Mangalia – politica locală

30 ianuarie 2017

Imobilele ADPP şi SPAS rămân în administrarea celor două servicii!

Filed under: Consiliul Local — lucian visa @ 19:03

Consilierii locali au fost convocaţi, astăzi, într-o şedinţă extraordinară, în cadrul căreia au aprobat un nou Regulament de organizare şi funcţionare a Direcţei Poliţia Locală Mangalia, un ajutor de urgenţă, noile contracte pentru garaje (valabile timp de un an), precum şi transformarea unor posturi din cadrul Spitalului Municipal.

Un singur proiect de pe ordinea de zi a picat la vot: este vorba despre retragerea dreptului de administrare asupra imobilelor situate în Municipiul Mangalia, deţinute de ADPP şi Serviciul Social. Acest proiect a fost votat doar de către consilierii PNL prezenţi în sală. S-au opus trecerii patrimoniului ADPP şi SPAS aleşii PSD, ALDE, UNPR şi PMP. Proiectul a stârnit polemici vii, întrucât, potrivit iniţiatorului, acesta ar fi putut trece cu zece voturi din nouăsprezece, timp în care aleşii „de opoziţie“ au susţinut că, fiind vorba despre bunuri imobile şi mobile de patrimoniu, potrivit legii, ar fi fost necesar un vot cu două treimi din numărul consilierilor în funcţie.

La şedinţa de consiliu au participat şi peste 15 cadre didactice ale Grădiniţei nr. 3, care i-au rugat pe aleşii locali să nu dea curs unei adrese înaintate de Primăria Mangalia Inspectoratului Şcolar Judeţean prin care se cere desfiinţarea unităţii de învăţământ şi subordonarea sa Şcolii nr. 3. Consilierii locali au promis că se vor apleca asupra acestei probleme şi că, la viitoarele discuţii privind desfinţarea Grădiniţei nr. 3 vor invita şi cadrele didactice.

editiadesud.ro 30.01.2017

30 Comments

  1. 9 voturi din cei prezenti.
    Art. 45. – (1) În exercitarea atribuţiilor ce îi revin consiliul local adoptă hotărâri, cu votul majorităţii membrilor prezenţi, în afară de cazurile în care legea sau regulamentul de organizare şi funcţionare a consiliului cere o altă majoritate.

    Comentariu prin Anonim — 30 ianuarie 2017 @ 19:19

  2. Si ?

    Comentariu prin doctorand — 30 ianuarie 2017 @ 19:48

  3. Buna intrebare, doctorand!:)

    Comentariu prin Anonim — 30 ianuarie 2017 @ 21:12

  4. 8 voturi „pentru”.
    Dna Stan Linica a lipsit de la ședință.

    Comentariu prin Anonim — 30 ianuarie 2017 @ 23:53

  5. A inceput ca o adiere sa tremure un zvon: Curtea de conturi se intoarce! Sesizare mare! Sa dea Domnul!

    Comentariu prin Popa Nartea — 31 ianuarie 2017 @ 10:07

  6. Cum sa stabilit taxa pentru garaje?Ce conditii trebuesc indeplinite si daca se tine seama ca aceasta sa stabilit cu o luna mai tirziu dect era legal.

    Comentariu prin doru — 31 ianuarie 2017 @ 10:19

  7. Legea 215 /2001 in vigoare in anii 2002, 2003 , Art. 125. – (1) ” Consiliile locale şi consiliile judeţene hotărăsc ca bunurile ce aparţin domeniului public sau privat, de interes local sau judeţean, după caz, să fie date în administrarea regiilor autonome şi instituţiilor publice, să fie concesionate ori să fie închiriate.” Spre stiinta doamnei secretar care ori minte ori nu stie ce vorbeste . Cat priveste cvorumul , ne-a lasat fara replica .

    Comentariu prin doctorand — 31 ianuarie 2017 @ 13:40

  8. Ca sa ma explic . In sedinta de consiliu doamna in cauza a sustinut ca bunurile proprietate privata a municipiului nu puteau fi date in administrarea SPADPP .

    Comentariu prin doctorand — 31 ianuarie 2017 @ 13:48

  9. Din ședința CL, urmăriți de la minutele 37 la 46, ca să vedeți unde s-a ajuns.

    https://www.youtube.com/watch?v=xucTv4cDVHo

    Comentariu prin lucian visa — 31 ianuarie 2017 @ 14:32

  10. https://www.youtube.com/watch?v=kBKG30qbFec

    Comentariu prin I.S — 31 ianuarie 2017 @ 15:10

  11. Dl. Filip şi-a asumat rolul de codoş al primarului.
    Iar pentru Mihai Sorin prevederile legii reprezintă doar „un punct de vedere”.

    Comentariu prin Părintele Taxaţie — 31 ianuarie 2017 @ 15:11

  12. Pentru prima data primarul spune adevarul cu privire la starea in care a ajuns orasul . in ceea ce priveste asumarea e mai greu , este un atribut al oamenilor destepti .

    Comentariu prin doctorand — 31 ianuarie 2017 @ 15:17

  13. Despre atributul …oamenilor destepti : Imagineaza-ti ca stai pe buda si iti faci linistit nevoile. Inchizi ochii o fractiune de secunda si clipesti.

    Cand ii deschizi esti pe o scena, cu toate reflectoarele indreptate spre tine si lumea te arata cu degetul si rade.

    Cam asta isi inchipuie oamenii destepti ca se intampla atunci cand trebuie sa isi afiseze sau sa-si promoveze munca sau ideile.

    Comentariu prin I.S — 31 ianuarie 2017 @ 15:37

  14. Rectific: atât pentru consilierii PNL, cât şi pentru Mihai Sorin, prevederile legii reprezintă doar „un punct de vedere”.
    Însă d-na Boiţă îi întrece pe toţi. Prinsă la înghesuială, dintr-o dată nu mai e şefă! Pentru ea nu numai că prevederile legii sunt opţionale, dar avizul de legalitate este consultativ! Păi aşa, fără răspundere, să tot dai avize de legalitate! Sau de ilegalitate, că tot aia e.

    Iar primarul se erijează în apărătorul patrimoniului: cică „cei interesaţi nu mai intră în posesia terenurilor”. Cine sunt „cei interesaţi”? Care este pericolul? Dacă HCL asupra dreptului de administrare asupra imobilelor ADPP nu este de patrimoniu, ce patrimoniu vrea el să apere?

    Comentariu prin Părintele Taxaţie — 31 ianuarie 2017 @ 16:56

  15. Eu nu stiu ce pretentii mai aveti de la consilierii PNL. PNL acum inseamna doar Radu Cristian, atat. Nu mai exista consilieri PNL. Sunt doar niste marionete.

    Comentariu prin baal — 31 ianuarie 2017 @ 18:02

  16. Sunt curios cum a semnat primarul Dispozitia 66 privind convocarea C L Mangalia sedintei extraordinare din

    Comentariu prin Anonim — 31 ianuarie 2017 @ 18:20

  17. 30.01.2017?????.In ziua de 26.01.2017 nu a fost o secunda in primarie.A semnat cu stampila.Nu este prima data cand semneaza un act cu stampila si nu este prezent.Nu este de mirare pentru ca a mai condus activitatea de deszapezire intr-un an si el era plecat in Germania si dadea interviurii la presa dintre nametii ,dar el nu era.A venit cand totul era curat.Nu trebuie sa ne miram cand ne vom trezi cu o holograma.

    Comentariu prin VUCEA DAN — 31 ianuarie 2017 @ 18:32

  18. Domnilor d-voastra vedeti cum arata orasul acum ? cat de murdar este. Peste tot numai nisip si praf. In gatu’ masii chiar nu se mai face nimic in orasul asta ?

    Comentariu prin baal — 31 ianuarie 2017 @ 19:48

  19. Ba da! Isi bat joc de noi si ne fura banii!

    Comentariu prin Zoga — 31 ianuarie 2017 @ 19:56

  20. Da cum spunea si nea’ Visa impecabila sedinta ce sa mai….min 36-46 e de colectie. Radeau femeile alea in sala ca la teatru. Chiar merita secventa asta data pe Euronews la ”No comment”.

    Comentariu prin baal — 31 ianuarie 2017 @ 20:17

  21. Baal pârțar obosit ți-au dat banii pe luna trecută tovarășii de la ALDE?Sau faci munca de prostituție online așa pe degeaba?Pune numele real ca sa te știm cu toții si când mai intri prin Primarie spală-te pe mâini ca ești infect!

    Comentariu prin Anonim — 31 ianuarie 2017 @ 20:26

  22. Munca de prostitutie a unora este mai rusinoasa decat a ta ?

    Comentariu prin doctorand — 31 ianuarie 2017 @ 20:35

  23. @21 Taci in gatu’ matii de obosit. Iar incepi ma jegule ? rahat ordinar.

    Comentariu prin xyz — 31 ianuarie 2017 @ 20:41

  24. @21 Tot trist si prost ai ramas ordinarule de cand te-a dat mincinosul afara din primarie. Nu iti convine in cristosu’ matii. Uita-te in gatu’ matii cum arata orasul, cat de murdar este, pentru ce gatu’ matii platim taxe la primarie pisat ordinar ?

    Comentariu prin xyz — 31 ianuarie 2017 @ 20:46

  25. Jegul ala de primar a plecat din sedinta sfitand totul. E orasul lu’ masa de acasa ? Aia e sedinta ? isi bat joc de oameni.

    Comentariu prin xyz — 31 ianuarie 2017 @ 20:48

  26. Comentariu prin Anonim — 31 ianuarie 2017 @ 20:56

  27. @26 Ca sa stii asa Anonim prost care esti. Baal tot eu eram. Asa ca pentru cunostintele tale, alea care nu le ai. Stai si plangi ca te-a dat primarul afara. Jelesti ca un lingau. Tu orice ai spune, tot prost ramai, nu conteaza ce zici, esti zero. Pe mine nu ma impresionezi cu nimic. Sfatul meu este sa te duci si sa il lingi in cur pe mincinos si vezi poate te primeste inapoi. Sau daca nu vrea, roag-o pe maicata, poate te primeste ea.

    Comentariu prin xyz — 31 ianuarie 2017 @ 21:01

  28. Ei las’, că doar ce s-a legalizat abuzul în serviciu.
    Mâine va fi bine.

    Comentariu prin Părintele Taxaţie — 1 februarie 2017 @ 0:00

  29. Pretenasi fara minte. Nu s-a legalizat. DOAR CA NU MAI E PENAL. lATURA CIVILA RAMANE.

    Comentariu prin Fane — 1 februarie 2017 @ 1:37

  30. Şi care-i diferenţa, pentru politicianul român? Dacă nu mai e penal, i se rupe. Dar numai dacă fură suficient, ca să aibă de unde plăti amenda.

    Comentariu prin Părintele Taxaţie — 1 februarie 2017 @ 12:42

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress