cel potent le pare ca este nebunul.

    Comentariu prin Ozzy — 26 aprilie 2018 @ 14:29

  19. @18- https://www.g4media.ro/avertisment-fara-precedent-de-la-bruxelles-romania-risca-suspendarea-tuturor-platilor-facute-de-ue-in-proiectele-europene-din-cauza-unor-modificari-la-legea-curtii-de-conturi.html

    Comentariu prin Anonim — 26 aprilie 2018 @ 17:30

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress