Mangalia – politica locală

22 martie 2018

Ministerul Economiei a finalizat negocierile cu Damen Shipyards Group

Filed under: DMHI — lucian visa @ 15:12

București, 22 martie – Negocierile dintre statul român și investitorul strategic interesat în Șantierul Naval DMHI Mangalia au fost finalizate în seara zilei de miercuri, 21 martie. Astfel, Șantierul Naval 2 Mai S.A Mangalia va renunța la exercitarea dreptului de preferință cu privire la achiziția pachetului de acțiuni deținut de Daewoo Shipbuilding&Marine Engineering la societatea Daewoo Mangalia Heavy Industries S. A Mangalia, urmând ca, ulterior, Damen Shypyards Group să cesioneze, cu titlu gratuit, către Șantierul Naval 2 Mai S.A, 2% din pachetul de acțiuni, astfel încât structura de acționariat a Societății Mixte care rezultă în urma asocierii să arate astfel: 51% Șantierul Naval 2 Mai S.A și 49% Damen Shipyards Group.

editiadesud.ro 22.03.2018

21 Comments

  1. Ce coincidență. S-au finalizat negocierile tocmai când trebuiau să vină muncitorii.

    Sper ca cei 2 % gratuit să nu fie foarte, foarte scump pentru statul român.

    Comentariu prin lucian visa — 22 martie 2018 @ 15:15

  2. — Mamă, mamă! Copilul meu are să moară!
    — Când şi cum?
    — Iată cum. Vezi drobul cel de sare pe horn?
    — Îl văd. Şi?
    — De s-a sui mâţa, are să-l trântească drept în capul copilului şi să mi-l omoare!
    — Vai de mine şi de mine, că bine zici, fata mea; se vede că i s-au sfârşit mititelului zilele!

    Şi, cu ochii pironiţi în drobul de sare de pe horn şi cu mânile încleştate, de parcă le legase cineva, începură a-l boci amândouă, ca nişte smintite, de clocotea casa.

    Comentariu prin Ozzy — 22 martie 2018 @ 15:46

  3. Iar faci pe deșteptul.

    Comentariu prin lucian visa — 22 martie 2018 @ 16:02

  4. Cred că tot mincinosul de Ozyy a rezolvat cu șantierul ……el nu este în stare să își pună dinți dar ne minte pe fb că a avut milioane de euro ……băi hahaleră mirositoare dispari cu minciunile tale

    Comentariu prin Anonim — 22 martie 2018 @ 16:40

  5. Nu te ambala, a scris-o Ion Creangă!

    Când nu înțelegi ceva, zici că fac pe deșteptul. Am înțeles că te-ai referit la datorii. Ca opinie a mea: mai citește o dată citatul.

    Comentariu prin Ozzy — 22 martie 2018 @ 16:41

  6. Eu am citit povestea la vârsta potrivită. Singura poveste a lui Ion Creangă pe care n-am citit-o atunci, a fost povestea poveștilor. Motivul era că nu se găsea în cărțile de povești de atunci. În facultate am auzit-o citită de Mihail Sadoveanu.

    Orice variantă privată la DMHI e mult mai bună decât statul român. Important este ca oamenii să aibă unde să muncească.

    Comentariu prin lucian visa — 22 martie 2018 @ 16:49

  7. Pt 4:
    Basescu i-a răspuns unei jurnaliste: Nu răspund jurnaliștilor care vin cu o astfel de freză! De ce sunteți cheală?
    – Pentru ca am cancer, dle președinte! Dvs ce scuză aveți?

    Tu, 4, ai vreo scuză pentru cretinismul tău?

    Comentariu prin Ozzy — 22 martie 2018 @ 16:49

  8. Pt 6: Privilegiul de a fi admin este că te poți corecta și poți completa.
    Uite că statul român a agreat cu Damen să dețină 51% din DMHI. Managementul il are Damen. Ca măsură preventivă pentru a nu se mai fura, cum au furat coreenii. Și oamenii … să aibă salarii mai mari. Anul 2008 a fost primul an când a terminat cu pierderi mai mari de 130 milioane euro, la o cifra de afaceri de 400 milioane euro. Anul următor a fost identic.
    Nu stiu cine era atunci prin CA-uri, dar atunci a început hoția mare.
    Daca dai la 6.000 de persoane cate 1000 euro pe luna, intr-un an se fac 72 milioane euro.

    Dle Visa, in 2008 erați prin șantier? Mai țineți minte cum de a fost posibil?

    Comentariu prin Ozzy — 22 martie 2018 @ 17:21

  9. Nu mai eram prin șantier din 1991.

    Comentariu prin lucian visa — 22 martie 2018 @ 18:18

  10. Mai Ozyy tu nu mai ai dinți în gură de la ilegale și chiar legale si in nici un caz de la altă boală .Tu ești puturos nu bolnav……

    Comentariu prin Anonim — 22 martie 2018 @ 19:22

  11. Pt. #8
    Dar cand „ciuciunghezii”* ciordeau partea de management romana ce pazea de ce n-au denuntat?
    Apropo*, pleaca la ei a casa sau au cerut cetatenie la noi?
    http://rs42.pbsrc.com/albums/e316/roirio/denimbook-moreyeah.jpg?w=480&h=480&fit=clip

    Comentariu prin nabuco — 22 martie 2018 @ 20:49

  12. Când nu-i lași să fure orașul, stricându-le combinațiile, trăiesc cu frustrarea toată viața.
    Măi pct.10, nici nu știi cât de multă satisfacție am când te citesc.

    Comentariu prin Ozzy — 23 martie 2018 @ 0:36

  13. Ar trebui să ai satisfacție atunci cind te duci la muncă și nu mai este nevoie să ceri bani din pensia părinților ca sa îți cumperi țigări și legale …..nu te mai ascultă nimeni lăudărosule . Ești pleava societăți

    Comentariu prin Anonim — 23 martie 2018 @ 13:45

  14. https://www.facebook.com/groups/654029964744954/permalink/1030896617058285/

    De vazut video, prima parte.

    Comentariu prin Ozzy — 23 martie 2018 @ 14:04

  15. Pt. #14
    https://www.replicaonline.ro/moga-anunta-ca-romania-va-fi-independenta-de-rusia-va-scoate-gaze-din-marea-neagra-pe-la-tuzla-si-pe-la-vadu-350044/
    ce va alintati …

    Comentariu prin nabuco — 24 martie 2018 @ 10:11

  16. Pt.2
    https://www.digi24.ro/stiri/economie/companii/business-club-ce-a-pescuit-statul-la-mangalia-si-cat-il-costa-in-realitate-900489

    Comentariu prin lucian visa — 24 martie 2018 @ 11:04

  17. Pt 16:
    Aseară, după ce emisiunea a fost postată, am scris asta pe Facebook:

    FĂRĂ PANICĂ!
    În mare parte spune ce am scris, dar din dorința mioritică de a lovi cu orice preț in statul român, s-au scos elementele esențiale care nu au fost explicate:

    1. De ce ar accepta Damen 49%, când avea deja agreeat cu coreenii pentru 51%? Pe Damen l-a chemat statul român si i-a spus: Nu poti sa ai 51%, trebuie să-mi dai mie 2%! Și Damen s-a conformat doar pentru ca așa a zis statul român?

    Altfel ce? A amenințat statul sa va cumpăra acțiunile coreenilor și Damen și-a dorit atât de mult șantierul, încât a acceptat să renunțe să fie majoritar?
    În emisiune nu s-a specificat ce era esențial: Cum de a acceptat Damen să dețină doar 49%?

    2. Datoriile sunt ale DMHI (in care DSME are 51%) către același DSME. Adică DSME este dator către DSME. Care a dat faliment.
    Noua societate româno-olandeză pleacă de la zero, fara datorii. De ce de la zero? Statul știe. Și Damen știe. Pe noi nici nu ar trebui să ne intereseze/îngrijoreze cum de s-a întâmplat, ci să ne bucure, șantierul renaște cu zero datorii.

    3. Nu a dat nimeni lui Damen corvetele. Nici nu a început procedura.
    Oricine câștigă contractul, nu poate înființa acea capacitate industrială navală de tip militar, pentru construcția de corvete si mentenanța lor pe durata vieții, decat in 3 locuri in România: Galați, Constanța sau Mangalia.
    SN Constanta este șantier privat, la fel ca si Damen Galați. Dar SNC nu se califică din motive economice, cât si din alte motive de NATO.
    La Mangalia ar fi loc si separat, in șantierul militar.

    În DMHI va avea statul 51%.
    Cine câștigă contractul pentru corvete trebuie să le facă intr-un șantier din România. Deci oricine câștigă, le face la Galați sau la Mangalia, adică intr-un șantier unde este Damen proprietar sau într-un șantier unde este și Damen proprietar, dar partener cu statul – care “statul” trebuie sa aleagă cui dă contractul. Oops!

    Dar nu neaparat Damen poate lua contractul pentru corvete. Sa zicem ca le ia X, pentru ca este mai puternic financiar si mai bun in domeniu. Vine cu finanțarea pentru producție, vine cu proiectele, și le face la … Damen.
    Dacă se fac la Mangalia, de 2 ori putere pentru DMHI: Damen + X fac corvetele. Un scenariu mai putin probabil, dar nu imposibil.

    4. Armamentul cu care vor fi dotate corvetele îl vor afla doar cei care trec in etapa 2-a de dialog, cu secret de serviciu, deci va fi prin asociere cu companii producatoare de armament, ale căror produse se potrivesc cerințelor. Nu produce niciun șantier naval tehnică de lupta antiaeriana AAW, ori de luptă AsuW, ori de lupta antisubmarin ASW, ori echipamente electronice de detectare a rachetelor, etc.

    5. Miorița asta emo, de a crede că România sucks în toate, e principala cauză a nefericirii românilor.

    Comentariu prin Ozzy — 24 martie 2018 @ 14:20

  18. Erată: “agreat” in loc de “agreeat”.

    Comentariu prin Ozzy — 24 martie 2018 @ 14:23

  19. http://www.romtehnica.com.ro/site/wp-content/uploads/2018/03/Clarificare-3.pdf

    Iar aici de văzut formularele 5 și 6:
    http://www.romtehnica.com.ro/site/wp-content/uploads/2018/03/Anexa-Clarificare-7-la-Anuntul-A3-1528-26.02.2018.doc

    Comentariu prin Ozzy — 24 martie 2018 @ 14:28

  20. https://www.replicaonline.ro/promisiunile-damen-shipyard-pentru-santierul-naval-mangalia-au-pus-insa-o-conditie-350069/
    &
    https://www.replicaonline.ro/promisiunile-damen-shipyard-pentru-santierul-naval-mangalia-au-pus-insa-o-conditie-350069/

    Comentariu prin nabuco — 24 martie 2018 @ 20:27

  21. corr. @20
    &
    http://europunkt.ro/2017/12/20/olanda-paradis-fiscal-al-multinationalelor-in-inima-europei-dupa-starbucks-comisia-incepe-ancheta-fata-de-ikea-2/

    Comentariu prin nabuco — 24 martie 2018 @ 20:29

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress